Çocuk Felcine Hangi Bölüm Bakar ?

Çocuk Felcine Hangi Bölüm Bakar ?
3 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 689 kez okundu.

Çocuk felci çocuk hastalıklarının en tehlikelisidir. Üç bölüme ayrılır ve en sık görülen ise belirti vermeyen yani subklinik enfeksiyonlardır. Çocuk felci için başvurmanız gereken bölüm çocuk hastalıkları bölümüdür. Bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir ve bulaşıcı özelliği taşımaktadır. Diğer hastalıklara oranla farklı yollarla bulaşabilmektedir.

Çocuk felcine yol açan enfeksiyon ağız yoluyla vücuda girer ve girmesi ile birlikte de tüm belirtilerini göstermektedir. Vücuda giren enfeksiyon çok ciddi boyutlarda sağlık sorunları yaratmaktadır. Farklı belirtilere sahip olan çocuk felci, ihmal edilmeden çocuk hastalıkları uzmanına gidilerek tedavi altına alınmasına gereken bir hastalık çeşididir. Ancak hala günümüzde başarı elde edilmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Muayene eden uzman çocuk hastalıkları doktoru sizi ön görmesiyle birlikte çocuk nöroloji bölümüne, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji, pediatri ( çocuk sağlığı ve hastalıkları ) bölümlerine yönlendirerek oradaki uzman doktorlarında tanı koyması ile birlikte tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuk felci için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Felç belirdiği anda bacakların ve kolların nötral bir pozisyonda tutulması gerekmektedir. Yani bacaklar ve kollar yatar pozisyonda hafif bükük olmaları gerekmektedir. Diafram ve solunum yolları tutulmuş ise hastane ortamında solunum cihazıyla destek verilir. Felcin en aktif dönemi atlatıldıktan sonra ise kalıcı felçlerde cerrahi müdahalede bulunulur kalıcı olmayan felçlerde ise fizik tedavi ön görülür.

Çocuk felci olan hastalarla temas halinde bulunulduktan sonra mutlaka eller iyice yıkanmalıdır. Ancak çocuk felcinden korunmak için en etkili yol aşı yöntemidir. Aşı, ağız yolu ile veya iğne yöntemi ile yapılmaktadır. Tüm dünya da çocuk felci aşısı sayesinde bu rahatsızlık neredeyse yok olma noktasına kadar gelinmiştir. Ancak Yemen ve Nijerya gibi bazı ülkeler de aşısı yapılmamaktadır ve oralardaki küçük toplumlarda hala çocuk felci hastalarına rastlanmaktadır. Bu sebepten dolayı hacca gidecek olan vatandaşlarımıza son bir yıldır aşı uygulanmaktadır. Ülkemizde 2 aylık bebeklerden başlanarak 3- 4 – 16- 24 aylık bebeklere kadar düzenli olarak sağlık ocakları tarafından ücretsiz olarak çocuk felci aşısı uygulanmaktadır. Ayriyeten ise ilk öğretim 5. sınıf öğrencilerine de ağızdan 5 doz olarak çocuk felci aşısı sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git