Çocuklarda Domuz Gribi Belirtileri ve Nasıl Bulaşır ?

Çocuklarda Domuz Gribi Belirtileri ve Nasıl Bulaşır ?
11 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 823 kez okundu.

A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan ve gribe olan benzerliği ile bu virüsün domuzlarda görülen grip virüsüne benzerliği nedeni ile domuz gribi ismi verilen bu hastalık oldukça bulaşıcı olup vücut direnci düşük kişilerde ölümle sonuçlanmaktadır.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır ?

Genellikle Amerika ve Meksikada görülen bu hastalık, zamanla bir çok ülkeye de yayılmıştır. Domuz gribi, öksürük ve hapşırma yolu ile bulaştığı gibi virüsün bulaştırdığı ortamlarda 8 saat kadar yaşayabildiği için elle temas edilmesi veya solunması ile bulaşmaktadır. Virüs insandan insana geçmekte bu yüzden hasta kişilerin kendini başka kişilere bulaştırmamak, sağlıklı kişilerinde kendilerine bulaşmasını engellemek için tedbirler alması gerekir.

Çocuklarda Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ?

Domuz gribinin belirtileri içinde ateş, öksürük, boğaz ağrısı, üşüme, aşırı halsizlik bazı durumlarda ise ishal ve kusmada görülmektedir. Virüs kişiye bulaşıp belirtileri göstermeye başladığından bir gün öncesi ile yedi gün sonrası virüsü taşıdığı için bulaştırıcı etkiye sahiptir. Yetişkinlere oranla dirençleri daha az olan çocuklarda domuz gribi daha hızlı kesik kesik ve zor nefes alma, dudak kenarlarında ve tırnaklarında morarma ve vücutta solgunluk hali, yemeden içmeden kesilme, tepki vermekte zorluk çekme, huzursuz, halsiz bir hale gelip, yüksek ateş ile beraberinde döküntüler ile kusma ve ishal görülmektedir.

Yeni doğan bebekler ilk altı ayda olanlarda ise domuz gribi belirtileri daha farklı seyreder. Bu bebeklerin korunması için aşıda uygulanamadığından riskleri daha fazladır. Belirtileri genellikle emmede azalma, emmeme, sakin ve uyku hali gibi bebek bebekliğini yapmıyor ise bir doktora götürülmesi gerekir. 5 yaş altı çocuklar domuz gribinde risk grubu içinde yer alıp, domuz gribi bulaşması veya bulaştığının düşüncesi durumunda bir doktora götürülerek gereken tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. 5 yaş üstündeki çocuklarda ise çocuğunuza domuz gribi bulaşmış olma ihtimaline karşı belirtilerin başlaması ile ev ortamında odayı havalandırarak oksijeni bol bir odada, hijyene dikkat ederek, grip oldukları zamanki gibi bakılmalıdır. Bu bakıma rağmen nefes darlığı gibi sorunlar yaşamaya başlaması ve iyileşme yerine çocukta halsizlik ve morarmalar görülmesi durumunda gecikmeden hastaneye götürülmelidir.

Çevrenizde veya çocuğun okulunda bir domuz gribi vakasının görülmesi durumunda yapılacak tek şey çocuğunuzun hijyenine dikkat etmesini sağlayarak normal hayatına devam etmesidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git