Çıban İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Çıban İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 144 kez okundu.

Çıban için hangi doktora gidilir ? Çıbana hangi poliklinik bakar ? Çıban için hangi bölüme gidilir ?

Çıban İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Çıban nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda çıbana hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

En güzel ve önemli giysimizdir aslında derimiz. Çoğu zaman kıyafetlerimize derimizden çok daha fazla önem versek de aslında sağlıklı olmayan bir deriye ne giydirirseniz giydirin eğreti duracaktır. Örneğin cildimizde çıkan bir çıban ne giyersek giyelim rahatsızlık verecektir. Elbette çıbanlar sadece deride çıkmıyor, iç organlarımızda da çıban çıkabilir.

Çıban Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Çıbanlar, stafilokok adı verilen bakterinin vücudun genellikle dış yüzeyinde fakat kimi zaman iç organlarda da üremesiyle ortaya çıkan içi irin dolu keseciklere verilen addır. Stafilokok bakterisi, kıl köklerine yerleşerek bölgede iltihap oluşumuna neden olur. Ciltte özellikle kapalı kalan, terleyen bölümlerde ( göbek, sırt, koltuk altı vs.) çıkar. Genellikle kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlarda ortaya çıkmaktadır. Zayıf bir bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde bu bakterinin üremesi hızlanır. Bu bakterinin vücuda girmesi ve hızlıca üremesiyle akyuvarlar bu bölgeye akın edip bakterilerle savaşmaya başlar. Bu savaşın sonucu olarak da ortaya çıkan atıklar bu bölgede birikmeye başlar. Bu birikme neticesinde de bölgede şişkinlik ve kızarıklık oluşur. Hatta zamanla elle dokunulduğunda hissedilebilen bir kitle halini alır. Daha sonra bölgenin ortasında beyaz bir alan oluşmaya başlar ki oluşan bu alan çıbanın başıdır. Vücudun hemen her yerinde oluşabilen çıbanlar içerisinde en tehlikeli olanları yüzde ve dudaklarda oluşanıdır.

Çıban Belirtileri Nelerdir ?

Birdenbire ortaya çıkan çıbanlar çıktığı noktada kızarıklığa sebep olur. Kızarıklıkla beraber elinizi dokundurduğunuzda bir tepecik ve ağrı hissiyle karşılaşırsınız. Bunun dışında çıbanın yaydığı iltihaptan kaynaklanan bir ateş ve yanma hissi de görülebilir.

Kimlerde Çıban Çıkma İhtimali Daha Fazladır ?

Çoğunlukla kötü beslenenlerde, bünyesi ve bağışıklığı zayıf olanlarda, anemi ( kansızlık ) sorunu olanlarda, şeker hastası olanlarda ve sürekli yağlı gıdalar tüketenlerde çıban çıkma oranı çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra egzama ve uyuz gibi hastalıkları olanlarda da çıban görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Çıbanın Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle çıban çıkmadan önlem almak gerekir ki bunların başında da vücudumuzun direncini arttıran gıdalar tüketmek ve böylelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gelir. Eğer vücudunuzdaki çıban kendiliğinden patlamazsa cerrahi bir operasyonla patlatılması gerekir. Çıbanın içi boşaltıldıktan sonra düzenli olarak temizlenirse zamanla çıban çıkan bölge iyileşecektir. Bunun için antiseptik solüsyonlar kullanılabilir. Ayrıca antibiyotik ilaçlar ya da antibiyotik içerikli kremler de işe yarayabilir. Çıban tedavisinde alternatif yöntemler de işe yarayabilir. Papatya, limon, lavanta ve kekik suyu ile yapılacak düzenli bir kompres de tedavide etkili olabilir. Bunun dışında antioksidan etkisi bulunan, ödem atmaya yarayan bitkilerin çayı da yapılıp içilebilir. Bu noktada özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanların ve de şeker hastalarının çıban çıkmamasına özen göstermeleri gerekir. Çünkü bu tür hastalarda vücutta meydana gelen yaraların iyileşmesi hayli güçtür ve zaman alır.

Çıban için hangi doktora gitmeyelim ? Çıban hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git