Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir ?

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir ?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 955 kez okundu.

Civanperçemi, Kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinde ve genellikle Haziran ayından Kasım ayına kadar beyazımsı, kırmızı ve pembe renklerde açan, 80 türü bulunan papatya ailesinden bir bitkidir. Yaklaşık 1 metreye kadar uzar ve bu bitkinin bilimsel adı ise Achillea Millefolium’dur. Civanperçemi, güneşli ve sıcak ortamlarda çayırlarda, dağ yamaçlarında ve yol kenarlarında yetişir. Uygun ortamda hemen yayılır ve büyür.

Civanperçemi Çayı Neye İyi Gelir ?

Avrupa’da bilinen en popüler bitki çayları arasında yer alan civanperçemi çayı, sindirimi hızlandırır, adet dönemi ve mide kramplarını önler. Tükürük ve mide asidini dengeler ve yara kanamalarında cilde uygulandığı zaman yaranın çabuk iyileşmesini sağlar. Çay formunda tüketildiği zaman yatıştırıcı ve stres azaltıcı bir etkisi bulunur. İştah kaybı, mide ekşimesi, kas spazmı, yaraların tedavisi ve terlemeyi arttırmak için kullanılır. Hazımsızlığın tedavisinde de oldukça etkili bir bitkidir.

  • Terlemeyi arttırır, ateş ve soğuk algınlığının geçirilmesinde oldukça etkilidir.
  • Mide kanamalarının önlenmesinde etkilidir ve iştahı arttırır.
  • Sindirim sistemini düzenler ve gazı alır.
  • Gastrit belirtilerinin hafiflemesini sağlar ve iltihabı hafifletici özelliği vardır.
  • Karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesi için kullanılır.
  • Adet dönemi ağrılarının hafifletilmesini sağlar ve çok iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Sakinleştirir ve uykusuzluğun tedavisinde önerilir.

civanperçeminin yararları

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Civanperçemi çayı kuru halde ve taze bitki ile hazırlayabilirsiniz. Bitki kabuğu ya da tohumları ile hazırlayabilirsiniz. Taze civanperçemi kullanmak istiyorsanız bir bardak çay demlemek için 2 çay kaşığı tohum ya da kabuk için 2 çay kaşığı tohum ya da 1 çay kaşığı kabuk tercih edebilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra içine istediğiniz kadar civanperçemi atarak 5 dakika kadar demlemelisiniz.

Civanperçemi Çayının Yan Etkileri

Aster ailesinin bitkilerinden olan civanperçemi, alerjik yapısı olan kişilere çok fazla önerilmiyor. Aynı zamanda bu bitki özellikle de hassas cildi olanlar için cildinizin güneş ışınlarına daha duyarlı olmasına neden olabilir. Civanperçemi çayı, düşük riskini arttırıyor ve bu nedenle hamilelik döneminde kullanılmaması önerilir. Emziren annelerin de bu bitkiyi çok kullanmaması tavsiye ediliyor.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git