Cağaloğlu Hamamı – Fatih / İstanbul

Cağaloğlu Hamamı – Fatih / İstanbul
4 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 425 kez okundu.

Hamamın kültürümüzde apayrı bir yeri vardır. Osmanlı Dönemi’nden gelen hamam kültürü günümüzde de özellikle turistler olmak üzere pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. 18. Yüzyılda 1.Mahmut tarafından mimar Süleyman Ağa’ya yaptırılan bu eser mimarı yapısı ve tarzı gereği çok özel bir yer almaktadır. New York Times Gazetesi tarafından ölmeden önce görülecek yerler listesine alınan bu tarihi yapıyı gelin biraz inceleyelim.

Cağaloğlu Hamamı’nın yaptırılma amacı Ayasofya Külliyesi’ne ve Ayasofya Kütüphanesi’ne gelir sağlamaktı. Bir süre buna hizmet eden bu hamamın 3. Mustafa döneminde kullanımı yasaklandı. Ancak günümüzde tekrar kullanıma açılmıştır ve oldukça dikkat çekmekte olan güzel bir yapıdır. Yapı olarak çok özel bir tasarısı vardır. Çok geniş bir hamamdır ve ortasında geniş bir havuz vardır. Bu havuz mermerden yapılmıştır ve dökülen su seslerinin şıkırtısı hamama hoş bir akustik vermektedir. Dört ayak üzerinde bir kubbe yapılmıştır ve bunun aracılığıyla da hamama geçiş vardır.

Hamam camekanı kubbe ile örtülmüştür ve camekan çevresindeki konsollar üzerinde soyunma odaları bulunmaktadır. Ayrıca erkek ve kadın hamamlarında da belirli değişimler yapılmıştır. Kadın hamamı arka sokağa açılırken erkeklerin hamamı caddeye açılmaktadır. Hamamın sıcak ve soğuk bölümleri bulunmaktadır. Çifte hamam özelliği olan bu yapının bu odaları birbirinden farklılık göstermektedir. Hamamın sürekli bakımları yapılmaktadır ve pek çok restore çalışmasından da geçmiştir. Günümüzde bazı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Hamam da aynı zamanda masaj, berber, restoran, berber hizmetleri de bulunmaktadır.

Cağaloğlu Hamamı Ziyaret Saati

Hamam haftanın her günü 09:00–21:00 saatleri arasında hizmet etmektedir.

Cağaloğlu Hamamı Giriş Ücreti

Girişi 90 liradır. Masaj hizmeti de 150 liradır.

Cağaloğlu Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Alemdar Mh.,Cağaloğlu Hamamı Sk. 34 – Fatih / İstanbul

Telefon: 0(212) 522 2424

Buraya ulaşmak için her türlü toplu taşıma araçlarından biriyle gelerek Sultanahmet durağında inmeniz gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git