Çocuklarda Gözde Çapaklanma Neden Olur ?

Çocuklarda Gözde Çapaklanma Neden Olur ?
8 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 962 kez okundu.

Çapaklanma sorunu her yaştaki bireylerde görülür. Yalnız çocuklarda bu durum daha sık ve daha fazla meydana gelir. Yetişkin bir birey günde bir kez çapaklanma sorunu yaşıyorsa, çocuklarda ve bebeklerde bu durumun görülme sayısı 4-5 kez olur. Gözde çapaklanma genel itibariyle göz enfeksiyonlarından kaynaklanır. Ayrıca, göze cisim batması veya göz yaşı kanallarının tıkanıklığı da çapaklanmaya sebep olur. Özellikle çocuklarda büyük rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden asla ihmal edilmemeli ve önlemleri alınmalıdır.

cocuklarda-gozde

Gözlerdeki kızarıklıklar, sulanma, kirpiklere yapışan beyaz kepek benzeri parçalar göz çapaklanması ve bazı göz rahatsızlıklarının habercisidir. Bu durum aynı zamanda gözlerde ağrıya da neden olur. Gözlerdeki çapaklanma gözyaşı kanalları gelişmemiş doğmakla doğrudan alakalıdır. Bazı çocuklar gözyaşı kanalları gelişmeden dünyaya gelir. Erken teşhisle tıbbi müdahale ya da tedaviyle bu durum düzeltilebilir. Bazı çocukların ise doğuştan bu kanalları dardır. Kanalların dar olması sebebiyle gözyaşı olması gerektiği gibi yol alıp burun kanalına iletilemez ve gözyaşı göz pınarlarında birikerek çapaklanma yapar. Ya da gayet normal şekilde dünyaya gelmiş bir çocuğun zaman içinde göz kanalları tıkanabilir. Bu da yine tedaviyle hallolabilecek bir durumdur.

Bulunulan ortam, çevresel faktörler gibi sebeplerle ya da bulaşıcı şekilde çocukların gözleri mikrop kapabilir. Bu durum göz çapaklanması yada iltihaplanmasını tetikleyebilir. Sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle yoğunlaşan üst solunum yolları enfeksiyonları tedavi edilmemesi halinde gözleri de etkilemektedir. Oluşan çapaklanma ancak bu üst solunum yolları tedavisinin tamamlanması ile geçmektedir. Yaz aylarında ise güneşin etkisiyle hassas gözlere sahip çocuklarda bu gibi şikayetler görülmektedir. Bunun için gerekli önlemler alınmalı ve güneş gözlüğü, şapka gibi aksesuarlarla çocuk korumaya alınmalı ve güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkarmamaya özen gösterilmelidir. Yine hava olaylarından olan rüzgar da bazı çocukların gözlerini çapaklanma konusunda çok etkilemektedir. Vücudu bu şekilde tepki veren çocukları rüzgarlı havalarda dışarı çıkarmamaya özen gösterirseniz çapaklanma problemini bir nebze rahatlatabilirsiniz. Bazı çocuklarında hiçbir sebep yokken sadece hassas gözleri olması durumuyla bu şikayet görülebilir. Toz, polen gibi alerjik sebeplerle de çapaklanma görülmektedir.

Göz yüzeyi tabakasının iltihaplanmasıyla ortaya ”konjonktivite “ adlı bir hastalık çıkmaktadır. Son derece bulaşıcı olan bu hastalığa sebep çeşitli virüs ve bakterilerdir. Yoğunlukla çocuklarda görülen bu hastalığın belirtileri arasında da göz çapaklanması vardır. Bebeklerde göz çapaklanması hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerin 3 aylık dönemine kadar çapaklanma çok sık görülür. Göz yaşı kanalının gelişmemiş olması sonucu tıkanıklık yaşanmasıdır. Göz yaşı kanalı tıkanıklığı ilaçla ya da masajla tedavi edilebilir. Doktorun bunu fark etmesi sonucu göz hastalıklarına yönlendirmesi gerekir. Çünkü, ileride oluşabilecek ciddi göz hastalıklarının belirtisi gözlerde oluşan çapaklanmadır. Doktorun önerdiği masaj sonrasında 6 aylık dönemine kadar iyileşme görülmesi beklenir. Eğer iyileşme olmazsa tekrar doktor muayenesi ve farklı bir tedavi yöntemi uygulanır.

12 aylık dönemden sonra hala iyileşme göstermeyen göz çapaklanması cerrahi operasyon gerektirebilir. İhmal edilmemesi gereken önemli bir göz rahatsızlığıdır. Özellikle sıcaklıkların artması sonucu bebeklerde ve çocuklarda görülen göz çapaklanması da artıyor ise mutlaka doktor kontrolünde ilerlemesi gerekir. Görme kaybına sebep olabilecek olan, herkes tarafından basit görülen göz çapaklanması gerçekten önemli bir sağlık sorunudur. Çapaklanma gözlerin mikrop kapması sonucu oluşur ve doğru tedavi uygulanması gerekir. Göz kapağının iç ve dış kısmında meydana gelen çapaklanma sonucu hijyen kurallarına dikkat artmalıdır.

Göz çapaklanma yaşayan çocukla aynı havlu kullanılmamalı ve gözünü kaşıması engellenmelidir. Bulaşıcı olma ihtimali olan çapaklanma bebeklerde daha sık görülür. Bunun için bakımıyla ilgilenen kişinin daha dikkatli olması gerekir. Özellikle el hijyenine dikkat etmesi çok önemli bir husustur. Gözde çapaklanma genel olarak sarı renkte bir sıvının göz kenarında birikmesi ve onun kuruması sonucu oluşur. Yani göz iltihabı dışa verir ve bu sarı sıvı olarak kendini gösterir. En bilindik yöntemi halk arasında çay tedavisidir. Pamuk ya da sünger yardımıyla demlenmiş çaya batırılarak göze pansuman uygulanır. Göze çay damlatılır. Bu papatya çayı da olabilir. Papatya çayı da göz tedavisinde önerilen bir yöntemdir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git