Buzluktan Çıkan Bezelye Nasıl Pişirilir ?

Buzluktan Çıkan Bezelye Nasıl Pişirilir ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.470 kez okundu.

Buzluktan çıkan bezelye nasıl pişirilir ? Bezelye, besleyiciliği ve kolay pişirilmesi nedeniyle sıkça yenilen bir sebze çeşididir. Özellikle demir ve A vitamini konusunda oldukça zengin bir bitkidir. Bezelyenin yetiştiği dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır, bu sebze kışın da tüketmek amacıyla haşlanıp paketlenerek  dondurucularda saklanır. Daha sonra çıkarılıp ısıtılarak pişirilebilir.

Bezelyeyi Buzluktan Çıkardıktan Sonra Ne Yapılmalıdır ?

Bezelyeyi öncelikle oda sıcaklığında bir süre bekletmek gerekir. Bu sırada buzları eriyeceği için bir kabın içine almak uygun olacaktır. Eriyen sularını süzmeniz yeterlidir, tekrar yıkamanız gerekmez. Bazen hızlıca çözünmesi için direk sıcak suyun altına tutulabilir ancak bu, besleyici özelliğinin bir kısmının kaybedilmesine neden olacaktır.

Bezelye Kaç Dakikada Pişer ?

Bezelyenin buzlarının erimesi yarım saat ile bir saat arasında bir süre alacaktır. Ardından, yapacağınız yemek türüne göre malzemeleri eklediğiniz tencereye, en son  bezelyeyi yerleştirmelisiniz. Buzlukta saklanan bezelyenin pişme süresi taze alınan bezelyeye kıyasla daha kısa olmaktadır. Düdüklü tencerede yirmi dakikada, normal bir tencerede ise kırk dakikada bezelyeniz yenmeye hazır hale gelecektir.

Buzluktan Çıkarılan Bezelye Tekrar Dondurulabilir Mi ?

Buzları çözünen bezelyenin, miktarı fazla geldiği takdirde tekrar buzluğa koyulması sık yapılan bir uygulama olsa da aslında pek tavsiye edilmemektedir. İlk haşlanma ve dondurmada zaten bezelyenin besleyiciliğinin bir kısmı gider, ikinci kez aynı duruma maruz kalması yapısındaki mineral ve vitaminlerin kaybına neden olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git