Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi
7 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 646 kez okundu.

Antik döneme ait eserleri ile gelenlerin ilgisini çeken Çanakkale Arkeoloji Müzesi, 1936’da Mustafa Kemal’in talimatı ile Çanakkale’de müze faaliyetlerin başlaması ile 1984’te kurulmuştur. Çalışma yapan yabancı arkeologların kaçırdığı eserlerden bazıları tekrar getirilerek, Çanakkale Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır. Frank Calvert ve Carl Blegen adındaki arkeologların Türkiye’den topladıkları koleksiyonlar bunlardan bazılarıdır. Truva kentinde bulunan önemli eserler ile Tenedos antik kentinden çıkan değerli kalıntıların bulunduğu müze 1984’te açılmıştır. Çanakkale Müzesi’nde 12 binden fazla eser, 15 binden fazla sikke ve 2binden fazla etnoğrafik eser bulunmaktadır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesinin Bölümleri

6 bölümden oluşan ve kronolojik sıraya göre dizilen eserlere sahip müzenin Troia salonunda 1870’de arkeolojik kazılarda çıkan eserler yer alıyor. Truva ketine ait bu eserler, erken tunç çağı ve demir çağı arası döneme aittir. Seramik sanatına ait eserler de oldukça ilgi çekmektedir.

Troia salonundan sonra Assos salonuna devam ederek; 1980 senesinde çıkarılan eserleri inceleyebilirsiniz. Mezarlardan çıkarılmış ilginç eserler arasında kişilerin eşya ile gömülmesinden dolayı pek çok muhafız heykellere rastlayabilirsiniz. Kase ve tanrıça figürlerinin bulunduğu bu salonda dinin ve tanrıların ilk insandan beri var olduğunu anlayabilirsiniz.

Dardanos ve Afrodit Heykeli

1959’da Çınarlı köyünde yapılan kazılarda Kral Dardanos ve ailesinin mezarlarına ulaşılmıştır. Mezar çevresindeki eserler altın, heykel ve bronz kaplamalı olup, en önemlisi sağlığı ve güzelliği simgeleyen Afrodit Heykelidir.

Kızöldün tepelerinde yapılan kazılarda çıkarılan çok eski bir lahit olan Polyksena Lahti üzerinde yazanlar Kral Priamos’un Plyksena’yı katledişini anlatır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesinde dikkat çeken bir diğer eser de Hadrian Heykeli’dir. Troia’ya yapılan mimari yardımların anısına dikilen heykel, Roma İmparatoru Hadrian’a aittir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Nisan-Ekim Yaz Açılış Saati: 08.00 Kapanış Saati: 19.00
  • Kasım-Mart Kış Açılış Saati: 08.00 Kapanış Saati: 17.00
  • Tatil Günü: Her gün açıktır.

Giriş Ücreti: 5 TL’dir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Barbaros 17020 Çanakkale Merkez /Çanakkale

Telefon: 0 (286) 217 23 71 – 217 82 05

  • Çanakkale merkezde bulunan müze aynı cadde üzerinde bulunan Çanakkale Müzesi’ne 2 km mesafededir.
  • Özel arabayla sahil yolu üzerinden Fener sokağına saparak, 100.yıl caddesine çıkarak, güneye devam ederek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ayrıca sahil şeridinden kalkan ve Arkeoloji müzesine giden minibüs hatlarını da kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git