Cilt Lekeleri İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Cilt Lekeleri İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir ? Cilt lekelerine hangi poliklinik bakar ? Cilt lekeleri için hangi bölüme gidilir ?

Cilt Lekeleri İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Cilt lekeleri nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda cilt lekelerine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nedir ?

Ciltte bazen koyu renk olması veya akne, siyah nokta, sivilce gibi sorunların leke haline gelmesi gibi durumların yaşanmasına cilt lekeleri denir. Cilt lekeleri kişinin güzelliğine gölge düşürmektedir. Ciltteki lekelerin tek nedeni aslında sivilceler değildir. Sivilcelerle birlikte diğer nedende mevcuttur. Bunu ilerleyen yazımızda ayrıntılı bir şekilde yazacağız. Ayrıca ciltteki lekelerin doğumda oluşması yani doğum lekesi denilen bir türü de mevcuttur.

Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt lekelerin iki nedeni mevcuttur demiştik. Evet, doğru ama bunun yanında diğer nedenlerde dolaylı olarak ciltte leke sorunun yaşanmasına neden olmamaktadır. Örneğin derideki gözeneklerin cilt yağı ile tıkanması sonucu cilt lekeleri meydana gelir. Yani gözenek tıkanmasının yaşanması ciltteki lekeler için ilk neden olarak ele alınabilir.

Daha sonra bu gözeneklerin kirli hava sonucu kapanması, makyajın temizlenmemesi sonucunda kapanması gibi durumlar ciltteki lekeler için diğer nedendir.

Ciltteki sivilcelerin enfeksiyon kapması sonucu ve erkeklerde ve kadınlarda meydana gelen hormonsal değişikler yüzde leke sorununa neden olur.

Cilt Lekeleri Belirtileri

Ciltte meydana gelen lekelerin ilk belirtileri arasında sivilceler yer alır. Daha sonra bu sivilcelerin aşırı enfeksiyon kapması durumunda ciltte leke sorununa neden olur. Ciltteki lekelerin diğer belirtileri ise lekelerin cilt rengine göre daha koyu olması yer alır. Lekeler yuvarlak, kurudur. Ayrıca ciltte sivilce şeklinde yer alırlar.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Ciltteki lekelerin tedavisi için ise yapılması gereken ilk şeyler arasında sivilcelerle oynamamak daha sonra cildi temiz tutmak, gözeneklerin kapanmasına engel olmak gibi durumlar yer alır.

Lekeli ciltler için daha çok bitkisel formüllerle hazırlanmış olan krem, maskelerin kullanılması daha iyi sonuç verecektir.

Lekelerin yok olması için çamaşır suyu görevi gören limon suyu ile cildi temizleyelim. Her gün aynı şekilde limon suyu kullanımı lekelerin geçmesini sağlayacaktır.

Daha sonra 8 ölçek suyun için elma sirkesi kullanalım. Elma sirkesi karışımını her gün yüzümüze sürelim. Bu karşım sayesinde lekeler geçmiş olacaktır

Geceleri yatmadan önce Hint yağını lekelerin olduğu yere masaj yapacak şekilde sürelim. Daha sonra sabah iyi bir sabunla yüzümüzü yıkayalım. Sizde göreceksiniz ki ciltteki lekeleriniz geçmiş olacaktır.

Cilt lekeleri için hangi doktora gitmeyelim ? Cilt lekeleri hangi bölüme girer diye soruyorsanız dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git