Brokoli Haşlama Süresi

Brokoli Haşlama Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Brokoli haşlama süresi nedir ? A, B, C, D ve K vitaminleri bakımından zengin olan brokolinin kolesterolü düşürme, vücudu zararlı maddelerden arındırma, kabızlığı önleme, kalp ve damar sağlığını koruma ve kanser riskini azaltma gibi pek çok faydası bulunur. Antioksidan içerikli brokoli, özellikle diyet yapanların çok tercih ettiği sebzedir. Vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, potasyum gibi önemli mineralleri içermesi ile bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudu pek çok hastalığa karşı korumaya yardımcı olur.

Vitaminlerinin kaybolmamasına ve renginin kararmasına dikkat ederek, brokoli yaklaşık 5-7 dakika kadar haşlanabilir. Eğer brokolinin sap ve çiçek kısmı haşlanarak tüketilecekse, sap kısmı zor piştiği için haşlamaya sap kısmından başlayıp, sonra çiçek kısmını üzerine ilave etmek gerekir.

Püf Noktaları

Brokolinin çiçek kısımlarını bıçak yerine el yardımıyla bölmek, vitaminlerin kaybolmasını önlemede etkilidir. Çabuk haşlanıp, dağılacağı için pişme süresi iyi ayarlanmalıdır.

Sunum Önerileri

Haşlanan brokoliler, sarımsaklı yoğurt veya sarımsaklı sirke sosu ile tüketilebilir. Sarımsaklı yoğurt sosuna çok az mayonez de eklenebilir. Suda haşlamanın yanı sıra buharda da pişirme yöntemi tercih edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git