Cilt Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Cilt Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 134 kez okundu.

Cilt kanseri için hangi doktora gidilir ? Cilt kanserine hangi poliklinik bakar ? Cilt kanseri için hangi bölüme gidilir ?

Cilt Kanseri İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Cilt kanseri nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda cilt kanserine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Cilt Kanseri Nedir ?

Cilt kanseri, deride mevcut olan hücrelerde DNA hasarı meydana gelip bu hasarın giderilememesi durumunda hasarlı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyinde oluşan lekeler ve yaralar şeklinde kendini belli eden cilt kanserinin 3 türü vardır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri

Cildi diş etkenlere karşı koruyan üst tabakanın  ( epidermisteki ) bazal hücrelerindeki değişimiyle oluşan bazal hücreli cilt kanseri, en sık görülen cilt kanseri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişimi yavaş olan bazal hücreli cilt kanseri, nadir olarak hayati tehlike oluşturmakla birlikte cilt geneline yayılmayan bir durum gösterir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri

Skuamöz hücreli cilt kanseri, lenf bezleri ve iç organlara yayılabilme durumu gösterdiği için tedavisine hemen başlanmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilecek kötü durumlar meydana getirebilir.

Melanom

Diğer cilt kanseri türlerine oranla daha nadir görülen melanom, en tehlikeli cilt kanseri türü olup erken farkedilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Farklı renklerde olan ve sınırları tam olarak belirlenemeyen benler melanoma dönüşme ihtimali yüksek olan durumlardır.

Cilt Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

Cilt kanserine neden olan en önemli faktör, güneşe ve solaryuma maruz kalmaktır. Fazla miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, vücuttaki derinin epidermis tabakasında yer alan keratinositlerin kontrolsüz çoğalmasına neden olur ve bu durum cilt kanseri oluşumunun baş faktörünü oluşturarak sonu ölümle sonuçlanabilecek durumlar doğurabilir.

Yaş faktörü cilt kanserinin oluşumuna etki eden durumlardan bir tanesidir. İleriki yaşlarda cilt kanseri olma riski yüksek olmasına karşın, inşaat işi, çiftçilik işi yapan veya sık sık solaryuma giren kişilerde genç yaşta cilt kanseri olma durumu görülebilir.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Cilt kanserinin belirtileri, her kişide cilt yüzüne bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, cilt kanserinin belirtileri cilt kanserinin türüne görede farklılık gösterir.

Cilt kanseri türlerinde en riskli olan melanomun belirtileri arasında, cilt yüzeyinde oluşan yeni bir leke veya mevcut bir lekenin renk veya büyüklüğünün değişmesi durumu yer alır. Melanomun bir türü olan ” nodularmelanom ” durumunda ise lekeler kabartı ve kubbe şeklinde kendini gösterir. Zaman içerisinde ise bu kabartı ve kubbe şeklindeki lekeler kanama ve kuruma oluştururlar. Melanom tipi cilt kanseri nedeniyle oluşan lekeler sadece vücudun güneşe maruz kaldığı bölümlerde değil vücudun her yerinde meydana gelebilir. Melanom tipi cilt kanserinden dolayı oluşan lekeler genellikle pembe veya kırmızı renkte oluşur ama nadiren kahverengi veya siyahta olabilir.

Bazal hücreli cilt kanseri, soluk renkte kırmızı, kuru ve pullu şekilde oluşan lekeler halinde kendini gösterir. Lekeler cildin sürekli güneşe maruz kaldığı bölümlerde oluşup zaman içerisinde büyür ve bu kabartı şeklindeki lekeler ülserleşip tamamen iyileşmeyebilir.

Skuamöz hücreli cilt kanseri ise cilt üzerinde sertleşmiş kırmızı ve kolay kanayan lekeler halinde kendini belli eder. Çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülme olasılığı yüksek olan skuamöz hücreli cilt kanseri lekeleri, zamanla kuruyup ülserleşebilir.

Cilt kanserinin belirtisi arasında yer alan bir başka durum ise vücutta oluşan benleridir. Ben üzerinde kabuklanma varsa ve normalden farklı renkteyse, kanama ve kaşıntı durumu meydana getiriyorsa, benin kenarlarında düzensizlik varsa veya benin üzerinde kıllanma gibi durumlar varsa, bu durumlar cilt kanseri belirtisi olabilir.

Cilt Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Cilt kanseri tedavisinin ilk seçeneği lokal anestezi altında yapılacak olan cerrahi işlemdir. Kriyoterapi, ufak lezyonlar için elektrokoterizasyon diğer tedavi türleri arasında yer alır.

Cilt kanseri için hangi doktora gitmeyelim ? Cilt kanseri hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git