Çocuk Felci İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Çocuk Felci İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.

Çocuk felci için hangi doktora gidilir ? Çocuk felcine hangi poliklinik bakar ? Çocuk felci için hangi bölüme gidilir ?

Çocuk Felci İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Çocuk felci nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda çocuk felcine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Çocuk Felci Nedir ?

Tıp literatüründe poliomiyelit olarak isimlendirilen çocuk felci, virüs yolu ile bulaşan hastalıklar kategorisinde yer alır. Özellikle 0-3 yaş bebeklerde görülen ve omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sebebi ile felç ile sonuçlanan bir hastalıktır. Virüs bulaştıktan 7 ile 21 gün arasında belirti veren çocuk felcine büyüklerde yakalanabilmektedir.

Çocuk felcinin en büyük belirtileri arasında; şiddetli sırt ve baş ağrıları, ateş, kusma, yorgunluk, boğaz ağrısı ve boyun bölgesinde kasılmalar görülmektedir. Özellikle lağım sularının sebep olduğu bu önemli hastalığa yakalanma oranını düşürmek için mutlaka aşı olunması gerekmektedir. Aşı olan bir çocuğun veya yetişkinin çocuk felcine yakalanma oranı %95 düşmektedir. En tehlikeli dönemler ise ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinin yaşandığı zamanlardır. Çoğunlukla iştah kaybı ve ishal ile kendini belli eden hastalığa ilerleyen zamanlarda diğer belirtilerde eşlik eder ve ensede sertlik görülmesi en önemli bulgular arasındadır. Felcin ilk belirtileri ise büyük oranla kol ve bacaklarda görülmektedir. Aşı dönemleri ise bebeğin 2. 3. 4. Ve 18. Ayında olmakla birlikte 4 ve 6 yaş arasında da yapılabilmektedir.

Çocuk Felcinin Nedenleri Nelerdir ?

Çocuk felci denilen ve ağır belirtiler ile ortaya çıkan bu hastalığın nedeni polio isminde bir virüstür. Bebeklik döneminde yakalanma oranı yüksek olan fakat yetişkinleri de risk altında alan bu virüsün üç çeşidi vardır. 5 yaşın altında olan çocuklarda görülme oranı daha yüksektir ve virüs bulaşıcı olduğu için çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Lağım sularının içme suyuna karışması neticesi ile çok kolay bir şekilde bulaşabilen polio virüsü; hijyenik olmayan ortamlarda dolaşan sinekler tarafından da taşınabilmektedir. Ayrıca bu virüsü taşıyan bir hastanın ağzından veya burnundan çıkan damlalar vasıtası ile de kolaylıkla bulaşabilmektedir. Fakat çocuk felcinin neden olduğu virüsü çok uzun süre taşıyan kimse yoktur. Merak edilen diğer bir soru ise hayvanların bu virüsü taşıyıp taşımadığıdır ki; hayvanlar asla taşıyıcı değillerdir. Çok az sayıda olsa bile yetişkinlerinde yakalandığı bu hastalığın maalesef tedavisi mümkün değildir.

Çocuk Felcinin Belirtileri Nelerdir ?

Çocuk felcinin çok tipik belirtileri olmamakla birlikte grip tarzı bulgulara rastlanabilmektedir. Özellikle 5 yaş altı çocukların %95’inde hiçbir belirtiye rastlanmadığı gözlemlenmiştir. Nadiren mide ve bağırsak bozuklukları, üst solunum yolu rahatsızlıkları ve bacaklarda felç gibi bulgulara rastlanabilir fakat özellikle bacaklarda oluşan felç belirtisinden sonra hastanın bir daha eski haline döndürülebilmesi mümkün olmayabilir. Bunun nedeni ise virüsün omuriliğe kadar işleyerek o bölgede iltihaplanmaya neden olmasıdır. İltihap sebebi ile tahrip olan sinir hücreleri ise kendisini bir daha yenileyemezler ve dolayısı ile hasta bacaklarını kullanamaz hale gelebilir. Bu durum ömür boyu sürer ve eğer felç solunum kaslarını da etkilerse ölümle sonuçlanabilmektedir. Çocuk felci vakalarının yüzde 5-10 gibi bir kısmında bu olaya rastlanmıştır.

Çocuk Felci Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Çocuk felcine yakalanma oranı 5 yaş altı olduğu için aşı ile koruma altına alınan çocuklar bir çeşit tedavi edilmiş sayılırlar. İl olarak bebeğin ağzına damla şeklinde verilen bu aşıyı anne babaların mutlaka aile sağlığı merkezlerinden takip etmesi gerekmektedir. İkinci doz ise enjeksiyon yolu ile uygulanmaktadır ve yine aile sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır. Çocuk felcine yakalanarak ihmal edilmiş vakaların hiçbirinde tedavi mümkün olmamaktadır. Hastalığın erken teşhisi ise tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi çok önemlidir. Hareketli kaslarda hızla yayılma gösteren virüsün bir an önce durdurulabilip kontrol altına alınması için dinlenmek şarttır. Ayrıca belirtilerin tamamen yok olması ve hastanın kendine gelebilmesi 6 ayı bulabilmektedir. Çocuk felci geçirmiş bir hastanın ömür boyu kas krampları yaşayabildiği gözlemlenmiştir.

Çocuk felci için hangi doktora gitmeyelim ? Çocuk felci hangi bölüme girer diye soruyorsanız çocuk hastalıkları- beyin cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git