Bronşit İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Bronşit İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 360 kez okundu.

Bronşit için hangi doktora gidilir ? Bronşite hangi poliklinik bakar ? Bronşit için hangi bölüme gidilir ?

Bronşit İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Bronşit nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda bronşite hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Bronşit Nedir ?

Akciğerlere hava taşıyan solunum boruları vardır. Bunlara bronş tüpleri denir. Bu bronş tüplerinin iç yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanması durumunda meydana gelen hastalığa bronşit denir. Kronik ve akut olmak üzere iki türü vardır. Akut bronşit tifo, boğmaca, kızamık ve grip gibi hastalıklarla kendini gösterir. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde bu bronşit geçebilir. Fakat kronik bronşit durum daha farklıdır. Ciddi bir iltihaplanma sürecidir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bronşit Nedenleri Nelerdir ?

Bronşitin iki farklı türü var. Bu iki türünde kendine göre farklı nedenleri vardır. Akut bronşit daha çok üst hava solunum yollarının iltihaplanmasıyla meydana gelir. Ya da solunum yollarını etkileyecek bir takım hastalıklarla kendini gösterir. Solunum yollarındaki bazı virüsler bronş tüplerinin de iltihap kapmasına neden olur. Viral ve bakteriyel yollarla kapılan bu hastalıklar akut bronşitin bulaşıcı olmasının sağlar. Akciğer hastalığı olmamasına rağmen akut bronşite yakalanan çoğu kişinin iltihap sebebinin virüsler olduğu anlaşılmıştır.

Kronik bronşitte ise daha çok sigara içen ya da sigara içilen ortamlarda kalan insanların bu durumdan etkilendiği görülmüştür. Ayrıca yoğun hava kirliliğine maruz kalan ya da daha basık ve nemli havaya sahip olan yerlerde yaşayanlarda da yaygın olarak kronik bronşit görülür. Tedavi edilmediği zaman hayati tehlike arz eden kronik bronşit mutlaka tedavi edilmeli ve kontrol edilmelidir.

Bronşit Belirtileri Nelerdir ?

Geçmek bilmeyen kuru öksürük, bronşitin neden olduğu öksürük genel olarak kurudur. Balgamla beraber görülen öksürük türleri de vardır. Bronşitin sebep olduğu öksürük yoğun ve şiddetlidir. Sık sık öksüren hastanın göğüs kafesinde bir takım kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar sonucunda da karında bir takım ağrılara rastlanabilir. Bazı hastalarda nadir olarak öksürük kaburga zedelenmesine ve hastanın bayılmasına neden olur. Fakat bu çok nadir görülen bir belirtidir. Akut bronşit olan kişi uzun zaman tedavi olsa bile kuru öksürüğün geçmesi oldukça uzun bir zaman alabilir.

Hırıltılı solunum, bronş tüplerinin iltihaplanması sonucu hava kanalları daraldığı için nefes alma sıkıntılı bir sürece dönüşür. Bu solunumda hırıltıya sebep olur aynı zamanda nefes darlığı da görülebilir.

Balgamın rengi, bronşitin belirtilerinden biri ise balgam… Genelde şeffaf renktedir. Ama sarı ya da gri ve yeşil renkte olabilir. Kanlı balgamla karşılaşılmaz. Nadir olarak belki kanlı balgam görülür. Kronik bronşitte ise sarımsı ya da gri renk balgam olur. Yeşil balgam ise zatürre bronşit gibi hastalıkların belirtileri arasında yer alabilir.

Bronşit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Akut bronşit ciddi bir komplikasyona sahip değildir. Bu yüzden korkulacak bir yanı da yoktur. Bronşitin semptomlarını giderecek bir takım öksürük şurupları ya da hapları kullanılır. Antibiyotik kullanımı ise tartışmalı bir konudur. Sigara kullanıyorsa kişi ara vermeli mümkünse bırakmalıdır. Antibiyotik belli semptomları tedavi etse de bazı yan etkilerinin tehlikesinden dolayı bronşitin tedavisinde tercih edilmez. Çünkü zamanla antibiyotiğe karşı hastalık direnç kazanır ve etkisini yitirir.

Bu yüzden doktor kullanımı tavsiye edilmeden kendi kendinize antibiyotik kullanmayın. Hastalığa etki etmeyecektir. Aynı zamanda antibiyotiğin yan etkilerine de maruz kalacaksınız. Öksürüğün neden olduğu şiddetli ağrılardan dolayı doktor reçeteli ya da reçetesiz ağrı kesici tavsiye edebilir. Hastalık boyunca bol su tüketerek balgamı rahatça atabilirsiniz. Kronik bronşitte hastadan hastaya durum değişir. Tedavi yöntemi ve kontrolü doktor takibinde olur.

Bronşit için hangi doktora gitmeyelim ? Bronşit hangi bölüme girer diye soruyorsanız kulak burun boğaz bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git