Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Gelibolu yarımadasına 70milyon harcayarak inşa ettiği Tanıtım Merkezi, Çanakkale ruhunun iyice anlaşılmasını sağlar. Şehitler Anıtı’ndan önce burayı gezmek, anıtın daha iyi anlaşılmasını sağlar.

3 Boyutlu Gösterimler

3 boyutlu teknoloji sayesinde Çanakkale savaşına götüren tanıtım merkezinde 11 tanıtım odası bulunmakta olup, 2 tanesi 3 boyutludur. İlk oda Harbe Giriş ismi ile Osmanlı’nın neden savaşa katıldığını, Nusrat Mayın Gemisi salonu ise Nusrat ve komutanların başarılarını anlatır. İtilaf devletlerinin muharebe planları adlı odasında itilaf devletlerinin en büyük gemisi olan Ocean top atışlarıyla batırılması anlatılır.

Seyit Onbaşının Yanında Olmak

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde Seyit Onbaşı’nın tek başına ağır topu namluya sürüklemesini hissederek, anlamanız mümkün.

Kara muharebeleri salonunda haritalar üzerinde savaş anlatılırken, dönüm noktası salonunda 261 rakımlı tepede yaşanan savaşlar anlatılmaktadır. Siper muharebe salonu ise siperde olmanın ne anlama geldiğini anlatır. Gelibolu Salonu’nda oturabileceğiniz yerler bulunmakta olup, tavana yansıtılan savaş sahnelerini izleyebilirsiniz. Çanakkale geçilmez salonunda ise İngiliz ve Anzaklı askerlerin geri çekilişi anlatılır.

150 kişilik konferans salonu ve müze de bulunan tanıtım merkezinin gezintisi yaklaşık 1 saati sürmektedir.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kültür Bakanlığına bağlı olmadığı için müze kart geçmeyen merkezin girişi 15 liradır.

Salon 30 kişilik olduğu için rezervasyon yaptırmanız gerekir.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Bigalı / Eceabat / Çanakkale

Telefon: (0286) 213 1730

Nasıl Gidilir?: Eceabat ilçesi Gelibolu yarımadasında bulunan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Milli Park sınırları içerisinde kalmakta olup; Kilitbahir feribot iskelesinden yaklaşık olarak 14 km kadar uzaklıktadır.

Kilitbahir feribot seferlerinin yapıldığı noktada bulunan minibüsleri kullanarak merkeze ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git