Çilek Reçeli Kaç Dakikada Pişer ?

Çilek Reçeli Kaç Dakikada Pişer ?
7 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

Çilek reçeli kaç dakikada pişer ? Güne başlarken kahvaltı ile başlamak gerekir. Çünkü kahvaltı sizi güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olur. Kahvaltı da olmazsa olmazlardan biri de çilek reçelidir. Çilek  reçeli nasıl yapılır ? Çilekleri güzelce yıkayıp sonra bunları derin bir tencereye katın. üzerine şekeri de ilave edip yaklaşık 10 saat kadar bekletin ki çilekler sulansın bu işlemi geceden yaparsanız sabah hemen reçel yapmaya başlayabilirsiniz.

Çilekler belli süre bekleyip sulandıktan sonra yüksek ateşe verin ve üzerine köpüklenmeler oldukça bu köpükleri alın. Reçel kaynamaya başlayın yarım ateşe verip kıvama gelene kadar ara sıra karıştırıp bekleyin. Kıvama geldiğinde içine limon tuzunu ekleyip pişirmeye devam edin. Yaklaşık 25 dakika da çilek reçeli hazır hale gelecektir. Afiyet olsun hanımlar 🙂

Çilek Reçeli Yapmanın Püf Noktaları

Reçel kaynarken köpükleri almak yerine içine bir miktar tereyağı ekleyebilirsiniz. Reçeli yaparken ağzı açık şekilde durmalıdır aksi taktir de reçelin rengi koyulaşır. Reçeli yaparken sürekli değilde ara ara karıştırın ki çilekler ezilmesin. Reçeli yaklaşık 19 derecede ısıda saklanması gerekir. Şekerle birlikte belli bir süre mutlaka beklemeli ki çilek kendini salabilsin. Çileğin sağlığımız açısından o kadar çok faydası var ki, sofranızda eksik olmasın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git