Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir ?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir ?
14 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 642 kez okundu.

Yazı İçindekiler

Peygamber tavsiyesi ender bitkilerden olan çörek otu, böbreklerden, tatlılara, bitkisel kürlerden, ilaç yapımına, boya yapımından daha birçok alana kadar kullanımı olan bir bitkidir.

Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir ?

Soğuk algınlığına, zayıflamaya, kolesterol kontrolüne, kan damarlarının genişlemesine, kan basıncının dengelenmesine, böbrek taşlarının düşmesine, böbrek nefronlarının temizliğinde, mide ağrılarında, mide bulantılarında, baş ağrısına, sinüzite, saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına, saçların geç beyazlamasına, kansere karşı koruyucu, sinir, stresten uzaklaşmanıza, cinsel gücü arttırmada, kronik yorgunluk ve halsizliğin önlenmesinde, basur ağrılarının dinmesi ve son bulmasında, kabızlık ve şişkinliğin geçmesinde, ateş düşürmede, safra kesesi sorunlarında, dermatit, kaşıntı gibi deri hastalıklarının tedavisine olumlu ederek daha birçok faydayı kendi içinde barındırır. Eğer düzenli olarak çörek otu kürü uygularsanız, bağışıklığı kuvvetli, dinç ve her daim sağlıklı bir birey olmanız mümkündür.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

Çörek otu ve bu otun yağı mucizevi etkilere sahiptir. Ancak çörek otu yağını birkaç kere içmek mucizevi etkileri görmek için yeterli değildir. Bu tarz doğal çözümlerin sonuçlarını görmek istiyorsanız düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

Çörek otu yağı kullanırken dikkat etmeniz gereken birçok hassas nokta vardır. Çörek otu ile ilgili birçok efsane ve kulaktan dolma tarifler mevcuttur. Sağlığınızı riske atmamak adına mutlaka bunları araştırınız. Çörek otunu kullanacak iseniz, her detayı ile araştırın. Kullanım miktarı, üretim şekli, saklanma şekli vb gibi ince detaylar sağlığınız için önemli bilgiler içermektedir.

Çörek otu yağı kullanımı için baş ağrısı ve migren ağrıları için alın ve kulak bölgeleri çörek otu yağı ile ovularak bir sargı bezi ile bandaj yapılabilir. Yüksek tansiyon hastaları için her sabah iki diş sarımsak ile birlikte su içerisine bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırarak içilebilir. Kaliteli olmayan çörek otu yağı kesinlikle içilmemelidir. Kanser yapabilir. Standartlara uygun çörek otu yağı alınmalıdır. Bu konuda çok titiz davranılmalıdır. Eğer ilaç kalitesinde değilse çörek otu yağı sadece cilt bakımı ve saç bakımı alanlarında kullanmalıdır. Amerika ve Avrupa ülkeleri çörek otu yağı konusunda belli standartlara sahiptir. Bu standartlar; çörek otu yağı muhakkak berrak olmalıdır. Altın sarısı renginde tadı hoş ve lezzetli, bir de kolay akıcı olmalıdır. Çörek otu yağı koyu renk bir cam şişe içerisinde saklanmalıdır. Bu şekilde daha iyi muhafaza edilmiş olur.

Çörek Otu Yağı Nasıl Saklanır ?

Soğuk pres olarak hazırlanan bir yağ türüdür. Bu nedenle buzdolabında saklanmalı, satın aldığınız yerde de serin bir rafta bulunmalı. Eğer satıcı kapağını açıp size yağı gösterir ise yağı nereye kaldırdığına dikkat ediniz. Çünkü kapağı bir defa açılan çörek otu yağı buzdolabında saklanmalı. Kapağı açılmamış ise serin bir rafta bulunmasında sorun yoktur.

Çörek Otu Yağı Ne Kadar Tüketilmeli ?

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise dozudur. Eğer bol kullanımı önerilen bir tarife rastlar iseniz, mutlaka uygulamaktan kaçınmalısınız. Mazota benzeyen ağır bir kokusu olan çörek otu yağı yeni kullananlar için günde bir defa kullanılacak ise yemek yedikten bir saat sonra bir tatlı kaşığı olacak şekildedir. Yok eğer günde iki defa kullanacak iseniz, yemekten bir saat sonra bir çay kaşığı olarak, sabah ve akşam olacak şekildedir. Bu dozlar ağız yolu ile direkt alımlar için belirtilmiştir. Eğer bu dozlar size ağır geliyor ise, bir tatlı kaşığı bal veya şekere birkaç damla damlatarak da tüketebilirsiniz.

En az 3-4 hafta muhakkak kullanılmalıdır. Çörek otu yağı maksimum günde üç defa beş damla veya bir çay kaşığı alınmalı bununla beraber bir miktar su kullanılmalıdır. Eğer zayıflamak amacıyla kullanılacaksa gece bir kase yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı çörek otu atılarak sabaha kadar bekletilmelidir. Sabah kalktığınızda çörek otu iyice yağını yaymış olacaktır. Bu hem sizi aşırı tok tutar hem de kilo vermenize yardımcı olur. Bu şekilde öğlene kadar idare edebilirsiniz (öğün atlamamak kaydıyla). Emziren anneler de gönül rahatlığıyla çörek otu yağını kullanabilirler. Eğer bir yan etki görürlerse kullanmayı bırakabilirler.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Mucizevi etkileri ile bilinen ve oldukça sık kullanılan çörek atı yağının yüzümüze ve cildimize olan faydaları uzmanlarca kanıtlanmıştır. Cildimizde, gün içerisinde meydana gelen yorgunluktan ve dış faktörlerin olumsuz etkilerinden dolayı kırışıklıklar oluşabilmektedir. Cilt kırışıklıkları tedavisinde çörek otu yağı oldukça faydalıdır ve cildimize geceden uygularsak sabah uyandığımızda kırışıklıkların azaldığını görmemiz mümkündür. Bunun yanı sıra çörek otu yağı, kırışıklıkların giderilmesi amacıyla birtakım karışımlar şeklinde de kullanılabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Cilt Kırışıklıklarına İyi Gelir Mi ?

En çok kullanılan tariflerden biri ise şimdi sözünü edeceğimiz karışımdır. Yarım çay kaşığı çörek otu yağıyla bir yemek kaşığı zeytin yağını iyice karıştırınız. Bu tarif, çörek otu yağının yoğunluğunun azalmasını sağlayacaktır. Cildinizde bulunan kırışıklık üzerine pamuk yardımı ile hazırladığınız karışımı yediriniz. Böylece kısa sürede kırışıklıklarınızın azaldığını gözlemleyeceksiniz. Çörek otu yağını ille de kırışıklıklar oluştuktan sonra kullanmak zorunda değilsiniz. Özellikle yüz bakımı konusunda çok fazla tercih ettiğimiz bu mucizevi yağ, zeytinyağı ile karışınca harika bir yüz bakım ürünü haline gelmektedir. Bu karışımı düzenli olarak yüzünüze uyguladığınızda daha gergin bir yüz hattına sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Çörek Otu Yağı Cilt Çatlaklarına İyi Gelir Mi ?

Kadınlar ! Cilt bakımında oldukça hassas olduğunuzun ve güzelliğiniz için elinizden geleni yaptığınızın farkındayız! Özellikle bitkisel bakım yöntemleri sizler için en önemli tercih konusu, bunu da çok iyi biliyoruz. Bu konumuzda da severek kullandığınız bir ürün olan çörek otu yağının cilt çatlaklarına olan faydaları hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız. Makalemizi dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Çörek Otu Yağının Çatlaklara Faydası

Biliyorsunuz ki çörek otu yağının cildimize pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt çatlaklarını tedavi etme konusunda bu yağın düzenli kullanımının çok etkili sonuçları olduğunu söylemek mümkün. Hızlı kilo alımının olduğu bir dönemdeyseniz ya da hamilelik sürecinden geçiyorsanız cildinizde pek çok çatlak meydana gelmesi kaçınılmazdır. Cilt çatlakları tedavisi ise çörek otu yağı kullanımı oldukça etkilidir.

Çörek otu yağı içerisinde bolca omega 3 bulundurmaktadır. Aynı zamanda hücre yenilenmesi konusunda insan cildinize çok büyük faydaları vardır. Çatlakların oluştuğu bölgelere çörek otu yağı ile düzenli olarak masaj yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tedavi sonucunda mucizevi etkisi sayesinde cilt çatlaklarınızda gözle görülür bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

 

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Çörek otu kendi başına saçlar için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Saçın geç beyazlamasını sağlar. Eğer günde bir kaşık çörek otunu çiğneyerek yutarsanız, 5 ay içerisinde beyaz tellerinin rengi doğal rengine dönerek kökten doğal rengi ile çıkacaktır. Aynı etki çörek otu yağı için de geçerlidir. Orijinal ve başka yağlar ile karıştırılmamış ise, aynı etkileri görmeniz mümkün. Peki saç bakımı için bu yağı nasıl uygulayabilirsiniz?

Saçlar için birçok uygulama biçimi vardır. Fakat en çok kullanılan ve en etkili olan kullanım biçimi aşağıda belirtilen şekildedir;

Çörek Otu Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

  • Bir çay kaşığı lavanta yağı
  • Bir çay kaşığı hint yağı
  • Bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı
  • Bir tatlı kaşığı çörek otu yağı
  • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Verilen malzemeleri boş bir krem kutusunda homojen bir karışım olana değin karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 45 dakika beklettikten sonra sıcak bir havluyla saçınızı sarın (Bu işlem, yağın saç derisine nüfuz etmesini sağlayarak banyo sonrası ipeksi yumuşaklık sağlar). 15 dakikalık bir bekleme süresinin de ardından toplam bir saat sonra duşa girerek saçınızı durulayınız. Çörek otu yağı faydaları gözle görülür hale gelebilmesi için bu işlemi haftada bir yaparak 4 ay boyunca devam ettirin. Böylelikle saç dökülmesine kesin olarak çözüm sağlayarak, dökülen saçların yerine de yeni saçların çıkmasını sağlayacaksınız. Eskisinden daha gür saçlara bu sayede kavuşabilirsiniz. Her sene bu kürü tekrarlayarak saçlarınıza kalıcı sağlığı mühürleyebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Saç Beyazlamasına İyi Gelir Mi ?

Günümüzde birçok kişi saçlarındaki beyazlarla sorun yaşamaktadır ve bu sorunla da başa çıkma yolu olarak çeşitli kimyasal maddeler içeren ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünlerin de doğal malzemelerden yapılmış olanları olsa da saçlara zarar verebilmektedir. Oysa ki çörek otu yağı düzenli kullanımda saçtaki beyazlamayı geciktirmekte hatta beyazlamış saçları da eski rengine geri döndürmektedir. Üstelik doğru uygulamada saçlara da zarar vermemektedir.

Çörek Otu Yağının Saç Beyazlamasına Faydaları

Saçlarınızın beyazlamasını geciktirmek için sabahları kahvaltınızda çörek otu yağını içebilirsiniz. Bu sayede hem saçlarınız geç beyazlayacak hem de daha sağlıklı bir hale gelebileceksiniz. Ama bu işlemde dikkat edilmesi gereken nokta kullandığınız çörek otu yağının soğuk pres özellikte olmasıdır. Bunların yanı sıra beyazlamış saçlarınızı eski rengine kavuşturmak için duşa girmeden uygulama yapabilirsiniz.

Beyaz Saçlar İçin Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

30 dakika önce çörek otu yağını saç diplerinize masaj yaparak uyguladığınız durumunda saçlarınız 3 ay içerisinde daha koyu bir renge kavuşacaktır. Bu yöntem saçlarınızı eski rengine kavuşturmakla birlikte daha canlı ve güçlü bir hale getirecektir. Beyaz saçlarınıza ya da geç beyazlamasını istediğiniz saçlarınıza çörek otu yağını kullanarak saçlarınızı renk pigmentlerine geri döndürebilir, saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Zayıflamaya Faydaları

Biz insanlar yemek gördük mü dayanamayız. Hele söz konusu olan sarmalar, dolmalar, börekler ve baklavalar ise. Fakat bu güzelliklerin bizlere uyanıkken gösterip yaşattığı bir kabus vardır. Bu kabusu belirtmeme gerek yok sanırım. Evet! Kilolar. Alması kolay ve zevkli olan kiloların, geri iadesi de bir o kadar zahmetli ve zorludur. Bu nedenle zayıflamak için denemediğimiz metot, uygulamadığımız diyet yoktur. Oysaki evimizin rahatlığında birtakım kürler ile zayıflamak mümkün. Tabi dikkat edilmesi gereken kurallara uyulduğu takdirde!.

Önemli olan sağlıklı kilo vermektir. Hiçbir şey insan sağlığından daha kıymetli değildir. Bunu unutmayın. Öncelikle değer noktasına kendinizi yerleştirin ve buna göre hareket edin. Zayıflama uğruna birçok yağdan fayda beklenmektedir. Bu yağların başında ise çörek otu yağı yer almaktadır. Beklentiyi karşılaşmasından ötürü sıkça tercih edilen bu yağ, zayıflatan yağlar listesinde kendince parlamaktadır.

Kilonuz ne olursa olsun, öncelikle şunu belirtmek gerekir. Yağlar musli etkisi göstererek ishale neden olur. Ve bu etkileri ile hızlı bir şekilde kilo kaybetmenizi sağlar. Fakat bunu yaparken sağlığınızı da riske eder. Çünkü kilolar ile beraber sıvı kaybınız da aynı oranda oldukça fazla olur. Eğer buna dikkat etmezseniz sağlığınızı bozmuş olursunuz. Bu yüzden verilecek olan dozlara uyarak aşırısından kaçının, gün içinde kaybettiğiniz sıvıyı tekrar kazanmak adına bol bol su için. Ve şimdi söz, çörek otu yağında!

Çörek Otu Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır ?

Sabah kahvaltısından bir saat sonra bir çay kaşığı olacak şekilde ağızdan yutun. Daha sonra akşam yemeğinden bir saat sonra bir çay kaşığı daha çörek otu yağını yutarak alın. Sindirim ve boşaltım sistemini hızlandırarak doğrudan etki edecektir. Bu kürü bir hafta boyunca her gün, 7 günden sonra iki gün ara , tekrar bir hafta boyunca her gün olacak şekilde periyodik olarak devam ettirin ta ki istediğiniz kiloya inene kadar.

Çörek Otu Yağı Kabızlık İçin Kullanımı

Çörek otu yağı kabızlığa iyi gelir mi ? Sürekli olarak katı gıdalar ile beslenme, sağlıksız bir beslenme programı, sporsuz yaşam, hareketsizlik, stres vb gibi sorunlar ile metabolizma yavaşlar ve bazı rahatsızlıklar meydana getirir. Bu rahatsızlıkların en başında ise kabızlık yer almaktadır. Bu sorun zamanla şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, sıkıntı vb gibi sorunlara da yer açar. Eğer kabızlık kronikleşir ve bu süre 10 günü aşar ise (dışkı için tuvalete gitme süresi) bağırsaklarda düğümlenme, enfeksiyon ve hatta kolon kanserine dahi sebebiyet meydana gelebilmektedir. Bu nedenler kabızlık oluştuğunda önemsenmeyen değil önemsenen bir rahatsızlık gözü ile bakılmalı ve hemen çözüm bulunmalıdır.İşte bulunan çözümlerin başında da çörek otu yağı ile müdahale yer almaktadır. Bir tatlı kaşığı çörek otu yağını, bir çay kaşığı kayısı yağı ile karıştırarak günde bir defa olacak şekilde, tok karnına (yemeklerden en az 30 dakika sonra) tüketin.

Çörek Otu Yağı Ateş Düşürücü Olarak Kullanımı

Ateş çoğu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ciddi bir hastalık olmadığı sürece evde ateşi düşürmek çok kolaydır. Eğer evinizde çörek otu yağı varsa, bu daha da kolay olabilmektedir. Bir litre suya 10 damla çörek otu yağını, bir çay kaşığı çay ağacı yağı ile beraber ekleyerek karıştırın. Daha sonra bu suyu temiz bir bez yardımı ile hastanın koltuk altlarını, boğazını, bileklerini, alnını, kasıklarını bu su ile temizleyin. Bu su hem antimikrobiyal, hem de antiseptik özelliği taşıyacağından ateşin kısa sürede düşmesini sağlayacaktır. Günde iki defa uygulanacak bu işlem ile ateşe müdahale edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Gastrite İyi Gelir Mi ?

Çörek otu, Türkçedeki ismini bu bitkinin siyah tohumlarının kullananlar tarafından çöreklerin üzerine serpilmesinden almıştır. Eski Mısır’da da kullanılan bu mucizevi bitki, cilt güzelliği ve canlılığı için oldukça tercih edilmiştir. İslam tarihinde ise İbn-i Sina çörek otu tıbbi amaçlı kullanmaktaydı. Hindistan’da da eskiden beri mutfakta ve hekimlikte kullanılan bu şahane bitki ile ilgili Peygamber efendimiz Hz. Muhammed bir hadiste bulunmuştur. Ona göre ölüm dışında çörek otunun derman olamayacağı hiçbir hastalık yoktur.

Çörek Otu Yağı Mide İçin Nasıl Kullanılır ?

Çörek otu ağızda çiğnenerek tüketilirse ya da bal ile karıştırılıp yenilirse mide için çok faydalı olmaktadır. Şifa kaynağı olan bu bitkiden elde edilen yağ ise başta mide ve kilo problemleri olmak üzere pek çok hastalığa deva olmaktadır. Midenizden rahatsızsanız ya da gastrit rahatsızlığınız varsa kesinlikle düzenli olarak çörek otu yağı tüketmelisiniz. Çörek otu yağı iyi geldiği diğer mide problemleri şunlardır: gastrit, reflü, mide yanması, mide ekşimesi, mide krampları, yemekten sonra ağza acı su gelmesi ve akabinde görülen şişkinlik, boğaza doğru hissedilen şiddetli yanma. Bunun dışında sırtta hissedilen yoğun ağrı ve gece uykusundan boğulur gibi uyanma şeklindeki sorunlar için de bu yağ çok faydalıdır.

Çörek Otu Yağının Rengi Nasıl Olmalı ?

Çörek otu yağı birçok hastalığa şifa olmaktan tutun ağrılara kadar çok iyi gelen bir yağ olmaktadır. Bu sebepten dolayı da çok fazla tercih edilen yağlar listesinde üst sınıflarda hep bu yağ ile karşılaşılmaktadır. Tabi hal böyle olunca çörek otu yağının nasıl bir renge sahip olacağı gibi birçok soru çeşidi de kafalarda yer almıyor desek yalan olur herhalde.

Gerçek Çörek Otu Yağı Nasıl Anlaşılır ?

Çörek otu yağı kesinlikle sarı renkte bir yağ olmalıdır. Bu otun tohumu her ne kadar siyah olsa dahi yağ hali sarı renkte ve aynı zamanda tortusuz bir haldedir. Eğer ki çörek otu yağı sarı renkte değil ise o halde beyaza yakın bir renkte olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda bu yağı alırken peroksit değerlerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu değerlerin düşük olması yağın daha orijinal olmasını sağlamaktadır. Çörek otu yağı tadı ise hafif tatlı bir halde olduğundan dolayı acı bir kesinlikle yoktur. Bu yağı kesinlikle ve kesinlikle organik olarak alıp tüketmenizi tavsiye ederiz. Hatta bunun için sertifikası olan yerleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumu
  • 200 ml’lik şurup şişesi
  • Zeytinyağı

Çörek Otu Yağı Yapımı

Öncelikle çörek otu öğütülmüş almak yerine evde kendiniz öğütün. Çünkü önceden öğütülmüş olan yani dışarıdan alınan çörek otu havayla temas ettiğinden etkisi azalır. Evde öğütme işlemini havan ya da mutfak robotu ile yapılabilir. Sonrasında 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumunu (kaşık dolu dolu olmalı), içini önceden kurulanan 200 ml’lik şişeye koyulur. Sonra şişenin içerisine ağzı tamamen dolana kadar zeytinyağı koyulur ve kapağı kapatılır. Bir hafta boyunca günde birkaç kez çalkalayarak karıştırılır ve çörek otu yağı hazır olmuş olur. Çörek otu yağı kullanılmasa da şişe çalkalanmalıdır. Ama çörek otu yağı kullanılmadan bir gün önce çalkalanma bırakılmalıdır. Böylelikle tortusu dibine çökmüş olur ve kullanılmaya hazır bir hal alır. Ayrıca çörek otu yağı ışık almayan bir yerde saklanmalıdır.

Çörek Otu Yağı Göğüs Büyütür Mü ?

Çörek otu yağının birçok faydası olduğunu daha önceden de duymuştuk. Şimdi ise bu yağın kadınların ilgi alanı olan bir konudaki faydasından bahsedeceğiz. Küçük göğüse sahip kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi göğüslerini büyütmektir. İşte tam bu esnada çörek otu yağı Hızır gibi sizin bu derdinize yetişmektedir.

Bu yağın nasıl kullanıldığına göz atacak olur isek, bunun için hiçbir karşıma ihtiyacınız yok olduğunu ilk olarak dile getirebiliriz. Kullanımında sadece 1 adet çörek otu yağı gerekli olacaktır. Üstelik bu işlemi günde bir kez, gece yatmadan önce göğsünüze uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika kadar mesaj yapar hareketler ile çörek otu yağı göğsünüze güzelce uyguladıktan sonra arkasından bir krem yardımı ile göğsünüze masaj yapmanız daha etkili bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Bu esnada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Bu yağ ne yazık ki bazı kişilerde kullanım sonucunda kıllanma sorununu ortaya çıkarmaktadır. Fakat kimi kişide ise bu sorun hiç oluşmamaktadır bile. Bu sebepten dolayı bu yağı kullanmadan önce iyice düşünmeniz gerekir.

Çörek Otu Yağı Sinüzit İçin Nasıl Kullanılır ?

Sinüzit hastalığı tıbbi tanım olarak; sinüslerin iltihaplanması ve şişmesi durumudur. Burun ve göz kemiklerimizin arasında yer alan boşluğa” sinüs”, bu alanın içinde yer alan mukozanın iltihaplanmasına sinüzit adı verilir. Her insanda ortalama 10-20 tane sinüs bulunmaktadır. Her sinüs tek ya da gruplar halinde buruna giden drenaj kanallarına sahiptir. Bu kanalların içinde yer alan mukoza sıvısı hem solunumun nemli olmasını sağlar hem de burnumuzdan giren bakterilerin vücudumuza girmeden tutulmasını ve vücuttan atılmasını sağlar. Mukozanın hafif yapışkan yapısı bakterileri solunumun başında dışarıda tutmak içindir. Üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzite yol açar ve sinüzitin ilerlemesine sebep olur.

Sinüzit Neden Olur ?

Üst solunum yolları rahatsızlıklarından biri olan alerjik vakalar sinüziti tetikleyen en önemli rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yaz aylarında saçları ıslak halde bırakmak ve duş alıp hemen dışarı çıkmak, klimalı ortamlarda çokça bulunmak, uzun yıllardır evimizin tabanına sabit döşenmiş halılar ve uzun süre yıkanmadığı için toz bulunduran her şey kişi de alerjiye sebep olabilir. Alerji kendini burun akıntısı ve kaşıntısı ile gösterir. Kısa bir süre sonra burnunuzun içi kaşınıyormuş gibi ya da her an hapşıracakmış hissi gelir ve ardından geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı başlar. Sinüzit tedavisi yapılmazsa baş ağrısı, göz yaşarması ve hafif ateş halinde ilerleyen alerji size kendinizi hasta gibi halsiz hissettirir. Burun tıkanıklığı oluştuktan sonra boşaltılamayan sinüs içeride bakteri üretir ve bakteriyel sinüzit oluşumu başlar. Gün içinde 500 cc ye yakın bir sinüs akıntısı genze akar ve bu yolla bakteri ve toz parçaları taşınıp sinüzite yol açabilir.

Çörek Otu Yağı Sinüzite İyi Gelir Mi ?

Sinüzitten çörek otu ile bir ayda kurtulabilirsiniz. Çörek otu insanlığın daima kullandığı, her derde deva olan şifalı bitkilerden biridir. Çörek otu yağı olarak içmek de sinüzit tedavisinde etkilidir. Çörek otu yağı haricen ve dahilen kullanılabilir, özellikle gece yatmadan önce buruna damlatılan bir damla çörek otu gece boyunca rahat nefes almayı sağlar ve uyku kalitesini arttırır.  Sinüzitten korunabilmek için, özellikle rüzgardan ve soğuk havalardan kafanızı korumalı, belli zamanlarda okaliptüs ya da nane gibi sinir sistemini rahatlatacak otlar kullanılmalıdır.

Çörek Otu Yağı ile Sinüzit Tedavisi

Bir diğer önemli nokta, çörek otunun hangi miktarda kullanılacağıdır. Çörek otu yağı her burun deliğine birer damla olacak şekilde, uygun dozda kullanılmalıdır. Fazla kullanıldığı ya da tek seferde bir damladan fazla kullanım yapıldığı takdirde acı ve yanma hissi uyandırabilir. Vücut hassasiyetine göre fazla kullanımda bir saat kadar süren burunda ve gözlerde yanma hissi, hatta ağlamak, fazla miktarda ağrı hissetmek mümkün. Tam olarak tedavinin tamamlanabilmesi için çörek otu düzenli olarak 40 gün boyunca kullanılmalıdır. Geniz akıntısını kesmek için, bol su tüketilmeli ve tüketilen su ılık olmalıdır. Sinüs bölgesinde günlük 2 litre civarı bir su döngüsü vardır. Sinüzit halinde ortaya çıkan irinden kaynaklı sarımsı ya da yeşil renkteki sıvı ancak su ile vücuttan atılabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığında Nasıl Kullanılır ?

Şeker hastalığı, kandaki glikoz miktarının devamlı yüksek olması ile kendini belli eden, gerekli önlemler alınmadığı takdirde vücuda ciddi hasarlar verebilen bir hastalıktır. Sağlıklı insanlarda kana karışan glikoz, pankreasın salgıladığı insülin hormonu sayesinde hücrelere dağılır ve vücudumuzda enerji olarak kullanılır. Ama modernleşen dünyada satın aldığımız her şey işlem görmüş halde önümüze geldiği ve bir çoğu pişme esnasında trans yağ ürettiği için bir süre sonra vücuttaki glikozun hücre emilimi yavaşlamaya başlar. Ya vücudumuz glikoz için gerekli insülini üretemez ya da insüline gerekli oranda cevap veremez. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz vücut fazla glikozu depo etmeye başlar ve günümüzün temel problemi obezite ile birlikte şeker sorunu da ortaya çıkar. Obezite ve şeker hastalığı her yıl artan bir miktarda insan hayatını tehdit eder hale gelmiştir.

Çörek Otu Yağının Şeker Hastalığına Faydaları

Çörek otu insanların daima kullandığı en eski şifalı bitkilerden biridir. İçinde barındırdığı A, H, C, B6, B2 vitaminleri, çinko ve magnezyum mineralleri sayesinde vücuda direnç kazandırır. Özellikle şeker hastalarına bağışıklık, sindirim ve sinir sistemi açısından büyük oranda kolaylık sağlar. Çörek otu içerisinde barındırdığı “Thymoquinone” adı verilen bir madde sayesinde fayda sağlar. Çörek otunun içindeki bu madde farelere yapılan bir deney ile yararlarını bilimsel dünyada ispatlamıştır. Dört haftalık bir süre içerisinde fareler çörek otundan elde edilen “Thymoquinone” adlı madde ile beslenmiş ve diyabet farelerin kandaki glikoz miktarında önemli miktarda düşüşler tespit edilmiştir.

Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığında Nasıl Kullanılır ?

Çörek otundan hazırlanan basit bir karışım , hem daha sağlıklı yaşamanızı sağlayacak hem de vücudunuzdaki glikozun hücre emilimini kolaylaştıracaktır. Bir tatlı kaşığı çörek otunu bir havan yardımıyla bir kabın içerisinde, iyice ufalanacak şekilde ezin. Üzerine bir çorba kaşığı yoğurt ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak tüketin. Karışımı tükettiğiniz iki öğün arasında altı saat olmasına dikkat edin. Hazırlanan karışımı maksimum 15-30 kez kullanın ve sonrasında ara verin. Yoğurt, diyet programlarının neredeyse çoğu öğününde olduğu için yoğurtla tüketilmesi bir öneridir ama arzu edilirse kandaki glikoz miktarına göre öğütülmüş ya da iyice ezilmiş çörek otu direkt olarak da tüketilebilir. Açlık şeker oranınız 200 mg ise günde 3 defa, 160 mg ise günde 2 defa, 120 mg ise günde bir kez tüketmeniz tavsiye edilir. Tüketim miktarı için bir şeker kaşığı yeterlidir.

Çörek Otu Yağı Şeker Hastalığına İyi Gelir Mi ?

Şeker hastalığı diyabetik bir hastalık olduğu için, bu karışımı uygulama süresince yağlı, unlu, şekerli gıdalar tüketilmemeli ve hazır gıda tüketiminden kaçınılmalı. Çörek otu yağı karışımı ancak belli bir diyet programı ile beraber kullanıldığı takdirde istenen etkiyi vermektedir. Şeker hastalığına sahip insanlar, düzenli beslenme ve yürüyüşe önem vermeli ve büyük ölçüde tuz kullanımını da azaltmalıdır. Gün içinde alınan yağ ve karbonhidrat miktarı minimum sınırda kalmalı ve tüketilen protein miktarı arttırılmalı. Çörek otu protein tüketimini artırmak için arzu edilirse süt ile tüketilebilir. Kahvaltı da yumurtanın üzerine serpilerek tüketilebilir.

Çörek Otu Yağı Tiroide İyi Gelir Mi ?

Tiroit bezinin fazla çalışması, vücuttaki tiroit hormonu üretiminin artmasına neden olur. Bu durumda vücut dengesi bozulmakta, tiroit bezleri şişmekte ve akabinde pek çok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar ortaya çıkarmıştır ki çörek otu yağı kullanımı, tiroit bezlerinin çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Eskiden beri çörek otu yağı, tiroidi dengelemek, bu hormonun haddinden fazla ya da az üretimini engellemek amacıyla kullanılmıştır.

Çörek Otu Yağının Tiroide Faydası

Her hususta olduğu gibi tiroit problemlerinde de başvurulan çörek otu yağı, tiroit hastalığı tam bir şifa kaynağıdır. Öte yandan bir konuda sizleri uyarmak zorundayız, çörek otu yağının gebelik dönemlerinde kullanılması sakıncalı durumlar oluşturabilir. Bu yüzden anne adaylarına bu yağ pek önerilmemektedir. Ancak anne adayı, doğumuna bir hafta kaldığında bu yağı kullanmaya başlayabilir. Hatta anne, emzirme süresine kadar çörek otu yağını güvenle tüketebilir. Bu düzenli kullanım bebek açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra çörek otu yağının içeriğinde yeterli miktarda omega-3 bulunmaktadır. Bu sebeple çörek otu yağı kullandığınızda fazladan omega-3 takviyesi almanıza hiç gerek yoktur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git