Ciltteki Benler İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Ciltteki Benler İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 158 kez okundu.

Ciltteki benler için hangi doktora gidilir ? Ciltteki benlere hangi poliklinik bakar ? Ciltte ki benler için hangi bölüme gidilir ?

Ciltteki Benler İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Ciltteki benler nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda ciltteki benlere hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Ciltteki Benler Nedir ?

Nerede ise her insanın bedeninde yer alan hafif  mor ile eflatun arasında yer alan ya da toz pembe renginde olan minik beneklerdir. Bazı insanlarda normal ben olur iken bazı insanlarda et beni olarak da ortaya çıkar. Eğer kopartılır ya da oynanır ise cilt kanserine ya da kan kanserine neden olan etkileri olmasından dolayı asla ellenmemesi gerekir. Ne kadar çok et benleri ellenir ise çevre kısımlarına o kadar çok yayılım da gösterecektir.

Ciltteki Benler Nedenleri

Ciltte meydana gelen benler bazen giyilen kıyafetlerden dolayı çıkabilir. Kış aylarında çok sık giyilen boğazlı kazakların boğaz kısımlarında hava alınmamasından dolayı çıkabilir. Bazı kişilerde genetik olan yapılardan dolayı yer alabilirken bazen de ergenlik dönemlerinde girilmesi ile meydana gelir. Daha çok virüslerin ya da bakterilerin neden olduğu benlerin sebebi her ne kadar tam olarak bilinmese bile şeker hastaların kan dengesizliklerinden ve kullanmak zorunda oldukları ilaçlardan dolayı meydana gelebilir. Kadınlarda hamilelik dönemlerinde genetik değişimlerin oldukça hareketli olmasından dolayı meydana çıkan et benleri bebek doğduğu an ve genetik değişim düzeldiği an tekrar kendiliğinden düşebilir.

Ciltteki Benler Belirtileri

Ciltlerin belirli olan yerlerinde aniden bazı sağlık sorunları ile çıkabilir. Bazen mor ya da eflatun arası olan normal benler yer alır iken bazen de ten rengi ya da toz pembe rengi arasında olan et benleri kendilerini hafif tümsek olan halleri ile belli eder. Bazı kişilerde oldukça çok sık çıkan bu benler bazı insanlarda çok az sayıda ve hafif şişlik olmadan renk kızarıklığı ile kendini belli eder..

Ciltteki Benler Tedavisi

Ciltte meydana gelen benlerin tedavisi daha çok yakılarak uygulanır. Küçük bir ameliyat operasyonu ile vücutların neresinde yer alan et beni var ise onlar yakılır. Doğuştan çıkan normal eflatun ile mor arası renklerde olan benlerin sağlık açısından hiçbir etkisi olmamasından dolayı pek alınmaz ama isteyenler için bunların da yakımı söz konusudur. Eğer et benleri yeni çıkmaya başladı ve minicik ise onu solüsyon yardımı ile de tedavisi yapılır.

Ciltteki benler için hangi doktora gitmeyelim ? Ciltteki benler hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye(dermatoloji) bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git