Çelikler En İyi Nasıl Parlatılır ?

Çelikler En İyi Nasıl Parlatılır ?
27 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 352 kez okundu.

Çelik içeriğinde az miktar da karbon elementini bulunduran demir – karbon alaşımıdır. İçeriği sayesinde oldukça dayanıklı olan çelik malzemeler günlük kullanımımızda da oldukça yer almaktadır. Özellikle mutfak araç gereci olarak çaydanlık, demlik ve tencere de kullanılmaktadır. Kullanıldıkça zamanla bu aletler de kararmalar ve leke oluşumu görülmektedir. Kararmalar ve lekelenmeler genellikle ateşin değdiği kısımlarda oluşmaktadır. Peki bu kararmalar nasıl giderilir ve çelikler en iyi şekilde nasıl parlatılmalıdır ?

Çelikler Nasıl Temizlenir ?

Çelik yapılı çatal, kaşık, demlik ve tencere gibi mutfak araçları ne kadar kararmaları giderse de ovma teli ile temizlenmemelidir. Ovma teli bu malzemeler de çizilmelere ve çeliğin deforme olmasına sebep olmaktadır. Çelik aletler temizlenirken mümkün olduğunca yumuşak bir bezle temizlenmeli ve silinmelidir. Kullanılan bezlerin yünlü veya pamuklu olması çizilmelerin azalmasını sağlar. Kararmaları önlemek için ise bazı çelik parlatıcılar kullanılabilir.

Sirke ile Çelik Parlatma

Sirke bu kararmaları önlemekte yaygın şekilde kullanılan ve işlevliği yüksek bir gıda ürünüdür. Sirkeli suya batırılmış bez çizmeyecek şekil de ovalanarak kararma olan yerleri temizlemektedir. Sirkeli ve su karışımı yapılarak tencere ve çaydanlık için de kaynatılarak da bu malzemelerin iç kısımları temizlenebilmektedir.

Elma sirkesi kadar elma kabuklarının suya koyulup bu malzemelerin içerisinde kaynatılması da etkili bir yöntem olarak kullananlar vardır. Bütün bu işlemler sonucunda malzemeler normal şekilde yıkanmalı ve bol su ile durulandıktan sonra iyice temizlenip kullanılmalıdır.

Limon Tuzu ile Çelik Parlatma

Sirke gibi etkili bir diğer gıda maddesi de limondur. Limon suyuyla ve daha çok limonu direkt olarak kararma olan bölgelere ovalama işlemi uygulanarak da benzer etkiler görülmektedir. Bu malzemelere ek olarak da tuz eklenmesi kararmaları daha etkili bir şekilde temizleyebilmektedir. Ancak tuzun katı kristal yapısı da bazen çizilmelere sebep olmaktadır. Eğer arzu edilirse tuz direkt bu bölgeye eklenmek yerine sirkeli su karışımında eritilerek de kullanılabilir. Aynı şekilde karbonat eklemekte iyi bir temizleyici etkisi oluşturmaktadır. Limon kadar limon tuzu da etkili bir yöntemdir. Bazı fayans ve lavabo temizleyici kremler de tencere ve demlikte oluşabilecek kararmaları önleyecek ve bunlar da oluşabilecek matlıkları yok edebilecektir.

Bulaşık Makinesinde Sirke Kullanılır Mı ?

Eğer ki eviniz de bulaşık makinesi kullanıyorsanız belirli aralıklarla birkaç hafta da bir makineye sirke eklemek de faydalı olacaktır. Kullanılmış limon kabukları da makinenin içine düşmeyecek şekilde yerleştirilirse hem kararmalara karşı etkili olmaktadır hem de hoş koku yayarak makinenizi açtığınız da ferahlık sağlayacaktır.

Çamaşır Suyu ile Bulaşık Yıkanır Mı ?

Çamaşır suyu da temizleme de işe yarayacak bir malzemedir. Ancak ayda bir iki defa uygulanmalı eğer kullanılacaksa ve diğer temizlik malzemeleriyle çok fazla karıştırılmamalıdır. Çamaşır suyu içerisinde etkili maddeler diğer temizlik maddeleriyle karıştırıldığında etkileşime girerek zehirli gazlara neden olmakta ve kişiyi zehirleyebilmektedir. Bunları kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git