Cilt Çatlakları İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Cilt Çatlakları İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 277 kez okundu.

Cilt çatlakları için hangi doktora gidilir ? Cilt çatlaklarına hangi poliklinik bakar ? Cilt çatlakları için hangi bölüme gidilir ?

Cilt Çatlakları İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Cilt çatlakları nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda cilt çatlaklarına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Cilt Çatlakları Nedir?

Kas geliştirilmesi, hamilelik, ciltte kuruluk ve fazla kilo alımıyla beraber cilt yapısında bir takım bozulmalar meydana gelir. Kırmızımsı çizgiler halinde oluşan bu çatlaklar bazı insanlarda psikolojik olarak sorunlara yol açar. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen bir çok bayan için sorun teşkil eder cilt çatlakları… Ya da kendini spora veren insanlarda bir süre sonra kasların sürekli olarak zorlanmasıyla beraber ciltte bir takım kırılmalar meydana gelir. Oldukça esnek olan deri bazen bu değişimlere ayak uyduramaz ve çatlamaya başlar. Bunun sonucunda da spor bazlı ya da aşırı kilo alma gibi etkenlerle cilt çatlaklıkları oluşur.

Cilt Çatlakları Nedenleri Nelerdir ?

Çatlaklar cildin gerilmesiyle beraber oluşmaya başlar. Bu gerilme ise cildin ikinci tabakası olan dermis bölgesinde oluşmaya başlar. Dermin bölgesi cildin esnemesini sağlayan bölgedir ama aşırı kilo alımında dermin bu tempoya ayak uyduramaz ya da kasların yapılanmasında.. Dermin bölgesinde bulunan bazı fiberler gerilme sonucunda kopmaya başlarlar. Bu kopmalar sonucunda deri yüzeyinde kopma ve çatlaklar görünmeye başlar. Başta kırmızımsı olarak görünen bu çatlaklar zamanla beyaz ya da gri bir renge dönmeye başlar.

İnsanların yapıları farklı olduğu için deri çatlağı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazılarının cildi esnektir ve çabuk uyum sağlar bazılarınınki ise esnek olmadı için uyum geç sürer. Ayrıca ergenlik dönemi de bu çatlamaları etkileyebilir. Hamile bayanlarda görülmesi ise doğaldır. Çünkü zamanla karın kısmı büyümeye başlar ve deri gerilir. Gerilme sonucu çatlaklar meydana gelir.

Cilt Çatlakları Belirtileri Nelerdir ?

Kesin bir belirti yoktur. Yüzeysel olarak gözle görebileceğiniz çatlaklar vardır. Yazının bütününde bahsettiğimiz gibi deri zamanla gerilmeye başlar ve gerilme sonucunda yeterli esnekliği sağlayamadı zaman çatlama meydana gelir. Bu çatlamalar daha çok kırmızı çizgi şeklinde olabiliyor. Tabi zamanla çizgi renkleri kendini değiştirerek beyaz ya da gri tarzında bir renge bürünüyor. Pullu deri ya da kuru pütür bir deri de belirtiler arasında olabilir. Kuru ciltlerde ise bu çatlaklar daha çok göze çarpar.

Cilt Çatlakları Tedavi Yöntemleri

Bir kez oluştuktan sonra cilt çatlağını yok etmek tam olarak mümkün değildir. Zaman geçtikçe belirgin olan bu çatlaklar soluklaşmaya ve sönmeye başlar. Bazı yöntemlerle belirginliği daha da azaltabilirsiniz. Ama tamamen kaybetmek için henüz yeterli tedavi geliştirilmemiştir. Bununla ilgili bir çok yalan haber yapılıyor. Bu tür para tuzağı olan ve insanı sömüren hiçbir güvencesi olmayan kremlerden kesinlikle uzak durun. Badem ve kakao yağının bu çatlaklara etki ettiğine dair bir çok söylenti vardır. Bilimsel olarak kanıtı olmasa da deneyerek gözlemleyebilirsiniz. Vücutta meydana gelen değişikliklere bakarak etkili bir yöntem olup olmadığına karar vermek sizin elinizde. Bunların dışında Retin-A içeren bazı kremlerin bu çatlaklara iyi geldiği söyleniyor. Fakat bu tarz kremler için doktor reçetesi gereklidir. Bir cildiye uzmanından yardım alarak çatlakların silikleşmesi için gerekli yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Cilt çatlakları için hangi doktora gitmeyelim ? Cilt çatlakları hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git