Brokoli Buharda Nasıl Haşlanır ?

Brokoli Buharda Nasıl Haşlanır ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 385 kez okundu.

Son yılların en çok tüketilen besinlerinden biri olan brokoli, iyi bir bağırsak çalıştırıcı olup metabolizmanın daha hızlı çalışmasına da katkı sağlamaktadır. Yeşil renkte olup görünüm bakımından karnabaharı andıran lahanagiller familyası üyesi bu bitki, zengin bir lif kaynağına sahiptir. Diyet yapanlar için oldukça doyurucu ve de besleyici bir sebzedir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğundan günümüzün mucizevi bitkileri arasında görülen bu yeşil sebzenin pişirilme şekli ve süresi besin değerlerinin kaybedilmemesi açısından oldukça önemlidir. Peki, brokoli buharda nasıl haşlanır ?

Tencerede süresi iyi ayarlanmadan eriyene dek pişirilen brokoli besin değerlerini ve lezzetini anında kaybedecek olduğundan, brokoli pişirmede en iyi yöntem buharda haşlayarak pişirmektir. Buharda pişirilen her besin gibi brokoli de vitamin ve minerallerini koruyabilecek, daha lezzetli bir kıvam alacaktır.

Buharda brokoli haşlamak için metal bir makarna süzgecine ihtiyaç vardır. Bir tencere içerine yarısını geçmeyecek şekilde su koyup, kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun altını kısarak tencere üzerine metal makarna süzgecini oturtun. Yıkayıp doğradığınız, limon ve sirke içerisinde beklettiğiniz brokolileri süzgecin üzerine alarak üzerine bir kapak kapatın. Yaklaşık 7 dakika kadar brokolileri kısık ateşte buhar ile haşlamaya bırakın. Bu süre sonunda brokolileriniz istenilen kıvama gelecek, sirke ve limon suyunun etkisi ile de daha da lezzetli olacaktır. Dilerseniz salatasını yapabilir, dilerseniz de yoğurt ile tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git