Bufavento Kalesi – Girne / Kıbrıs

Bufavento Kalesi – Girne / Kıbrıs
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 356 kez okundu.

Bufavento Kalesi, Kıbrıs’ta yer alan üç kaleden biridir. Girne Dağı’nın eteklerinde yer almış olan bu kalenin inşa edilmiş olduğu tarih tam olarak bilinmemektedir. 1911 yılında Richard tarafından olası Arap akınlarına karşı savunma amaçlı olarak kurulmuş olan kaleye ulaşım oldukça zordur.

Deniz seviyesinden dokuz yüz elli metre yükseklikte inşa edilmiş olan kaleye ulaşım merdiven aracılığı ile sağlanmakta olup bu merdivenleri kullanarak kaleye ulaşmak zaman zaman bir saatlik uzun bir zamanı alabilmektedir. Kaleye ulaştığınız zaman yorgunluk yerini tebessüme bırakacak. Kalenin size sunmuş olduğu mükemmel, eşsiz, büyüleyici manzara size bütün yorgunluğu ve kaleye çıkmak için göstermiş olduğunuz bütün çabayı size unutturmayı başaracak. Havanın bulutlu olduğu zamanlarda kaleye gitme fırsatı yakaladıysanız çok şanslısınız demektir çünkü, bulutlu zamanlarda bulutlara dokunacak olmanın verdiği hazzı başka hiçbir yerde bulabilmeniz mümkün değil.

Girne Dağı’nın etekleri arasında inşa edilmiş olan doğal savunma sistemi, bölgede yer almış olan diğer iki kaleden daha yüksektir ancak bu kale diğer iki kaleye oranla daha küçüktür. Genel olarak ‘101 Evler Kalesi’ olarak bilinen Bufavento, ‘Rüzgara Baş Eğmeyen’ anlamı taşımaktadır. Bir rivayete göre kalede yüz bir oda vardır ve kayıp odayı bulan bir defile ile karşılaşacaktır.

Kalenin yer almış olduğu üç tepenin üç tarafı da uçurum olduğundan kaleye sadece güney tarafından ulaşmak mümkündür. Savaş zamanlarında oldukça güvenli bir sığınma yeri olan kale, sulh zamanlarda politik bir hapishane işlevi görmüştür. Sevdikleriniz ile keyifli, huzurlu bir patika turu olanağı sağlayan Bufavento Kalesi, sizlere tarihi doyasıyla yaşatmayı başaracak. Geçmişin izlerini hala üzerinde taşımış olan kaleden muhteşem manzaraya doyamayacaksınız.

Bufavento Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir?: Gazimağusa’ya giden anayola çıktıktan sonra yaklaşık olarak 11 km ilerleyin ve ardından ulaşmış olduğunuz çemberden sola, Başparmak Dağlar’ı istikametine doğru yol alın. Girne’ye giden bu yolun en yüksek noktasına ulaştığınız yerden yolun sola ayrılan yol dönüşümünü ve Bufavento Kalesi tabelasını göreceksiniz.

Gazimağusa’dan Lefkoşa anayolu üzerinden gidin ve ardından yaklaşık olarak 43 km daha ilerleyin. 43 km ilerledikten sonra Ercan Havaalanı kavşağını geçin ve yaklaşık olarak 3 km kadar yol kat ettikten sonra karşılaşacağınız çemberden sağa, Beşparmak Dağları istikametine doğru dönün. Girne’ye gitmiş olan bu yolun en tepe noktasına ulaştığını da sola ayrılan yol dönüşümünü ve bu kaleye giden işaret tabelasını göreceksiniz.

Girne’den doğuya, dağ yolundan Gazimağus’a giden yol üzerinden dümdüz devam edin. Yaklaşık olarak 10 km kadar ilerledikten sonra Beşparmak dağları istikametinde yola devam edin. Yolun tepeye ulaştığı noktada kalenin işaret tabelasını göreceksiniz.

Konumu: Beşparmak dağları üzerinde yer alan kale, Girne’ye yaklaşık olarak 11 km uzaklıkta.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 13 km – Gazimağusa’dan 96 km.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git