Buğday Yağı Faydaları Nelerdir ?

Buğday Yağı Faydaları Nelerdir ?
18 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 623 kez okundu.

Buğday yağı, kozmetikte kullanılan bitkisel yağlar arasında besleyici formülü ile son derece tercih edilen ürünlerden biridir. Buğday yağı içeriğindeki besleyici B ve E vitamini sayesinde hücreleri canlandırmaktadır. Buğday yağının bir çok faydası ile beraber istenilenden öte bir zarar verip vermeyeceğini araştırmak için içeriğini incelemek gerekmektedir. Buğday yağı içerisinde B, D ve E vitaminleri ile birlikte yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan aminoasitler bulunmaktadır.

Buğday Yağının Cilde Faydaları

Cildimiz için en temel bakım ürünlerinin başında gelen buğday yağı elde edilmesi istenilen beklentiyi tamamıyla karşılar.

 • Cildi onarır, temizler.
 • Cilt tonunu dengeler.
 • Yumuşaklık ve parlaklık verir.
 • Sıkılaştırır.
 • Lekeleri giderir.
 • Beyaz ve siyah noktaları temizler.
 • Sivilceleri önler.

Buğday Yağının Cilt Lekelerine Faydası

Hassas bir cilde sahipseniz ve cildinizde leke oluşumuna rastlıyor fakat elinizden bir şey gelmiyor ise bunun çözümü için buğday yağından yardım alabilirsiniz. Her akşam uyumadan önce, iyice temizlemiş olduğunuz cildinize bir iki damla buğday yağını sürerek masaj yapın. İyice deriye nüfuz ettirdiğiniz buğday yağını rahatsız olmuyor iseniz sabah, eğer rahatsız oluyor iseniz 20 dakika bekletin ve durulayın. Yaklaşık 3 hafta devam ettirerek sivilce izlerinin yarattığı kahverengi lekelerden, çillerden, güneş lekelerinden ve göz altı morluklarının zamanla giderilmesine yardımcı olarak eksiksiz bir cilt bakımı sağlar.

Buğday Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi ?

Birden fazla faydası ilen bilinen bitkisel yağların arasında kendine sağlam bir yer kazandıran bir yağdır buğday yağı. Yıllardan beridir birçok alanda kullanılan buğday yağı, cilt lekeleri ve sivilce izleri gidermede de kullanılır. Bu sorunların başında da sivilce ve gözeneklerin giderilmesi yer almaktadır. Buğday yağı, sivilce, akne, kızarıklık ve hassasiyet için birebir bir kullanıma sahiptir. Eğer sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız bu yağı kullanabilirsiniz. Sivilceye doğrudan etki ederek bu sorunun giderilmesini sağlar.

 • Bir tatlı kaşığı buğday yağı
 • Bir tatlı kaşığı karanfil yağı
 • Bir çay kaşığı bal
 • İki veya üç damla limon suyu
 • Bir adet avokado meyvesi

Peki, buğday yağı maskesi nasıl hazırlanır ? Olgunlaşmış bir avokado meyvesini iyice püre olacak şekilde ezin. Daha sonra bu pürenin içine diğer malzemeleri verilen oranlarda karıştırın. Bu karışımı yüzünüze minik masaj hareketleri ile yüzünüze uygulayın. 20 dakikalık bekleme süresinin ardından yıkayıp durulayın. Böylelikle sivilcelere doğrudan fayda sağlamış olursunuz. Dilerseniz eğer kulak temizleme çubuğu ile sivilce üzerine buğday yağı uygulayıp 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu da fayda görmenizi sağlayacaktır.

Buğday Yağı Sivilce Yapar Mı ?

Sivilceler günümüzde herkesin problemi olmuş durumdadır. Bu durumda her ürünü kullanıp cildimizde beklenmeyen etki görmektense doğru ve az ürün tercih edip cildimize zarar vermemiş oluruz. Bu yüzden hem leke giderici hem sıkılaştırıcı hem de hücre yenileme özelliğine sahip ürünler kullanabiliriz. Ancak bu kadar çok ürün kullanmak da cildimizi yorar ve yıpratır. Tüm bunlar tek bir ürün ile mümkün müdür? Buğday yağının bilinmeyen bir özelliğinden bahsetmek gerekirse eğer bu da sivilceler için bir çare olduğudur. E vitamini içeriği bakımından zengin olması cilt bakımı için vazgeçilmez bir özelliktir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından da koruyarak buna bağlı lekelenmelerin önüne geçmiş olur. Doğal nemlendirici olarak kullanılabilir.

Sivilceleri gidermek için temiz ve arındırılmış yüzünüze gece yatmadan önce iki damla sürebilirsiniz. Bu gece boyunca cildinizin derinlemesine temizlenmesini ve cildin dinlenip, nefes almasını sağlayacaktır. Kirlerin ve yağların birikerek sivilce oluşturmasının önüne geçecektir. Bir başka kullanım şekli olarak da sabah kalktığınızda aç karınla bir çay kaşığı içebilirsiniz. İki ya da üç günde bir düzenli kullanım sonucu sivilce, beyaz nokta ve siyah noktalardan arınmış, yeterli neme kavuşmuş ve doğal parlaklık ve yumuşaklık kazanmış bir cilt elde edebilirsiniz.

Buğday Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi ?

Buğday yağı besleyici içeriği ile kozmetik ürünü olarak kullanılan natürel yağlardan biridir. Buğday yağı içerisinde E, D ile B vitaminleri, cildi besleyici mineraller, yapılandırıcı enzimler bulunmaktadır. Bölgesel düzeyde araştırma yapıldığında bu gün bir çok alanda buğday yağının kullanıldığı görülmektedir. Buğday yağının besleyici formülü keratinli bölgelerde tavsiye edilmekte ve olumlu sonuçlar vermektedir. Bir çok kişinin sorunu olan çatlaklar için buğday yağı, yoğun içeriği ile ilk sırada yer alabilecek ürünlerin başında gelmektedir. Cildi besleyici ve kuruluğu giderici formülü ile cildin yapılanıp onarılması sağlar.

Çatlaklar İçin Buğday Yağı Nasıl Kullanılır ?

Belirli sebepler ile oluşmuş çatlakların tedavisi oldukça güçtür fakat imkansız değildir. Buğday yağı ile çatlak bölgelere masaj yapılması bölgede belirli düzeylerde düzelmeleri sağlayacaktır. Buğday yağı aminoasitleri yenileyen enzimleri barındırması yönüyle çatlakların onarılmasını sağlayacaktır. Özellikle yeni oluşmuş olan çatlaklarda istenilen sonuç çok daha kolay fark edilebilecektir. Bedende oluşmuş olan ergenlik ya da yıllanmış çatlaklar için buğday yağı faydalı fakat istenilen sonuca hemen ulaşılamayabileceği de unutulmamalıdır. Buğday yağı zengin içeriği ile doğanın getirdiği şifalı ürünlerin başında gelmektedir.

Buğday Yağı Cilde Sürülür Mü ?

Buğday yağı çoğu mucizevi bitki gibi etkilerini birçok açıdan gösteren kolayca aktarlardan ve eczanelerden temin edilebilen bir üründür. Özellikle de saç ve cilt bakımı rutininde ön plandadır. Buğday yağını cilde de uygulayarak selülit, kırışıklık ve çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Özellikle de banyodan sonra zeytinyağı, badem yağı ile karıştırılan buğday yağının nemlendirici özelliği daha da artmış olur. Selülitlerin çözümünde bir numaralı bitkisel yağ olarak bilinir. İçeriğindeki vitaminler ve minerallerle yağ yakıcı özelliği kazanan bu ürün düzenli olarak uygulandığında olumlu etkiler vermektedir. B grubu vitaminlerinin birçoğunu bünyesinde barındıran bu yağ E vitamini ile de karıştırılarak kullanıldığında gözaltı morluklarına kalıcı çözümler sunmaktadır. Sürüldükten 10-15 dakika sonra ılık suyla durulanması gerekir. Günümüzde cilt lekeleri ve çiller için bile adını duyurmuştur. Günde bir defa cilde hafif masaj yaparak uygulandığında cilt tonunu dengelediği, cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kattığı gözlemlenmiştir. Özellikle de hamilelik döneminde karın ve bacaklarda oluşan çatlakların giderilmesinde, cildin daha hızlı toparlanmasında ve esneklik kazanmasında da etkilidir.

Buğday Yağı Cilde Nasıl Kullanılır ?

Ancak doğru kullanım her ürün için büyük önem taşır. Doğru sonuçlar elde etmek için kullandığınız ürünün sizin için doğru ürün olup olmadığını kontrol etmeli ya da cildinize göre kullanmalısınız. Eğer yağlı cildiniz var ise, yağlı ürünler özellikle yağlı cilde sahip insanların korkulu rüyasıdır. Ancak buğday yağı korkulmaması gerekilen tarafları vardır. Cildin yağ dengesini korur. Yağlı cildiniz için bir damla buğday yağı yeterli olacaktır. Soğuk su ile ve gerekli temizlemenizi yaptıktan sonra (sabun ya da pealing gibi) bir damla buğday yağını cildinize yedirin. Bunu gece yatmadan önce yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Haftada en fazla iki defa yapabilirsiniz. Ancak bir defa yapmanız da yeterli olacaktır.

 

Buğday Yağı Cilde Zararları Var Mı ?

Buğday yağı cilt için oldukça faydalıdır. Bitkisel yağlar arasında en çok tercih edileni olan, faydaları saymakla bitmeyen, B ve E vitamini bakımından oldukça zengin buğday yağı; özellikle saç ve cilt bakımı için vazgeçilmez bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Hücre yenileyici özelliğe sahip olan buğday yağı, bu özelliği sayesinde vücudumuzda oluşan cilt lekelerine, kırışıklıklara, ve birçok saç problemine iyi gelmektedir. Buğday yağı sadece cilt bakım kürü olarak değil aynı zamanda eczanelerde satılan buğday yağı kapsülleri olarak da tüketilebilir. Aminoasit, mineral, vitamin ve protein açısından zengin bu yağ; temel saç ve cilt bakımı sağlamasının yanı sıra yanık ve yara tedavisi, göz altı morlukları, sivilceler, cilt kuruluğu ve selülit için de oldukça etkili bir bakım ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde B1, B2, B3, B6, D ve E vitaminleri ile saça ışıltı veren keratin proteini bulunan buğday yağı, banyodan sonra düzenli olarak vücuda ve yüze masajla uygulandığında ve kuruyup cansızlaşmış saçlarda saç bakım maskesi olarak kullanıldığında harikalar yaratabilir.

Buğday Yağı Göz Altına Sürülür Mü ?

Cilt problemleri özellikle göz altı morlukları ve göz altı kırışıklıkları hem kadın hem de erkeklerin sorunu olabilmektedir. Bu problemler can sıkıcı olabilir. Öncelikle göz altı morluklarının ve kırışıklıklarının nedeninin bilinip bu nedenin ortadan kaldırılması sorunun çözümü için atılacak ilk adımdır. Sonrasında evde uygulayacağınız basit tekniklerle bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Buğday yağı bu konuda iyi bir yardımcı olacaktır. İnce molekülleri sayesinde cilt gözeneklerine işler ve cilt için fayda sağlar. Buğday yağı antioksidan özelliğiyle hücre yenileyici olan E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliğiyle ciltteki kırışıklıkları giderilmesinde fayda sağlamaktadır. Doğanın bahşettiği ve cildin yenilenmesinde oldukça önemli rol oynayan buğday yağı, göz altı problemleriniz için de çözüm sunmaktadır. Buğday yağı göz altında oluşan torbalanma ve kırışıklıkların giderilmesinde faydalıdır. Buğday yağını göz altına sürün. Parmaklarınızla hafif hafif masaj yapın ve suyla iyice yıkayın. Günde iki kez sabah akşam bu uygulamayı yaparsanız daha çabuk etkisini göreceksiniz. Buğday yağını göz altı problemleriniz için güvenle kullanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken son kullanma tarihidir.

Buğday Yağının Yüze Faydaları

Buğday yağı içerisinde barındırdığı B ve E vitaminleriyle hücre yenileyici özelliğe sahip olması sebebiyle sağlık ve güzellik arayanların tercihleri arasında yeri almıştır. Cilt bakımı ve saçların daha güzel, parlak görünümünde oldukça etkilidir. E vitamini cildin beslenmesi için önemli bir yere sahiptir ve buğday yağı E vitamini bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Buğday yağı ciltteki kırışıklıkların azaltılmasında, güneş lekelerinin giderilmesinde, sivilcelere, yara ve yanıklarda iyileştirici etki sağlamaktadır. Ayrıca yüz için de oldukça faydalıdır.

Buğday Yağı Yüze Nasıl Uygulanır ?

Öncelikle yüzünüzü temizleyin. Buğday yağını bir miktar pamuğun üzerine dökün. Buğday yağının içerisine bir şey ilave etmeden kuru olan yüzünüze sürün. Parmaklarınızı kullanarak hafif dokunuşlarla masaj yapın. 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü suyla yıkayın. Bu buğday yağı uygulamasını yatmadan önce yapabilirsiniz. Çünkü buğday yağının kokusu hem sizi hem de çevrenizdekileri rahatsız edebilir. Bu nedenle yatmadan önce yapmanız daha uygun olur. Buğday yağını şişelenmiş olarak eczane ve aktarlardan almalısınız. Güvenilir markalar olmasına dikkat edin. Aksi takdirde cildinizde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Buğday Yağı Ten Rengi Açar Mı ?

Buğday yağı genellikle kozmetik alanda kullanılmakta olup bu nokta da çoğu kişi ten rengini açmak için kullanmaktadır. Cilde rengi veren renk pigmentleri vücutta bulunmakta olup bu noktada pigmentler doğuştan gelen bir renge sahiptir ve tamamı ile genetiktir. Bu noktada doğuştan gelen rengi değiştirmek imkansız denecek kadar zordur. Doğuştan gelen rengi değiştirebilmek için estetik müdahaleler gerekmektedir. Bu sebeple eğer ki çok esmer, koyu buğday bir tene sahip iseniz bu noktada bir değişim yakalamak ve buğday yağı ile ten rengini açmak mümkün değildir.

Cilt rengi doğuştan gelen bir durum olup genetik faktörlerle yakından ilgilidir. Bu nedenle cilt rengini açabilmek oldukça zor bir sürece işarettir. Peki, cilt rengi nasıl açılır ? Plastik cerrah ve estetik uzmanları bu noktada deri soyma adı verilen bir takım işlemlere yönelse de bunların fiyatı oldukça yüksek olup aynı zamanda zorlu bir dönem karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle cilt rengi açma işleminde doğal yollara başvurulur. Ten rengi açma işlemi için buğday yağını nasıl kullanacağından bahsedeceğiz. Eğer sizde buğday yağının böyle bir etkisi mevcut mu merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir. Buğday yağı genel olarak cilt renginde birkaç tonluk bir açılmayı sağlamaktadır. Ancak bu noktada %100 lük bir sonuç alınması mümkün değildir. Buğday yağı güneşin ışınlarından yanan cildin açılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle normal ten rengine ulaşmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte yaz aylarında güneş ışınlarından koyulaşan cildin açılmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir. İstenilen sonucu almak için düzenli kullanım sağlamanız ve %100 doğal buğday yağı kullanmanız gerekmektedir.

Buğday yağı ile ancak güneşin etkenlerinden kaynaklanan değişimler açılabilmektedir. Bu sebeple gün içinde güneş ışığına maruz kalmanız halinde uygulayacağınız buğday yağı ile ten renginizi açabilir, açma noktasında ise doğal cilt rengi elde edebilirsiniz. Buğday yağı ile ten rengini açabilmek için doğal yağları kullanmanız şarttır. Kimyasal içerikli, %100 doğal olmayan yağlar ten rengi açmada etkili değildir.

Buğday Yağı Bronzlaştırır Mı ?

Buğday yağının cilt üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Cildi besler, yumuşaklık parlaklık verir. Cilt lekelerinden bizi kurtarır. Sivilce gibi rahatsız edici şeylerin çıkmasını da önler. Cildimiz için vazgeçilmez bir bakım ürünü halindedir. Güneş gibi dış etkenlerden de bizi korumaktadır.

Buğday yağının içerisinde bulunan UV ışınlarından koruyucu özelliği bronzlaştırabilmesi olarak algılanmaktadır. Ancak bilinen bu yanlışı düzeltmek gerekirse buğday yağı bir nevi doğal güneş kremi görevi görür. Güneşin zararlı etkilerinden bizi korur. Güneş kızarıklıkları ve güneş yanıklarına engel olarak özellikle yaz aylarında en büyük yardımcımız olur. Ancak buğday yağı tek bir şekilde bronzluk etkisi verebilir. Eğer buğday yağını kakao yağı ile beraber kullanırsak hem güneşin yakıcı ışınlarına maruz kalmamış oluruz hem de istenilen bronzluğu sağlamış oluruz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi de bronzluk yapmayı sağlayan ürünleri çok fazla ya da her gün kullanmaktır. Cildinizde kalıcı lekeler oluşturabilir. Ancak buğday yağı her gün kullanılması bir zarar oluşturmamaktadır. Cildiniz için yeteri kadar kullandığınızdan emin olun.

Buğday Yağı Tüylenme Yapar Mı ?

Buğday yağı içeriğindeki zengin formülü dolayısı ile cildi besleyici nitelikte olan bir bitkisel yağdır. Buğday yağı E ve B vitaminleri yönünden oldukça zengin ve hücrelerin yapılanıp onarılması için bire bir natürel formüle sahiptir. Özellikle saçların ve kirpiklerin canlanıp gürleşmesi için tavsiye edilen buğday yağının bu keratin yapılı bölgelerde kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur. Buğday yağının bir çok yarar ile beraber keratin yapılı bölgelerde güçlenmeyi sağlaması buğday yağı tüylenme yapıp yapmaması sorusunu akıllara getirmektedir.

Buğday yağının kirpikleri güçlendirmek ve gürleştirmek için kullanılması yüzde tüylenme yapıp yapmayacağı sorusunu düşündürmektedir. Buğday yağı içeriği incelendiğinde içeriğin tümünün cildi besleyici ve tüyleri güçlendirici özellikte olduğu fark edilmektedir. Bu durumda kirpiklerini güçlendirmek için buğday yağı tercih edildiğinde yüzde tüylenmenin oluşmaması için gereken tedbirleri almak gerekecektir. Buğday yağının yüzdeki görünen ya da görünmeyen tüyleri canlandırmaması için kirpikleri için kullanıldığında gelişi güzel sürmemeye dikkat edilmelidir. Kirpikleri besleyecek ve yüze akmayacak şekilde uygulamak, uygulama işleminde pamuk ya da fırça ile dökülmemesini dikkat etmek gerekir. Doğru şekilde kullanıldığı takdirde hiç bir olumsuz durumla karşılaşılmayacaktır.

Buğday yağının tüylenmeye sebep olup olmayacağını incelediğinde içeriğinin araştırılması akıllara gelen tüm soruların yanıtlanmasını sağlayacaktır. Buğday yağı içeriğinde bir çok vitamin, mineral ve aminoasitleri güçlendiren enzimler bulunmaktadır. İnsan bedeni karmaşık bir yapıya sahip ve memeli grubuna dahil olması dolayısıyla vücudu kıllarla kaplıdır. Vücutta küçük yapıda ve gözle zor görülebilecek düzeyde ince kıllar olabilir. Buğday yağı gibi cildi besleyici nitelikte içeriğe sahip bir yağ ister istemez bu bölgelerin uyarılmasını sağlayabilir. Her beden buğday yağına aynı tepkiyi vermeyebilir fakat yağın bedene değmesi tüylenmeye sebep olabilir.

Olmazsa olmazlarımızdan olan tahılların başında buğday yer almaktadır. Ekmek yapımından, bisküvi yapımına, kekler, çörekler ve hatta bazı ilaçların yapımında dahi kullanılabilmektedir. Fakat buğdayın kullanılan bir başka kullanım şekli de mevcuttur. Son dönemlerde bitkisel yağların kullanımı gittikçe artıp her alanda etkisini kanıtlamaktadırlar. İşte bu kullanım biçimi bitkisel yağ olarak kullanımıdır. Birçok konuda fayda sağlayan buğday yağı, saç bakımında oldukça fayda sağlamaktadır. Eğer düzenli olarak saçlarınıza bu yağı uygularsanız, saçlarınızdaki yıpranmanın önüne geçebilirsiniz.

Kırılmaların geçmesini ve zayıflayarak dökülen saçların dökülmesine engel olabilirsiniz. Üstelik kaybettiğiniz saçların yerine yeni saç tellerinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunu yaparken dikkat etmelisiniz. Eğer dikkatli olmazsanız, vücudunuzda kıllanmaya sebep olabilirsiniz. Bilindiği kadarıyla kullana yapmayan buğday yağı bazı kişilerde kıllanmaya sebep olabilir. Eğer saçınızda uyguluyor iseniz, ensenize, sırtınıza veya yüzünüze bulaştırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Ve saçı yıkarken başınızı öne doğru eğip öyle durulamaya başlayın. Bu önerilere dikkat ederseniz vücudunuzda kıllanma yapmaz. Uygulama işleminden durulama işlemine kadar özen gösterildiği takdirde kıllanma sorununu dert etmenize gerek yoktur.

Buğday Yağı Kirpik Uzatır Mı ?

İnsan için büyük bir önem taşıyan buğdayın yağı da bir o kadar faydalı ve kozmetiğin hemen hemen her yerinde kullanılabilir bir niteliği sahiptir. Buğday yağı içeriğinde keratin, vitamin ve birçok mineral barındırması dolayısı ile tüylerin besleneceği ortamı oluşturmaktadır. Buğday yağı kirpiğin tutunacağı ortamı da besleyerek güçlü kirpik dipleri oluşumuna yardımcı olur. Güzel ve gür görünen kirpik görüntüsü oluşturmanın yolu tabi ki kirpiklere bir saç kadar önem vermekten geçecektir. Gözlerin koruyucusu kirpikler; gözlere anlam katar ve kişisel bakım gerektirecek bir işlev üstlenmektedir. Uzun ve gür kirpiklere sahip olmak için doğru ürünleri tercih etmek gerekecektir. Kirpikler de yediğimiz yiyecekler gibi doğru bir besleme yöntemi ile istenilen forma kavuşacaktır. İnsanlığın her daim en tercih edilen ürünü buğdayın yağı; kirpiklerin beslenmesi için bire bir ürünlerin başında gelmektedir. Buğday yağı; E vitamini bakımından zengin içeriği ile hücreleri yenileyerek canlı bir kirpik formunun oluşmasını sağlayacaktır. Dökülen kirpiklere bir son vermek ve canlı bir görünüm oluşturmak buğday yağının besleyici formülü ile çok kolay olacaktır.

Kirpiklerin uzamamasının ve dökülmesinin en büyük nedenlerinden en önemlileri yeterli bakımın yapılmaması ve yeterli nemin kirpik diplerinde bulunmamasıdır. Buğday yağı kirpik bakımı için vazgeçilemeyen ürünlerden olmuştur. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde kirpikleri güçlendirir. Diğer yağlar ile beraber kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edildiği de gözlemlenmiştir. Nem tutucu özelliği yağları daha da vazgeçilmez yapmıştır. Örneğin zeytinyağı ve Hint yağı ile beraber kullanmak kirpikleri hem uzatır hem sayısını artırır. Ayrıca göz makyajı temizleme ürününüzün içine buğday yağı damlatarak da kirpik uzamasını sağlayabilirsiniz. Kirpiklerin uzamasında etkili olan bir vitamin de E vitaminidir. E vitamini yağı alarak ya da keten tohumu yağı ile buğday yağını karıştırarak kirpiklerinizde gözle görülür bir uzama elde edebilirsiniz. Buğday yağı içeriğinde UV ışınlarını filtreleme özelliği barındırır. Böylece kirpiklerimiz güneşin yakıcı etkisinden zarar görmez ve korur. Dış etkenlerden zarar görmeyen kirpiklerimiz zamanla uzar. Kirpik bakımı kadınlar için oldukça önem taşır. Bakımı yapılan kirpikler zamanla uzar, çoğalır. Rengi belirginleşerek dikkat çekici hale gelir. Kirpik uzamasına bağlı kirpik bakımı yaparken de buğday yağı atlanmaması gerekilen önemli bir detaydır.

Buğday Yağının Saça Faydaları

Saçlarımızın güçsüz ve bakımsız kalması en çok da saç uzamalarını etkilemektedir. Saçlarımızın uzaması için öncelikli olarak saçımıza gereken bakımı yaptığımızdan emin olmalıyız. Toz, sıcaklık ve güneşin yoğun ışıkları gibi dış etkenlerden en çok etkilenen saçlarımızı tek bir ürün ile korumamamız tabi ki mümkün olmaktadır.

Buğday Yağı Saç Uzatır Mı ?

Buğday yağının saçlar üzerinde gözle görülür değişimlere imza attığını söylemek mümkün. Saçı derinlemesine besler. Parlaklık, yumuşaklık ve güç kazandırır. Ayrıca buğday yağının içeriğinde bulunan UV ışınlarını filtreleme kabiliyeti dış etkenlerden narin saçlarımızı korur.

Buğday yağı güçlü bir antioksidan kaynağıdır, bu özelliği de saçların güçlenmesini sağlar. Koparak dökülmesini engeller ve zayıf kökleri besler. Beslenen saç sağlıklı bir şekilde uzar. Üç günde bir badem yağı ile masaj yaparak bir saat beklettikten sonra saçlarımızı arındırmalıyız. Böylece evde kendi bakım maskemizi elde etmiş oluruz. Ayrıca içerisine saç için vazgeçilmez ürünler ekleyerek de maskemizi güçlendirebiliriz. Buğday yağının Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı gibi ürünler ile birleşmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Buğday yağının düzenli ve doğru şekilde kullanılması sonucu saç güçlenir, derinlemesine onarılır ve uzar.

Buğday Yağı ile Saç Bakımı

Saçın en çok ihtiyaç duyduğu 3 tane madde vardır. Bunlar B vitamini, ki buğday yağında B1, B2, B3, B6 çeşitleri bulunmaktadır, keratin ve E vitaminidir. Bu üç madde saçın onarılması, yoğun nem kazanmasını, yıpranmanın bir daha olmamasına, saç dökülmesini engellemeye, saçtaki kuruluğun giderilmesine yardımcı olarak düzenli kullanılarak bu sorunlara bir daha rastlamanızı engeller. Yoğun nemlendirme ve onarım için;

Buğday yağı maskesi malzemeler;

 • Bir yumurta
 • Bir yemek kaşığı buğday yağı
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı badem yağı

Buğday yağı maskesi nasıl hazırlanır ? Verilen malzemelerden yumurtayı iyice çırpın. Daha sonra yumurtaya bal, buğday yağı ve badem yağını ekleyip iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Streç film ile sarıp bulaşmasını önleyin. Sardığınız saçın üstüne bir havlu sarın, saç kurutma makinesi veya fön makinesi ile sıcak havayı saçınıza 15 dakika olacak şekilde uygulayın. Daha sonra 45 dakika beklettikten sonra durulayınız. Bu işlemi haftada bir olacak şekilde uygulayarak saçınızın ipeksi yumuşaklık kazanıp güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Saçınız için uygulayabileceğiniz bir diğer kür ise şudur;

Buğday yağı kürü malzemeler;

 • Bir Yemek kaşığı buğday yağı
 • Bir yemek kaşığı badem yağı
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Verilen bu yağları, belirtilen oranlarda karıştırın.Daha sonra hazırlamış olduğumuz bu karışımı saçlarınıza dipten uca doğru minik masaj hareketleri ile uygulayın. Bir saat beklettikten sonra saçınızı temiz bir tülbent ile sarın. Fön makinesi kullanarak saçınıza ısı uygulayıp yağın deriye iyice nüfuz etmesini sağlayarak bu işlemi 10 dakika devam ettirin. Isı işleminden sonra saçınızı durulayınız.

 • Günlük bakım için de kullanıma uygun olan buğday yağını, şampuan ve saç kreminin içine 10’ar damla olacak şekilde ekleyiniz. Daha sonra bu şampuanlar ile günlük bakımınızı yapabilirsiniz.
 • Her duştan önce saçlarınıza buğday yağını masaj yaparak uygulayın. Bu yağı 30 dakika beklettikten sonra durulayınız. Bu işlem, saçlı deride kan akışını hızlandırarak saç köklerini besler ve saç dökülmesini engeller.

Buğday Yağı Nerelerde Kullanılır ?

Bilinen birçok faydası olan buğdayın yağı da bir o kadar faydalıdır. Ekmek, hamur, tahıl, krem, endüstriyel gıda, losyon vb. ürünlerin yapımında dolaylı ya da doğrudan bir şekilde etkilidir. Fakat buğday yağı, buğdayın kullanım alanlarından farklı olarak cilt bakımı, saç bakımı ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Yapısında bulunan E ve B vitaminleri sayesinde saça yumuşaklık, hacim ve güç kazandırırken, cilde nem rezervi sağlayarak cildin onarılmasını, ciltteki lekelerin giderilmesini sağlar. Ayrıca şampuan, krem, parfüm ve bakım losyonlarının da içine katılarak kullanılmaktadır. Gelin tüm bunların ayrı ayrı açıklamış faydalarına ve kullanım alanlarına bakalım. Böylelikle siz kendinize en uygun kullanım biçimini bulabilir, güvenle uygulayabilirsiniz.

Buğday Yağı Kullanım Şekli

Buğday yağı çoğu mucizevi bitki gibi etkilerini birçok açıdan gösteren bir üründür. Kolayca aktarlardan ve eczanelerden temin edilebildiği için de insanların birçok dalda kullanımına elvermiştir. Özellikle de kadınların saç ve cilt bakımı rutininde ön plandadır. Şampuan veya saç kremlerine birkaç damla katılarak günlük saç bakımında kullanılabilir. Ayrıca dökülen ve zayıflamış saçlar için de oldukça faydalıdır. Saçları yıkamadan yaklaşık yarım saat önce saç köklerine buğday yağıyla masaj yapılarak saç kökünün beslenip güçlenmesi sağlanır.Daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bir yemek kaşığı buğday yağı içerisine bir yumurta ile bir yemek kaşığı süzme bal katılarak karıştırılır ve saç derisine yedirilecek şekilde sürülür. Bu şekilde 1-2 saat bekletildikten sonra yıkanır. Bu uygulama haftada bir kez olmak şartıyla bir ay boyunca tekrarlanır. Buğday yağını cilde de uygulayarak selülit, kırışıklık ve çatlaklardan da kurtulmak mümkündür. Özellikle de banyodan sonra zeytinyağı, badem yağı ile karıştırılan buğday yağının nemlendirici özelliği daha da artmış olur. Selülit ve çatlaklardan kurtulmak için hasarlı bölgeye günde bir defa hafif masaj yapacak şekilde buğday yağı sürmek etkili olacaktır. Derin kırışıklıklar içinse bir çay kaşığı buğday yağını bir çay kaşığı süzme bal ve yarım kivi ile karıştırarak cilde sürmek oldukça etkili bir metottur. Ciltte 15-20 dakika bekletilen bu karışımı ılık su ile durulayarak haftada bir defa uygulayabiliriz.

Buğday Yağı Kilo Aldırır Mı ?

Yeterli ve ölçülü bir şekilde kullanılmayan her şey gibi buğday ve buğday yağının kilo aldırması muhakkaktır. Günlük hayatımızda çokça kullandığımız buğdayın bir türevi olan buğday yağı da artık hayatımıza kattığı sayısız yararlardan dolayı her an elimizin altında olmaya başlamış bulunmaktadır. Buğday yağı keşfedildiği günden beri ölçülü kullanımı sayesinde her zaman istenilen verime bizleri ulaştırmıştır. Gerek direkt olarak gerek ise birkaç farklı ürün ile birlikte kullanabiliriz. Eğer ki buğday ve türevlerine alerjiniz var ise buğday yağını da kullanmamanız gerektiğini vurgulamaktayız. Buğday yağı cilt üzerinde gözle görülür bir etki bırakmaktadır. Saça kullanıldığında yumuşaklık, parlaklık ve yoğunluk kazandırır. Vücut üzerine bir krem ile karıştırarak ya da direkt olarak uygulandığında ciltteki kuruluğu alır ve teninize yumuşaklık verir. Ayrıca buğday yağından sonra parfüm kullanmak da parfümü kalıcı hale getirir. Vücut dışında bu kadar yararı olan buğday yağının sindirim sistemi ve metabolizmaya da yararı yadsınamaz. Buna bağlı olarak da kolay kilo vermeyi metabolizmanın çalışmaması durumuna bağlı kilo alımlarını durdurarak sağlıklı bir metabolizmaya ulaşmamızı sağlar. Aynı şekilde sindirim sisteminin çalışmasını güçlendirir. Belirli ölçüde içilebilir ya da besinlere katılabilir. Dikkatli ve düzenli kullanımı kilo verdirir.

Hayatın bazı evlerinde insanlar oldukları ağırlığın altına inip, çok üstüne de çıkabilmektedir. Kısaca kilo verip alabilmektedir. Fakat kilo almak oldukça kolay iken kilo vermek bir o kadar zahmetli ve acılıdır. Uzun süren tatsız diyetler, bitkisel kürler, mideye zarar veren ilaçlar, cerrahi işlemler ve daha birçok işlem bulunmaktadır. Üstelik fayda gösteren işlemler hem oldukça azınlıkta hem de zarar verici olmaktadır. Bu nedenle doğal yollar başvurup sağlıklı kilo vermenizi öneririz. Bunun için kullanabileceğiniz en etkili yöntem ise bitkisel yağların kullanımı ile uygulanan yöntemdir.

Zayıflamak kullanabileceğiniz en etkili yağlardan biridir buğday yağı. Üstelik dozajında kullandığınız müddetçe zarar verici etkisi bulunmayan bir yağdır. Günde bir defa olacak şekilde bir tatlı kaşığı buğday yağını yutarak tüketin. Eğer bu size ağır gelirse bir tatlı kaşığı bala beş damla damlatarak da tüketebilirsiniz. Bu uygulamayı iki hafta yapmaya devam edin. Üç gün ara verip tekrar aynı işlemi uygulayın. Periyodik olarak devam edeceğiniz bu kür ile bağırsakların hareketliliğini arttırarak, hazmı kolaylaştırıp metabolizma hızına doğrudan etki edebilirsiniz.

Buğday Yağının Selülite Faydaları

Selülit ve nedenlerinden kurtulmak için yardım alabileceğiniz bir yağ olan buğday yağını, direkt olarak bir çay kaşığı olarak günlük içerseniz içeriden koruma sağlayarak selülite mani olabilirsiniz. Ayrıca etkin kullanım için günde 10 dakika olacak şekilde selülitli bölgeye buğday yağını masaj yaparak uygulayınız. Bu işlem için sert bir kese veya ponza taşı kullanabilirsiniz. Bununla beraber çok kolay bir şekilde selülitten kurtulabilirsiniz.

Buğday Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı ?

Doğal bitkisel yağlar, güzellik ve sağlık için doğal çözüm arayanların ilk tercihidir. Bitkisel yağlar arasında en çok tercih edilen ise, birçok güzellik ve sağlık sorununuzda fayda sağlayacak, içerisinde B ve E vitamini bulunan buğday yağıdır. Antioksidan özelliğiyle hücre yenileyici özelliğe sahip olan buğday yağı her türlü cilt problemine çözüm olabilir. Kırışıklıkların önlenmesinde, güneş lekelerinin tedavisinde, saçların parlaklık kazanmasında ve daha birçok sorunda kullanılabilen buğday yağı, hamilelik çatlaklarında da kullanılabilmekte ve oldukça etkili olduğu da görülmektedir. Hamilelik döneminde de vücudun hızlı kilo alımı sebebiyle ciltte özellikle karın bölgesinde ve bacaklarda çatlaklar oluşmaktadır. Hamilelik çatlaklarında buğday yağı kullanmanız kulağa değişik geliyor olabilir. Ancak güneş lekelerinin giderilmesi gibi birçok soruna çözüm olan buğday yağı hamilelik çatlaklarında da mükemmel tedavisi sağlamaktadır. Bu mucizevi yağın kullanımı da oldukça basit. Kullanırken zorlanmayacaksınız. Hamilelik çatlaklarınızı önlemek için içerisine hiçbir madde ilave etmeden çatlaklarınızın üzerine bir miktar buğday yağını dökün ve çatlaklarınıza zarar vermeyecek şekilde çok yavaş ve hafif hareketlerle fazla bastırmadan masaj yapın. Günde iki defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Gebelik süresince alınan kilolar, özellikle karın, basen ve kol bölgelerinde çatlak oluşumuna neden olur. Bunların olmaması veya onarılması için kullanabileceğiniz bir yağdır buğday yağını. Hamileliğin dördüncü ayından itibaren mutlaka kullanıma başlamanız gerekmektedir. Birkaç damla buğday yağı çatlak oluşumunun gözlenebileceği bölgelere damlatın. Minik masaj hareketleri ile yağın deriye iyice nüfuz etmesini sağlayın. Günde bir defa yapmanızın yeterli olacağı bu uygulamayı her gece uyumadan önce uygulayıp sabah durulayın. Doğuma ve doğumdan sonrasına kadar kullanılması gerekebilir. Cilt sağlığı koruyarak sadece çatlakların değil, lekelenmelerin de giderilmesini sağlayarak ipeksi yumuşaklık sağlar. Eğer duştan önce uygularsanız cildin nem ihtiyacını karşılamış olur bedeninizi şımartabilirsiniz.

 

Buğday Yağı İçindeki Vitaminler

Karşınıza çıkan sağlık problemlerine doğal yöntemlerle çözüm arıyorsanız eğer buğday yağı her derde deva bir ürün niteliğindedir. A’dan Z’ye neredeyse tüm sorunlara içeriğindeki besleyici vitaminler sayesinde çözüm oluşturmaktadır. Buğday yağının cilt bakımında, saç, kaş ve kirpik serumu olarak ayrıca bazı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanıldığı görülmektedir. Ve sonuçlar şaşırtacak derecede etkilidir. Ek olarak buğday yağı güneşin oluşturduğu yanıklara, kızarıklıklara, cilt lekelerine ve çillere, kırışıklıklara, cilt kuruluğuna, sivilceye, yanıklara ve yaralara, gözaltı morluklarına, selülite iyi gelir. Vücut sıkılaşmasında büyük rolü vardır. Hücre yenileyici etkisi ile yaşlanma karşıtı bir üründür. Ayrıca içeriğinde güneşin zararlı ışınlarından koruyucu UV etkisi bulunmaktadır. Güneş kremi görevi görmektedir. İçeriğinde bolca bulunan aminoasit sayesinde protein kaynağıdır. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. İçeriğinde yağı enerjiye dönüştüren çok önemli aminoasit çeşidi olan L-carnitine vardır. Yağ yakıcı selülit giderici özelliği bu sayede gerçekleşir. Saç, kaş ve kirpik bakımını sağlayan temel yapı da içeriğinde bulunan B vitaminleridir. B1, B2 B3 ve B6 vitaminlerini bolca içerir. Cilt bakımı açısından buğday yağını önemli kılan E vitamini hücre yenilenmesi görevini çok iyi yapmayı sağlayan bir yapıdır. Güneşe karşı bir savunma olması adına ve yeteri kadar güneşten faydalanabilmek adına içeriğinde D vitamini bulunmaktadır.

Buğday Yağı Evde Nasıl Yapılır ?

 • 2 su bardağı buğday
 • Alabildiğince zeytinyağı

Cam bir kavanoza buğdayları ekleyin. Daha sonra buğday üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Daha sonra hava almadığından emin olarak kapağını sıkıca kapatın. Bu kavanozu evinizin en çok güneş gören yerine koyun. Bir ay boyunca güneşte bekletin. Günlük olarak düzenli aralıklarla karışımı çalkalayın. Yapı olarak güneşe ihtiyaç duyan bu yağ, tüm faydasını güneşten almaktadır.Bu nedenle mümkün olduğunca güneşte kalmasına, kapağının asla açılmamasına ve günlük olarak çalkalama yapılmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde doğal buğday yağını elde edebilir ve bundan en üst düzeyde fayda sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git