Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir ?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir ?
14 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.

Çörek otu yağı faydaları nelerdir ? Peygamber tavsiyesi ender bitkilerden olan çörek otu, böbreklerden, tatlılara, bitkisel kürlerden, ilaç yapımına, boya yapımından daha birçok alana kadar kullanımı olan bir bitkidir.

Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir ?

Soğuk algınlığına, zayıflamaya, kolesterol kontrolüne, kan damarlarının genişlemesine, kan basıncının dengelenmesine, böbrek taşlarının düşmesine, böbrek nefronlarının temizliğinde, mide ağrılarında, mide bulantılarında, baş ağrısına, sinüzite, saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına, saçların geç beyazlamasına, kansere karşı koruyucu, sinir, stresten uzaklaşmanıza, cinsel gücü arttırmada, kronik yorgunluk ve halsizliğin önlenmesinde, basur ağrılarının dinmesi ve son bulmasında, kabızlık ve şişkinliğin geçmesinde, ateş düşürmede, safra kesesi sorunlarında, dermatit, kaşıntı gibi deri hastalıklarının tedavisine olumlu ederek daha birçok faydayı kendi içinde barındırır. Eğer düzenli olarak çörek otu kürü uygularsanız, bağışıklığı kuvvetli, dinç ve her daim sağlıklı bir birey olmanız mümkündür.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır ?

Çörek otu yağı kullanırken dikkat etmeniz gereken birçok hassas nokta vardır. Çörek otu ile ilgili birçok efsane ve kulaktan dolma tarifler mevcuttur. Sağlığınızı riske atmamak adına mutlaka bunları araştırınız. Çörek otunu kullanacak iseniz, her detayı ile araştırın. Kullanım miktarı, üretim şekli, saklanma şekli vb gibi ince detaylar sağlığınız için önemli bilgiler içermektedir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Saklanır ?

Soğuk pres olarak hazırlanan bir yağ türüdür. Bu nedenle buzdolabında saklanmalı, satın aldığınız yerde de serin bir rafta bulunmalı. Eğer satıcı kapağını açıp size yağı gösterir ise yağı nereye kaldırdığına dikkat ediniz. Çünkü kapağı bir defa açılan çörek otu yağı buzdolabında saklanmalı. Kapağı açılmamış ise serin bir rafta bulunmasında sorun yoktur.

Çörek Otu Yağı Ne Kadar Tüketilmeli ?

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise dozudur. Eğer bol kullanımı önerilen bir tarife rastlar iseniz, mutlaka uygulamaktan kaçınmalısınız. Mazota benzeyen ağır bir kokusu olan çörek otu yağı yeni kullananlar için günde bir defa kullanılacak ise yemek yedikten bir saat sonra bir tatlı kaşığı olacak şekildedir. Yok eğer günde iki defa kullanacak iseniz, yemekten bir saat sonra bir çay kaşığı olarak, sabah ve akşam olacak şekildedir. Bu dozlar ağız yolu ile direkt alımlar için belirtilmiştir. Eğer bu dozlar size ağır geliyor ise, bir tatlı kaşığı bal veya şekere birkaç damla damlatarak da tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Saç için Kullanımı

Çörek otu kendi başına saçlar için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Saçın geç beyazlamasını sağlar. Eğer günde bir kaşık çörek otunu çiğneyerek yutarsanız, 5 ay içerisinde beyaz tellerinin rengi doğal rengine dönerek kökten doğal rengi ile çıkacaktır. Aynı etki çörek otu yağı için de geçerlidir. Orijinal ve başka yağlar ile karıştırılmamış ise, aynı etkileri görmeniz mümkün. Peki saç bakımı için bu yağı nasıl uygulayabilirsiniz?

Saçlar için birçok uygulama biçimi vardır. Fakat en çok kullanılan ve en etkili olan kullanım biçimi aşağıda belirtilen şekildedir;

Çörek Otu Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

Çörek otu yağı saç kürü hazırlamak için gerekli olan malzemeler ;

  • Bir çay kaşığı lavanta yağı
  • Bir çay kaşığı hint yağı
  • Bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı
  • Bir tatlı kaşığı çörek otu yağı
  • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Peki, çörek otu yağı saç kürü nasıl uygulanmalı ? Verilen malzemeleri boş bir krem kutusunda homojen bir karışım olana değin karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 45 dakika beklettikten sonra sıcak bir havluyla saçınızı sarın (Bu işlem, yağın saç derisine nüfuz etmesini sağlayarak banyo sonrası ipeksi yumuşaklık sağlar). 15 dakikalık bir bekleme süresinin de ardından toplam bir saat sonra duşa girerek saçınızı durulayınız. Çörek otu yağı faydaları gözle görülür hale gelebilmesi için bu işlemi haftada bir yaparak 4 ay boyunca devam ettirin. Böylelikle saç dökülmesine kesin olarak çözüm sağlayarak, dökülen saçların yerine de yeni saçların çıkmasını sağlayacaksınız. Eskisinden daha gür saçlara bu sayede kavuşabilirsiniz. Her sene bu kürü tekrarlayarak saçlarınıza kalıcı sağlığı mühürleyebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Zayıflamaya Faydaları

Biz insanlar yemek gördük mü dayanamayız. Hele söz konusu olan sarmalar, dolmalar, börekler ve baklavalar ise. Fakat bu güzelliklerin bizlere uyanıkken gösterip yaşattığı bir kabus vardır. Bu kabusu belirtmeme gerek yok sanırım. Evet! Kilolar. Alması kolay ve zevkli olan kiloların, geri iadesi de bir o kadar zahmetli ve zorludur. Bu nedenle zayıflamak için denemediğimiz metot, uygulamadığımız diyet yoktur. Oysaki evimizin rahatlığında birtakım kürler ile zayıflamak mümkün. Tabi dikkat edilmesi gereken kurallara uyulduğu takdirde!.

Önemli olan sağlıklı kilo vermektir. Hiçbir şey insan sağlığından daha kıymetli değildir. Bunu unutmayın. Öncelikle değer noktasına kendinizi yerleştirin ve buna göre hareket edin. Zayıflama uğruna birçok yağdan fayda beklenmektedir. Bu yağların başında ise çörek otu yağı yer almaktadır. Beklentiyi karşılaşmasından ötürü sıkça tercih edilen bu yağ, zayıflatan yağlar listesinde kendince parlamaktadır.

Peki çörek otu yağı zayıflatır mı ? Kilonuz ne olursa olsun, öncelikle şunu belirtmek gerekir. Yağlar musli etkisi göstererek ishale neden olur. Ve bu etkileri ile hızlı bir şekilde kilo kaybetmenizi sağlar. Fakat bunu yaparken sağlığınızı da riske eder. Çünkü kilolar ile beraber sıvı kaybınız da aynı oranda oldukça fazla olur. Eğer buna dikkat etmezseniz sağlığınızı bozmuş olursunuz. Bu yüzden verilecek olan dozlara uyarak aşırısından kaçının, gün içinde kaybettiğiniz sıvıyı tekrar kazanmak adına bol bol su için. Ve şimdi söz, çörek otu yağında!

Çörek otu yağı zayıflamak için nasıl kullanılmalı ? Sabah kahvaltısından bir saat sonra bir çay kaşığı olacak şekilde ağızdan yutun. Daha sonra akşam yemeğinden bir saat sonra bir çay kaşığı daha çörek otu yağını yutarak alın. Sindirim ve boşaltım sistemini hızlandırarak doğrudan etki edecektir. Bu kürü bir hafta boyunca her gün, 7 günden sonra iki gün ara , tekrar bir hafta boyunca her gün olacak şekilde periyodik olarak devam ettirin ta ki istediğiniz kiloya inene kadar.

Çörek Otu Yağı Kabızlık İçin Kullanımı

Çörek otu yağı kabızlığa iyi gelir mi ? Sürekli olarak katı gıdalar ile beslenme, sağlıksız bir beslenme programı, sporsuz yaşam, hareketsizlik, stres vb gibi sorunlar ile metabolizma yavaşlar ve bazı rahatsızlıklar meydana getirir. Bu rahatsızlıkların en başında ise kabızlık yer almaktadır. Bu sorun zamanla şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, sıkıntı vb gibi sorunlara da yer açar. Eğer kabızlık kronikleşir ve bu süre 10 günü aşar ise (dışkı için tuvalete gitme süresi) bağırsaklarda düğümlenme, enfeksiyon ve hatta kolon kanserine dahi sebebiyet meydana gelebilmektedir. Bu nedenler kabızlık oluştuğunda önemsenmeyen değil önemsenen bir rahatsızlık gözü ile bakılmalı ve hemen çözüm bulunmalıdır.İşte bulunan çözümlerin başında da çörek otu yağı ile müdahale yer almaktadır.

Çörek otu yağı kabızlıkta nasıl kullanılır ? Bir tatlı kaşığı çörek otu yağını, bir çay kaşığı kayısı yağı ile karıştırarak günde bir defa olacak şekilde, tok karnına (yemeklerden en az 30 dakika sonra) tüketin.

Çörek Otu Yağı Ateş Düşürücü Olarak Kullanımı

Ateş çoğu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ciddi bir hastalık olmadığı sürece evde ateşi düşürmek çok kolaydır. Eğer evinizde çörek otu yağı varsa, bu daha da kolay olabilmektedir. Çörek otu yağı ateş düşürür mü ? Bir litre suya 10 damla çörek otu yağını, bir çay kaşığı çay ağacı yağı ile beraber ekleyerek karıştırın. Daha sonra bu suyu temiz bir bez yardımı ile hastanın koltuk altlarını, boğazını, bileklerini, alnını, kasıklarını bu su ile temizleyin. Bu su hem antimikrobiyal, hem de antiseptik özelliği taşıyacağından ateşin kısa sürede düşmesini sağlayacaktır. Günde iki defa uygulanacak bu işlem ile ateşe müdahale edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git