Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığında Nasıl Kullanılır ?

Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığında Nasıl Kullanılır ?
3 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 313 kez okundu.

Çörek otu yağı şeker hastalığında nasıl kullanılır hakkında merak ettiklerinizi yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Şeker Hastalığı Nedir ?

Şeker hastalığı, kandaki glikoz miktarının devamlı yüksek olması ile kendini belli eden, gerekli önlemler alınmadığı takdirde vücuda ciddi hasarlar verebilen bir hastalıktır. Sağlıklı insanlarda kana karışan glikoz, pankreasın salgıladığı insülin hormonu sayesinde hücrelere dağılır ve vücudumuzda enerji olarak kullanılır. Ama modernleşen dünyada satın aldığımız her şey işlem görmüş halde önümüze geldiği ve bir çoğu pişme esnasında trans yağ ürettiği için bir süre sonra vücuttaki glikozun hücre emilimi yavaşlamaya başlar. Ya vücudumuz glikoz için gerekli insülini üretemez ya da insüline gerekli oranda cevap veremez. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz vücut fazla glikozu depo etmeye başlar ve günümüzün temel problemi obezite ile birlikte şeker sorunu da ortaya çıkar. Obezite ve şeker hastalığı her yıl artan bir miktarda insan hayatını tehdit eder hale gelmiştir.

Çörek Otu Yağının Şeker Hastalığına Faydaları

Çörek otu insanların daima kullandığı en eski şifalı bitkilerden biridir. İçinde barındırdığı A, H, C, B6, B2 vitaminleri, çinko ve magnezyum mineralleri sayesinde vücuda direnç kazandırır. Özellikle şeker hastalarına bağışıklık, sindirim ve sinir sistemi açısından büyük oranda kolaylık sağlar. Çörek otu içerisinde barındırdığı “Thymoquinone” adı verilen bir madde sayesinde fayda sağlar. Çörek otunun içindeki bu madde farelere yapılan bir deney ile yararlarını bilimsel dünyada ispatlamıştır. Dört haftalık bir süre içerisinde fareler çörek otundan elde edilen “Thymoquinone” adlı madde ile beslenmiş ve diyabet farelerin kandaki glikoz miktarında önemli miktarda düşüşler tespit edilmiştir.

Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığında Nasıl Kullanılır ?

Peki, çörek otu yağı şeker hastalığında nasıl kullanılır ? Çörek otundan hazırlanan basit bir karışım , hem daha sağlıklı yaşamanızı sağlayacak hem de vücudunuzdaki glikozun hücre emilimini kolaylaştıracaktır. Bir tatlı kaşığı çörek otunu bir havan yardımıyla bir kabın içerisinde, iyice ufalanacak şekilde ezin. Üzerine bir çorba kaşığı yoğurt ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak tüketin. Karışımı tükettiğiniz iki öğün arasında altı saat olmasına dikkat edin. Hazırlanan karışımı maksimum 15-30 kez kullanın ve sonrasında ara verin. Yoğurt, diyet programlarının neredeyse çoğu öğününde olduğu için yoğurtla tüketilmesi bir öneridir ama arzu edilirse kandaki glikoz miktarına göre öğütülmüş ya da iyice ezilmiş çörek otu direkt olarak da tüketilebilir. Açlık şeker oranınız 200 mg ise günde 3 defa, 160 mg ise günde 2 defa, 120 mg ise günde bir kez tüketmeniz tavsiye edilir. Tüketim miktarı için bir şeker kaşığı yeterlidir.

Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığına İyi Gelir Mi ?

Şeker hastalığı diyabetik bir hastalık olduğu için, bu karışımı uygulama süresince yağlı, unlu, şekerli gıdalar tüketilmemeli ve hazır gıda tüketiminden kaçınılmalı. Çörek otu yağı karışımı ancak belli bir diyet programı ile beraber kullanıldığı takdirde istenen etkiyi vermektedir. Şeker hastalığına sahip insanlar, düzenli beslenme ve yürüyüşe önem vermeli ve büyük ölçüde tuz kullanımını da azaltmalıdır. Gün içinde alınan yağ ve karbonhidrat miktarı minimum sınırda kalmalı ve tüketilen protein miktarı arttırılmalı. Çörek otu protein tüketimini artırmak için arzu edilirse süt ile tüketilebilir. Kahvaltı da yumurtanın üzerine serpilerek tüketilebilir.

Çörek otu yağı şeker hastalığında nasıl kullanılır ? Peki, çörek otu yağının şeker hastalığına faydaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git