Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 942 kez okundu.

Çocuklarda meydana gelen öksürüğün birden fazla sebebi vardır.  Çocuklarda özellikle kış aylarında oluşan öksürüğün olabileceği gibi alerji kaynaklı, soğuk algınlığı nedeniyle, nemsiz ortamın neden olduğu öksürük durumları da söz konusudur. Bu tür sebeplerden ötürü meydana gelen öksürüğün azaltılması ya da oluşmaması için gerekli olan önlemler alınabilir. Çocukların olduğu oda ve ya çocuğun yatak odasının nemlendirilmesi öncellikli önlemdir.  Özellikle kaynatılmış su ve ya buhar makineleri ile ortamı nemli tutmanız mümkün. Çocuğunuzun öksürüğü varsa gece yatmadan önce boğazını yumuşatmak ya da öksürüğünün dinmesi için ılık süt vermeniz uygun olur. 8 aydan küçük olan bebeklerde uygulanmaması daha uygun olur. Çünkü bu yöntem bebeklerde balgam oluşmasına sebep olabilir.

cocukta-oksuruge-ne-iyi-gelir-

Çok şiddetli öksürüğü olan çocuklarda öncelikli olarak boğazını yumuşatmak gerekir. Bunu da ballı süt ile sağlamak mümkündür. Bu dönemlerde boğaz çok fazla tahriş olacağı için yemek yerken ve ya bir şey içerken acı çeker. Ballı süt genelde 3 ya da 5 yaşından büyük olan çocuklarda uygulanmalı. Çünkü bu yöntem bazı çocuklarda alerji oluşturabilir. Çocuğun alerjisinin olup olmadığına dikkat edin. Bir çay bardağı ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı dut pekmezi ekleyin. Çocuğunuzun öksürüğü geçene kadar her gün uygulayın. Nişastayı su ile kaynattıktan sonra içerisine portakal ve ya limon suyu ekleyin.  Eğer tadı acı olursa biraz pekmez de ekleyebilirsiniz. Ilık olarak içirmenizde fayda vardır. Çok etkili bir yöntemdir. Diğer etkili bir yöntemimiz ise; karabiber ve dut pekmezi karışımıdır. 2 tatlı kaşığı pekmeze biraz karabiber ekleyip karıştırın.

Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Günde 1 kaşık yedirmeniz yeterli olacaktır. Diğer bir yöntem ise; ayva yaprağı ve ıhlamur karışımıdır. Ayva yaprağı ve bir miktar ıhlamuru karıştırarak kaynatmaya bırakın. Çay kıvamını alınca çok az şeker koyarak çocuğunuza içirin. Bal ve kekik suyu ile hazırlanan diğer bir yöntem. Biraz kekiği suyun içine koyup kaynatmaya bırakın. Kaynamaya başlayın suyun içine biraz bal ekleyin. Ilık olan suyu çocuğunuza içirin. Boğazda özellikle rahatlama sağlar. Kağıt havlu ve bal karışımı; çocuğunuz yatmadan hemen önce sırtına biraz bal sürüp üzerini kağıt havlu ile örtün. Çocuğunuz bu yöntemle rahatlayacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git