Brokoli Kaç Dakikada Haşlanır ?

Brokoli Kaç Dakikada Haşlanır ?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 549 kez okundu.

Brokoli kaç dakikada haşlanır ? Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri nedeniyle doktorlar tarafından sıkça yenilmesi tavsiye edilen brokoli, genellikle haşlanarak yenen bir yeşil sebzedir. Nadiren çiğ olarak ya da buharda pişirilerek de yenmektedir. Özellikle potasyum, vitamin C ve vitamin A bakımından oldukça zengin olan bu sebze, sinir sistemini de güçlendirir. Haftada en az bir kere tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Brokoli Haşlarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Brokoli haşlanırken besin değerlerini sağlayan içeriğinin büyük bir kısmı sıcak suya geçmektedir. Bunu etrafa yayılan koku ve haşlama suyunun tat değiştirmesinden anlayabilirsiniz. Bu suyu içebilir, yemeklere katabilir ya da çorba yapabilirsiniz. Brokoli çok fazla haşlanmamalı, kokusu etrafa yayılmaya başladığında ateşten alınmalıdır. Brokolileri yıkarken dikkatli olmalı, tüm dallarının iyice temizlenmesine özen göstermelisiniz. Öte yandan, haşlamadan önce brokoli dallarını ufak parçalara ayırmak gerekir, böylece haşlanma süresi kısalır.

Brokoli Haşlama Süresi

Brokoli haşlamak için iki yöntem bulunur. İlki, fokurdamaya başlayan kaynar suya brokolinin atılıp çıkarılmasıdır. Bu yöntemde brokoli yaklaşık beş dakika su içinde tutulur. Diğer bir yöntem ise soğuk suya konulan brokolinin su kaynayana dek haşlanmasıdır. Burada da en fazla on beş dakika yeterli olacaktır. Brokoliyi haşlarken tuz katmamalısınız, çok az miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git