Çocuğun Uyuşturucu Kullanıp Kullanmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Çocuğun Uyuşturucu Kullanıp Kullanmadığı Nasıl Anlaşılır ?
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 342 kez okundu.

Anne ve babalar için en çok korkutucu durumlar arasında yer alan uyuşturucu bağımlısı bir çocuk yetiştirmektir. Bu korkutucu durum sadece anne ve babaların durumu değil ayrıca öğretmenlerinde korkutucu durumu haline gelmektedir. Peki, çocuğun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını nasıl anlaşılır? Aileler bunu anlayabilir mi hep birlikte öğrenelim.

uyusturucu-kullanma-belirtileri-nelerdir

Uyuşturucu Kullanan Nasıl Anlaşılır ?

Uyuşturucu bağımlısı çocuklarda genelde iki şekilde kedini belli etmektedirler. Biri fiziksel özelliklerden kendini belli ederken diğeri ruhsal özeliklerinden kendini belli etmektedir. İlk başta sizlere uyuşturucu kullanan çocuk bu zararlı maddeyi aldığında  vücudunda nasıl fiziksel değişimler olur sizlere anlatacağız. İlk başta uyuşturucu kullanmaya başlayan bir çocuk ilk hali ile son hali arasında çok fark bulabileceğinizi sizlerde iyi bakarsanız fark edersiniz. Çünkü uyuşturucu çok kötü bir zararlı şey olduğu için kişinin üzerinde kötü durumlar yaratmaktadır. Bu durumlar arasında ise, ilk başta gözler altında oluşan mor halkalardır. Ayrıca titreyen eller, denge bozukluğu, gözlerde kanlanma, kollarda iğne izleri gibi değişimleri fark edeceksinizdir. Diğer değişimler ise, giysilerde ve nefeste alışık olunmayan bir koku, tırnaklarda sararma, el, yüz ve göz kısmında lekeler, bulantı, kusma, bitkinlik gibi durumlar uyuşturucu kullanan çocuklarda yaşanan durumlar arasındadır.

cocuğumun-uyusturucu-kullandigini-nasil-anlarim

Uyuşturucu Madde Kullanan Nasıl Olur ?

Peki, uyuşturucu kullanan çocuklar ruhsal olarak nasıl değişimler yaşıyormuş bakalım. İlk başta çocuğun aşırı sinirli olma durumu, her şeye ters bakması, ona yüklenen sorumluluklarla ilgilenmemesi, asosyal olması, kendi içine kapanık olması, hep para harcaması, sürekli arkadaş çevresini değiştirmesi gibi durumlardır. Uyuşturucu kullanan bir çocuk aileye karşı hep ters hareketlerde bulunur. Artık büyüdüğünü zannedip yanlış yerlerde yaşamaya yanlış insanlarla arkadaşlık kurmaya başlamaktadır. Bir çocuğun uyuşturucu kullandığını anlamak çok basit bir durumdur. Bu basit durumu anlamak ise çocuğa en yakın olan kişiler tarafından rahatlıkla anlaşılabilir. Bunun için çocukların çok bağımlı olmasına engel olmak için her anne ve baba çocuğun arkadaş çevresi başta olmak üzere onu iyice tanıması gerekmektedir.

uyusturucu-tedavisi

Uyuşturucu Kullananların Belirtileri

Ayrıca uyuşturucu bağımlısı çocuklar üzerinde görülen bazı sağlık sorunları ile bu durumu anlayabiliriz. Örneğin kalp ve damar rahatsızlığı, akciğer sorunu, solunum sistemine yaşanan sorunlar, mide sorunu ve ayrıca yemek yeme alışkanlığının değişimi de bu durumlar arasında yerini almaktadır. Anne ve babalar başta olmak üzere çocuklarını başta uyuşturucu olmak üzere bağımlılık söz konusu olan sigara, alkol gibi maddelerden uzak tutmaları çok önemlidir.

Çocuğun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını nasıl anlaşılır ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git