Bulaşık Makinesini Daha Kolay Kullanabilmeniz İçin Bilmeniz Gereken 13 Müthiş Yöntem

Bulaşık Makinesini Daha Kolay Kullanabilmeniz İçin Bilmeniz Gereken 13 Müthiş Yöntem
15 Mart 2017 tarihinde eklendi, 374 kez okundu.

Bulaşık makinesi hayatımızı çok kolaylaştıran harika bir buluş. Ancak daha sağlıklı, etkin ve doğaya da uyumlu kullanabilmek için küçük ipuçlarından faydalanmak hem gereksiz yere kullanımdan alıkoyar, hem tasarruf etmenizi sağlar hem de kendi sağlığınıza ve doğaya da fayda sağlar.

1 . Her şeyi bulaşık makinesine koymaktan vazgeçin.

Tahta mutfak eşyalarınız, daha önce makinede yıkadığınızda işlemeleri bozulan çatal bıçak takımlarınız, salata bıçaklarınız gibi mutfak malzemelerinizi elinizde yıkayın. Hem eşyalarınızın zarar görmesini engellemiş olursunuz, hem de tahtanın üzerinde kalıntı olacak deterjan riskinden kendinizi korursunuz. Tabi ki plastikler de makineye konulmamalı.

2 . Düzen oturtun.

Küçük tabaklar, çorba keseleri ya da büyük tabakları karışık kuruşuk üst üste dizmeye çalışmayın. Bulaşıklar sığmadığında yeniden dizmek zorunda kalabilirsiniz ya da üst üste koyduğunuz için yıkanmadan çıkan bir sürü bulaşık görebilirsiniz. En etkili kullanma yolu düzenli dizmekten geçer.

3 . Küçük yaralanmalara dikkat!

Bazen bulaşık makinesini boşaltırken acele edebiliyoruz. Rastgele koyduğumuz bıçak ve çatalların ele batma riski sandığınızdan çok daha fazla. Koyarken özellikle bıçakları baş aşşağı yerleştirmeye özen gösterin.

4 . Makinenizin bakımını aksatmayın.

Gerekli bakımları arada sırada yapmayı ve makinenizi temiz tutmayı unutmayın.

5 . Her şeyi üst üste koymayın.

Düzenli bir yerleştirme yaptıysanız bile bazen tencereleri de sıkıştırmak için üst üste bulaşık koyabiliyoruz. Ancak özellikle değerli camlarınız hele hele kristalleriniz varsa onların üzerine başka bir şey koymayın. Su bile kristallerinize zarar verebilecekken siz sürtünme kuvveti yaratıp bu riski arttırmayın.

6 . İlk önce alt rafı boşaltın.

Su izi olan bulaşıklarınızın suçu belki de sizdedir. Boşaltmaya üst raftan başlarsanız, alt rafı da çekmiş olursanız üstten damlayan sular elbette iz bırakacaktır. Bu ayrıntıya dikkat edin.

7 . Makine bittikten sonra kapağı açın.

Bulaşık makinesinin içinde tuhaf bir koku oluşmaması için kapağı olabildiğince erken açın. Ve arada sırada makineyi havalandırın. İçinde bulaşık olamasa bile sürekli kapalı kalan makine de koku oluşturacaktır.

8 . Kokuya karşı limon

Bitmiş limonlarınızı makineye koyarak makinenizdeki hoş olmayan kokulara çare olabilirsiniz.

9 . Alt kısma bardak koymayın.

En azından zorunlu kalmadığınız müddetçe bardak kısmı dolsa da bardaklarınızı tabak için yapılmış dişlere geçirerek koymayın. Suyun gücüyle bardaklar hareket edecek ve yan yana koyduysanız kırılma ihtimali artacaktır. O hareketle çizilmeleri de zaten çok yüksek ihtimal olacaktır.

10 . Makineye sakin davranın

Makinenin gözlerini bile bazen hart hurt hızlıca açıyoruz. Bu sırada içindeki bulaşıklardan kırılma sesleri geldiğini duymak istemiyorsanız açarken kapatırken ya da boşaltırken makinenize sakin davranın.

11 . Portakal ve limon kabuklarını aman çöpe atayım demeyin.

Kötü ve pis kokan bir bulaşık makinesini kim ister ki ? Koku tabletlerini kullanmak yerine bulaşık makinenizi çalıştırırken içerisine portakal ve limon kabuklarını atarsanız aynı sonucu alabilirsiniz.

12. Makineyi önce alttaki raftan boşaltmaya başlayın.

Makinenizi boşaltmak için önce alt taraftan başlamalısınız. Aksi halde üst taraftan bulaşıklarınızı kaldırmaya başlarken, bulaşıkların üzerindeki sular aşağı raftakilerin üzerine dökülebilir ve lekelenmesine neden olabilir.

13. Beyaz sirkenin gücü adına !

Parlatıcınız bittiğinde üzülmenize hiç ama hiç gerek yok. Beyaz sirkeyi bulaşık makinenizin parlatıcı kısmına dökün ve aynı sonucu alın. Ayrıca merak etmeyin, bulaşıklarınız kesinlikle sirke kokmayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git