Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır ?

Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır ?
19 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

Kadınların en hassas olduğu konulardan biri mutfak temizliğidir. Mutfak tertemiz olmalıdır. Tabi ki mutfak araç gereçleri de temiz ve parlak görünmelidir. Sizler de mutfaktaki araç gereçlerinin pırıl pırıl olmasını, alındıkları gün ki gibi ışıldamalarını istersiniz. Özellikle de çatal ve kaşıkların parlaklığı önemlidir.

Sofralarınızda tabakların yanlarına yerleşen çatal ve kaşıklar ışıl ışıl olduğunda sofralara kattığı şıklık, tartışılmaz bir gerçek. Çatal bıçaklar en çok kullanılan mutfak araç gereçleridir. Bu nedenle zamanla kararma, matlaşma gösterirler. Bulaşık sırasında ne kadar yoğun yıkarsanız yıkayın parlamazlar. Sizler de bu durumdan çok rahatsızsınızdır.

Parlaklığını kaybeden çatal kaşık hoş olmayan ve eski bir görünüm alır. Parlaklığını yitiren, sofralarınızın güzelliğini gölgeleyen çatal ve kaşıklarımızı parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Bunun için yapacağınız birkaç yöntem var. Sizler de bu yöntemler sayesinde çatal ve kaşıklarınızı parlatabilirsiniz. Kadınların en hassas olduğu konulardan biri mutfak temizliğidir. Mutfak tertemiz olmalıdır. Tabi ki mutfak araç gereçleri de temiz ve parlak görünmelidir. Sizler de mutfaktaki araç gereçlerinin pırıl pırıl olmasını, alındıkları gün ki gibi ışıldamalarını istersiniz. Özellikle de çatal ve kaşıkların parlaklığı önemlidir.

Sofralarınızda tabakların yanlarına yerleşen çatal ve kaşıklar ışıl ışıl olduğunda sofralara kattığı şıklık, tartışılmaz bir gerçek. Çatal bıçaklar en çok kullanılan mutfak araç gereçleridir. Bu nedenle zamanla kararma, matlaşma gösterirler. Bulaşık sırasında ne kadar yoğun yıkarsanız yıkayın parlamazlar. Sizler de bu durumdan çok rahatsızsınızdır. Parlaklığını kaybeden çatal kaşık hoş olmayan ve eski bir görünüm alır. Parlaklığını yitiren, sofralarınızın güzelliğini gölgeleyen çatal ve kaşıklarımızı parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Bunun için yapacağınız birkaç yöntem var. Sizler de bu yöntemler sayesinde çatal ve kaşıklarınızı parlatabilirsiniz.

Derince bir kabın ya da tencerenin içini suyla doldurun. Suya çamaşır deterjanı ekleyin ve çatal ve kaşıklarınızı suyun için atın. Bu suyu kaynatmaya başlayın. Su kaynadıktan sonra bir süre(10 dakika) bekleyin. Kaynayan sudan çıkardığınız çatal ve kaşıkları bol suda iyice yıkayın ve deterjandan arınmış olmasına dikkat edin. Yıkama işleminden sonra bezle güzelce kurulayın. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Çatal ve bıçaklarınızda inatçı lekeler varsa o halde bu yöntem işinize yarayacaktır. Bir tasın içine karbonat ve sirkeyi karıştırın. Bulaşık süngerini bu karışıma batırın ve çatal, kaşıklarınızı bu karışımla iyice ovun. Ovma işlemi bittikten sonra bol su ile durulamayı ihmal etmeyin.

Sirkenin parlaklık veren etkisini bilmeyen yoktur. Yine bir kap ve tencere içine su koyun, suyun içine sirke ilave edin. Çatal ve kaşıklarınızı bu suda bekletin. Daha sonra durulama işlemi uygulayın. Limon kabuğu da bir çözümdür. Limon kabuğu ile çatal ve kaşıkları ovun ve hemen durulayın. Çamaşır suyu, çatal ve kaşıklarınızı parlatır. Suya ekleyeceğiniz bir miktar çamaşır suyunda çatal ve kaşıklarınızı bir süre bekletin. Sudan çıkardıktan sonra mutlaka bulaşık deterjanı ile yıkayıp durulayın. Çamaşır suyu etkili bir madde olduğu için çatal ve kaşıkların sabunla yıkanıp arındırılması gerek. Bir tencereye su koyun içine elma kabuklarını atın. Çatal bıçakları içine koyun. Bu suyu kaynatın. Kaynama bittikten sonra bir süre bekleyin ve sudan çıkardıktan sonra durulayın. Metal parlatıcılar kullanarak parlatma işlemi yapabilirsiniz. Eğer metal parlatıcı kullanılacaksa ürünün kullanım talimatını çok dikkatli şekilde okuduktan sonra uygulayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git