Boy Uzatma Yöntemleri ve Boy Uzunluğu Rehberi

Boy Uzatma Yöntemleri ve Boy Uzunluğu Rehberi
30 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

‘Benim neden boyum uzamıyor ? Arkadaşımın boyu benden daha uzun, kıskanıyorum. Çok kısayım’ gibi cümleleri her gün kendi kendinize söylüyorsanız üzülmeyin çünkü bu yazı tam da size göre. Uzun boylu olmak hemen hemen hepimizin hayali aslında. Fakat bu istek belirli bir yaşa kadar sürüp çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Boy uzamasında en önemli etkenimiz genetik özelliklerimiz yani aileden gelen özellikler. Ailede ki bireylerin boy seviyeleri ne kadarsa çocuğun da boy seviyesi ancak o kadar olabilir. Tabii bunu az da olsa değiştirmek yine bizim elimizde. Egzersizlerin, düzenli beslenmenin ve düzenli uykunun da boy uzamasında yeri vardır.

Özgüvenli Olun ve Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Çocuklar bu yaşlara ulaştıkların da artık daha fazla boyların da artış meydana gelmeyeceğinin düşüncesine kapılmakta ve ergenlik dönemlerinin etkisinde oldukları için boy komplekslerine girebilmekte boy uzunlarının yetersiz olduğu kanısına varabilmek de ve hormonal değişiklerden dolayı psikolojik bunalımlara girip hayata karşı bakış açıları olumsuz yönlere kayabilmektedir. Bu olumsuz düşünler çocukları ve ergenlik dönemindeki bir çok genci sigara, uyuşturucu ve alkol gibi bir çok uygunsuz davranışlara yöneltebilmektedir. Bu dönemdeki çocuklar kişilere ters ve olumsuz tepkiler verebilmekte ve etrafına karşı kırıcı olabilmektedir. Bu durumların çocuklara normal bir sürecin oluştuğunu ve bir süre sonra geçeceği bilgileri aktarılmalı ve bu olumsuz tavırlara karşı alttan alarak daha kötü olay ve durumların içine düşmesine engel olunmalıdır.

Herkesin bu durumlardan geçtiği ve zamanla tavırlarının düşüncelerinin değişebileceği bu yüzden sadece daha ılımlı ve sakin olması düşünceleri verilmeli ve çoğunlukla çocuklara yetersiz kaldığı düşüncesi olan aileler bu konularda uzman olan kişilere özelliler psikolog ve psikiyatristlerden yardım almaları gerekmektedir. Ergenlik dönemindeki gençler genellikle kendinin beğenememe ya da başlarını beğendirme girişimde oldukları için bu dönem onların görsel anlam da en iyi olma düşünceleri içine girdikleri bir zamandır. Boy uzunluğu olarak yetersiz kaldığı gözlemlenen çocuklar erken yaşları en yakın zamanda uzman bir doktora götürmek ileri de çocuğun ruhsal ve fiziksel durum açısından iyiye gitmesi için gereklidir. Uzman tarafından uygulanacak tedavi takip edilmeli uygun tedaviye ayak uydurulmalıdır.

Şu da unutulmamalıdır ki kısa olmak hiçbir şeye engel değildir. Sadece diğer insanlardan olan birkaç cm eksiklik sizin hayat şartlarınızı zorlandırmasın. Her şeye katılın ve özgüven sahibi olun. Özgüvensizlik kötü bir şeydir ve bunun oluşmasına izin vermeyin. Kısa olmak demek hayatın sonu demek değildir. Ya da aşırı boy uzunluğu. Her ne olursa olsun iki şekilde de hayat devam ediyor ve önemli olan hayatı daha yaşanılır bir hale getirmek. Bu yüzden halimize ne olursa olsun şükür etmeliyiz. Boyunuz kısaysa hayata küsmeyin ve gülmeye devam edin. Hiçbir şey için motivasyonunuz düşmesin. Dış görünüş her şey demek değildir. Her şeye rağmen gülmeye, gülümsemeye ve özgüvenli olmaya devam edin. Unutmayın ki bu hayata sadece bir kez geliyoruz ve hiçbir şey için üzülmeye değmez. Varsın uzun olalım varsın kısa. Her şey 18 yaşına kadar diye düşünmeyin. 18 yaşından sonra da bir şeyler değişebilir. Boy uzaması gibi. Bu rakam az da olsa sonuç olarak boyunuzun uzaması demektir. Motivasyonlu ve kendinize emin adımlarla ilerlemeniz dileğiyle.

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar ?

Boy uzaması, kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi kız ve erkek çocuklarında farklılıklar gösterir ve belirli bir yaşa kadar devam eder. Kız çocuklarının boy uzama süresine bakıldığında erkek çocuklarına oranla bu süreyi daha çabuk tamamladıkları görülür. Dikkat edilirse kız çocukları 11-12 yaşlarına geldiklerinde erkek çocuklarından daha uzun olurlar, çünkü daha hızlı uzarlar. Ancak, 15-16 yaşlarına gelindiğinde durum değişir. Kız ve erkek çocuklarının arasındaki boy farkı kapanır. Erkek çocukları, kız çocuklarının boylarına yetişirler ve iki, üç yıl daha boyları uzamaya devam eder. Genel olarak gözlemlendiğinde erkek çocuklarının boyları kız çocuklarının boylarını geçer ve kız çocuklarından daha uzun olurlar. Erkeklerde boy uzaması 18-20 yaşına kadar devam ederken kızlarda genellikle 16-18 yaşına kadar devam eder.

Boy Kısalığı Nasıl Anlaşılır ?

Bu konu da yardımı dokunabilecek en önemli kişi doktorunuz ve beslenmedeki çok önemli yeri olan diyetisyeninizle irtibata geçmeniz olacaktır. Çocuklardaki boy kilo dengesi persentil tablosu adı verilen çocuklarda doğumdan 18 yaşına kadar boy uzunluğunu gösteren tablodan yardım alınmasıdır. Bu tablo da yaş aralıklarına göre uygun kilo ve boy aralıkları belirtilmekte ve takibi yapılabilmektedir. Tabi bu takibi yapabilecek en uygun kişi yine doktorunuz ve diyetisyeniniz olacaktır.

Çocuklarda 3 yaşlarından sonra yıllık boy artışı 5 cm den fazla olmuyorsa bu durum dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Ailenin en rahat fark edebileceği durumlardan birisi ise çocuklarının kıyafetlerindeki değişikliklerdir. Eğer çocuğunuz sürekli olarak aynı bedeni giyiyor ve kıyafetleri kısa ve küçük kalmıyorsa zamanla çocuğunuz gelişiminde bir sıkıntı var demektir. Anne ve babanın farkına vardığı durumları doktor kontrollerin de doktorla birlikte değerlendirmeleri gerekmektedir. İleri zamanlar da çocuğun sıkıntı yaşamaması ve pişmanlık duyguları olmamaları için ailenin çocuklarıyla alakadar olmaları gerekmektedir.

Boy Uzaması Neden Durur ?

Bu duruma sebeplerin ilk başında hastalıklar gelir. Hormonlar ve çevresel faktörler de oldukça etkilidir. Eğer çocuğunuzun büyüme hormonu eksikse uzun süre uzama göstermeyecek, hatta uzama duracaktır. Bu çocuklara büyüme hormonu vererek uzamanın devam etmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki bunu hekim yardımıyla yapmalısınız. Bu tedavinin en başında ortalama 8-12 cm daha sonra 6-8 cm uzama sağlanır. Yani tedavi sıklaştıkça etkisi azalır.Aynı zamanda çocuğun anne karnında beyne aldığı hasarlar doğuştan bu problemi getirebilir. Özellikle diğer bebeklerden daha küçük doğan bebekler ileride boy kısalığı problemini yaşayabiliyor. Aynı zamanda küçükken kronik bir rahatsızlık geçirip, uzun süre kortizon kullanan çocuklarda da çok sık görülüyor. Kromozomal hastalıklar ve sendromlarda da aynı problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Bunların en başında da Down sendromlu çocuklar gelir. Bu çocukların diğer çocuklardan oldukça kısa boylu olduklarını gözlemlemişsinizdir. Down sendromu, gelişim dönemini engeller. Bu yüzden de boy uzamasının yanında bir çok fiziksel eksikliği de yanında getirir.

Zeka geriliğine neden olan hipotiroidi de boy uzamasına engel bir durumdur ve genelde doğumsal bir problemdir. Tiroid bezinin yeterli çalışmadığı durumlarda boy uzaması durur. Bu gibi durumlarda, tedaviye erken başlamanız bu sorunun önüne geçebilir. Sürekli radyasyon alımı bütün organlara zarar verdiği gibi boy uzamasına da engeldir. Eğer çocuğunuz sürekli radyasyon alıyorsa, boyunun uzamaması olası bir durumdur. Bu yüzden çocuğunuzu doğumdan itibaren sürekli olarak kontrole götürmenizi öneririz. Çünkü bu durumun hangi sağlık problemiyle alakalı olduğunu bilemezsiniz. Bu sağlık problemleri, boy kısalığının yanında, daha önemli ve önüne geçemeyeceğiniz sorunlara yol açabilir. Unutmayın, her boy kısalığının nedeni aynı değildir. Bu yüzden çevrenin etkisinde kalmayın. Hekime danışmadan karar vermeyin. Üstte belirttiğimiz egzersizler, ancak sağlık problemi olmayan çocuklar için etkili olacaktır.

Ergenlik Döneminde Boy Uzaması

Çocuklarda gelişim süreci ergenlik dönemine ve bu dönemin sonuna kadar hızlı bir şekilde devam etmekte ve zamanla gelişim (boy uzaması, kemik gelişimi, fiziksel büyüme gibi) yavaşlamaktadır. Orta yaşlara gelindiğinde ise gelişim durmakta ve ileri yaşlar da ise bu durum tersi bir hal alarak vücutta olan yıkım olayları yapım olaylarının önüne geçerek yaşlanma süreci başlamaktadır. Çocukluk çağı boyunca boy uzaması ve gelişim sağlıklı büyümenin göstergelerinden birisidir. Bu büyüme dönemlerinin son kısmı adolesan dönem olarak da bilinen ergenlik dönemdir. Büyüme genel olarak özellikle boy uzaması bacaklarda daha sonra kollarda yani uzuvlarda meydana gelmekte daha sonra ise gövde de artış göstermektedir. Erkekler de omuz bölgesi kadınlar da ise kalça bölgesinde gelişim daha fazladır. Ergenlik kızlar da 10-11 yaşlarda, erkekler de ise 13 yaşlar dolayında gerçekleşmekte bazı çocuklar da ise erken veya geç yıllara da denk gelebilmektedir.

Peki, adet olduktan sonra boy uzar mı ? Kız çocukların da ilk adet görme dönemine kadar bu büyüme durumunun en fazla olduğu zamana kadar kız çocukları gelişimin büyük çoğunluğunu tamamlamaktadır. Kızlarda menarş dönemi yani ilk adet görme döneminde ise büyüme tamamlanmak üzeredir. Her iki cinste de ergenlik döneminin büyük çoğunluğu yakalaşık olarak %99 u tamamlanmıştır. Ergenlik dönemi boyunca kız çocukları yaklaşık olarak 25 cm, erkek çocukları ise yaklaşık 28 cm uzamaya erişmiştir. Ülkemizde gelişim süreci dediğimiz ergenlik dönemi, 12-21 yaşlarına kadar devam etmektedir

Stresin, yaşam tarzının, ülkenin ve beslenmenin de boy uzamasında etkileri vardır. Boy uzama yaşı aslında her insanda farklılık gösterebilir. Ergenliğe girme yaşıyla da doğrudan etkisi olduğu için boy uzamasının ve durmasının cevabı bir çok nedene bağlı olabilir. 18 yaşına kadar yapılan her türlü spor faaliyeti ve egzersizlerin boy uzatmada yeri vardır. Boy uzamasının hemen hemen %80’lik bir kısmı genetik özelliklere , %20’lik kısmı ise beslenme ve spora bağlı. Boyum neden uzamıyor diye kendinizi strese sokmamanız lazım çünkü boyun uzamasında pek çok şeyin katkısı var.

Erkeklerde Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Devam Eder ?

Erkeklerde boy uzaması 18 yaşına kadar devam eder. Fakat bazı çocuklar daha sonraki gençlik yıllarında büyümeye devam edebilir. Bunun temel nedeni bazı çocukların farklı yaşlarda ergenlik dönemine girmesidir ve büyüme oranları çok değişebilir. Bir erkeğin ergenlik dönemine girme yaşı, sonunda ne kadar uzun olacağını etkilemez. Fakat büyümesi ne zaman başlayıp bittiği boy uzamasını etkileyecektir. Erkekler, 11-12 yaşlarında ergenlik dönemine girerler, geç olgunlaşanlar ise 13-14 yaşlarında ergenliğe adım atarlar. Geç olgunlaşanlar kayıp zamanı telafi etmek için daha hızlı oranda büyüme eğilimi gösterirler. Ergenlik dönemi, erkeklerin erişebileceği en yüksek boyun %90’ını oluşturur. Erkeklerde yaşa göre boy uzama grafiği ;

 • 8 – 128 cm
 • 9 – 133,5 cm
 • 10 – 138,5 cm
 • 11 – 143 cm
 • 12 – 149 cm
 • 13 – 156 cm
 • 14 – 164 cm
 • 15 – 170 cm
 • 16 – 173.5 cm
 • 17 – 175.5 cm
 • 18 – 176 cm

Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Genetik

Bu dönemin belirlenmesin de genetik faktörler, beslenme durumu ve hormonal yapılar etkili olmaktadır. Genel olarak anne ve baba kısa ise çocuğun boyunda kısalık olabilmektedir. Aynı şekilde anne baba uzunsa çocukta uzun olmaktadır. Tabi bazı durumlarda nadir olarak da görülse anne ve baba çok kısayken çocuk uzun boylu veya anne ve baba çok uzunken çocuk kısa boylu olabilmektedir. Yapılan bir araştırma da boy uzunluğundaki genetik etkenin %41-71 arasında olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda erkekler de boy uzunluğu 173-174 cm iken, bu uzunluk kadınlar da 160 cm’dir. Boy uzunluğu yıllar içerisinde artması ülkemizde diğer ülkelere kıyasla erkekler de 143. sıradan 62. sıraya, kadınlar da ise 147. sıradan 79. sıraya yükselmiştir. İkiz çocuklara bakıldığında bile boy uzunluğu konusunda farklar gözlenebilmektedir. Bu boy uzunluğu farkında ise kronik hastalıklar, çevresel faktörler, beslenme bozukluları etkili olmaktadır. Erkekler genetik yapısal olarak kadınlara nazaran daha uzun boylu olmaktadır. Bu durumda etkili sebeplerden birisi de beslenme ve erkeklerin uğraş yaptıkları aktiviteler de etkili olmaktadır. Boy uzunluğu konusun da basketbol, voleybol, hentbol gibi spor etkinlikleri boy uzamasına büyük etki sağlamaktadır.

Beslenme

Beslenme konusunda ise bir çok kişiye sorulduğunda vereceği cevap olan süt ve süt ürünlerinin tüketiminin boy uzamasına etkisinin çok fazla olduğudur. Ancak boy uzamasında yapılan araştırmalar da süt içmenin sanıldığı kadar boy uzunluğuna etkisinin fazla olmadığı kemik güçlenmesinde etkisinin fazlalığından dolayı bu kanıya varıldığı düşünülmektedir. Elbette beslenmenin insan gelişimi özellikle çocuklarda vücut kompozisyonundaki gelişmeleri önemli derecede etkilediği vazgeçilmez bir etkendir. Beslenme yetersizliği büyüme ve gelişmede önemli derecede etkilere sahiptir. Vitamin ve mineral alım yetersizlikleri çocuklarda boy gelişmesinde önemli azalmalara neden olmaktadır. Ne kadar vitamin mineral alımı yeterli seviye de sağlansa bile bunların emildiği bağırsaklar da meydana gelen emilim bozukları vitamin ve mineral eksikliklerinin başlıca sebepleri arasında gösterilebilinir. Çinko eksikliği, demir eksikliği, D vitamini yetersizlikleri gibi bir çok gelişimde etkili vitamin – mineral eksiklikleri bu etkiler açısından örnek gösterilebilir. Diğer bir yetersizlik durumu ise büyümede büyük önem taşıyan protein ve çinko elementinin alımının yetersizliğidir. Yeteri kadar et tüketimi ve ceviz, fındık, badem gibi tohumları alamayan kişilerde bu eksikli görülmekte ve boy uzamasının yavaş olması gibi nedenlerinden biri olmaktadır.

Son yıllarda artık çocuklar da görülme sıklığı fazla olan obezite de ergenlik dönemine erken yaşlarda girilmesine ve boy uzunluğunda etkili olarak boyun kısa kalmasına neden olmaktadır. Beslenmeye veya genetik yapıya bağlı olarak da vücutta aşırı yağ birikimi de aynı etkiye sahiptir. Çocuklarda boy kısalığının sebepleri arasın da annenin gebelik dönemi boyunca yetersiz beslenmesi, gebeliğe başlanmadan önce yeteri kadar kiloya sahip olamaması ve gebelik boyunca yeteri kadar kilo alamaması da etkili olmaktadır. Tüm bu nedenler aslında çocuğun yeteri kadar kilo alamamasına ve kronik veya akut hastalıklara sahip olmasına neden olabilmektedir. Tam tersi şekilde annenin alması gerekenden fazla kilo alması da yine çocukta gerekenden fazla yağ birikimine sahip olmasına ve yapısal bozukluklara sebep olmaktadır. Aşırı kilo alımı hormonlardaki dengesizliklerin başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir. Su, vücuttaki zararlı toksinleri atmayı sağlar. Bol su tüketmek toksinlerden kurtulmayı sağladığı gibi boy uzamasına katkıda bulunur.

Kronik Hastalıklar

Bazı kronik hastalıklar büyümeyi etkilemekte ve gelişimin geri kalmasına neden olmaktadır. Bazı kronik hastalıklar özellikle emilim bozukluğundan kaynaklanan laktoz intoleransı, çölyak hastalığı, demir ve diğer mineral eksiklikleri gelişim açısından olumsuzlukların başlıca nedenlerindendir. Laktoz intoleransı süt ve süt alımına engel olduğundan bu besinlerden gelecek olan ve kalsiyum açısından zengin gıdaların alınmasını azalttığından bu gibi hastalıklarda gelişim açısından yetersizlikler baş gösterebilmektedir. Aynı şekil de demir, B12, D vitamini gibi sık eksikliği görülen vitamin-mineral eksikliği bulunan kişiler de gelişim olumsuz etkilenmedir.

Cushing Sendromu

Vücutta kortikosteroid tedavisiyle glikoz salımını artıran kortizol hormonun fazla salgılanmasıyla ilişkilendirilen ve aşırı kilo alımını artması, kan basıncındaki artış, derideki zayıflama gibi etkiler gösteren Cushing sendromu boy kısalığına neden olabilmektedir. Kemik ve kas kayıplarına yol açan bu hastalıkta göğüs, sırt üst tarafı ve karın bölgesin de kilo alımlarına bu yüzden kilodan dolayı ve bu kayıplardan dolayı boy kısalığına neden olabilmektedir.

Çölyak (Gluten Enteropatisi)

İnce bağırsaktaki emilim bozukluğundan dolayı arpa, buğday, çavdar ve yulafta bulunan gluten adı verilen bir protein kompleksinden dolayı rahatsızlık (ishal, ağrı gibi) hissedilmesine ve emilim bozukluğundan dolayı oluşan eksiklikte büyüme ve gelişme de geri kalmaya neden olmaktadır.

Laktoz İntoleransı

Bir çok kişi de süt rahatsızlık oluşmasına, ağrı ve ishale neden olabilmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler de laktoz adı verilen karbonhidratın bulunduğu süt, yoğurt, kefir gibi de süt ürünlerinde bulunması bu kişiler de olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Bu kişiler enerji eksikliği ve süt ürünlerinde bulunan birçok vitamin ve mineralden yetersiz kalmasıyla büyüme engellenmektedir. Bu durum boy uzamasın da geri kalmaya neden olabilmektedir.

Hormonal Bozukluklar

Büyümede en etkili hormon ve büyüme hormonu olarak bilinen Growth Hormonunun yeteri kadar salgılanmaması veya etkili şekilde kullanılamamasından dolayı büyüme de gerilemeler ve büyümenin çok genç yaşlarda durmasına neden olmaktadır. Ergenlik dönemin de diğer hormonlardan dolayı artış gösteren bu hormon ergenlik döneminde büyümeyi etkileyen en önemli hormon olabilme yeteneğindedir. Bu büyüme hormonu kız çocukların da ergenlik dönemlerinin başlangıç dönemlerinde, erkek çocukların da ise ergenlik döneminin ortaların da artışı daha fazladır. Büyüme hormonu vücutta tiroid adı verilen ve boğaz kısmın da bulunan bir bezle etkileşimden dolayı buradan sağlanan tiroid hormonlarının da yetersiz salgılanmasına ve büyümenin geri kalmasına sebep olabilmektedir. Hİpotiroid olarak bilinen bu hastalık aşırı kilo alımın da başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Fiziksel Aktivite

Spor etkinlikleri büyüme hormonu yetersiz kişiler de etki göstermemekte fakat tedavi ile birlikte bu spor branşlarının yapılması boy ve gelişim de artışı sağlayabilmektedir. Tabi boy artışını sağlayan sporlar gibi boyun daha kısa kalmasına da sebep olan spor etkinlikleri de bulunabilmektedir. Spor etkinliklerinin çoğunluğu vücudu daha esnek ve güçlü bir yapıya dönüştürdüğü için vücut kompozisyonlarını geliştirmektedir.

Çevresel Faktörler

Bunlardan bir diğeri de çevresel faktörlerdir. Bilindiği üzere insanlar eski çağlardan bu yana fizyolojik değişime uğramışlardır. Eski çağlardaki insanların iskeletlerine baktığımızda, bizden çok daha uzun olduklarını gözlemleriz. Bunun nedeni sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar. Örneğin, sigara ve alkol, bir yandan sağlığımızı olumsuz yönden etkilerken, diğer yandan da fizyolojik olarak çökmemizi sağlar. Ergenlik çağına ulaşmamış bir çocuk, küçük yaşta sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar edinir ise boyunun fazla uzamasını bekleyemeyiz.

D vitamini kaynağı güneş, büyüme ve uzamada oldukça etkili. Güneşin kemikleri güçlendirdiği unutulmamalıdır. Boy uzaması için 15-20 dakika güneşlenmek, güneş ışınlarından faydalanmak önemli bir faktördür.

Kaliteli Uyku

Uyku esnasında, dokuların geliştiği ve vücut gelişiminin hızlandığı bilinmektedir. Beyin yorgun olduğunda büyüme hormonu salgısı azalır. Az uyumak sağlıklı olmadığı gibi boy uzamasında da olumsuz bir faktör olacaktır. Günde ortalama 8 ile 11 saat arası uyumak gereklidir. Aynı zamanda, gece saat 23:00 ile 03:00 saatleri arası hücreler yenilenmektedir.  Gelişim sürecindeki bir çocuk, boy uzaması için uyku saatleri 23.00 – 03.00 arasında uyuyor olmalıdır. Eğer çocuğunuz gece geç saatlere kadar oturuyor ve belirli bir uyku düzeni yok ise boy uzaması yavaşlar. Çocuğunuzun uyku düzenlerini ayarlamalı ve bu kuralın dışına çıkarmamalısınız. Bir diğer husus ise çocuğunuzun kemiklere fazla yük bindirilen işlerden kaçınmasıdır. Çünkü bu durum kıkırdaklara zarar verebilir ve boy uzamasını engelleyebilir.

Fazla Kilo

Kilonun da boy uzamasında önemli bir yeri vardır. Kilosu fazla olan insanlar her zaman daha kısa görünür. Bu yüzden kilonuza dikkat ederseniz olduğunuz boy seviyesini rahatlıkla gösterebilirsiniz.

Boy Uzaması İçin Hangi Sporlar Yapılmalı ?

Basketbol

Araştırmalara göre net sonuçlar elde edilmiş olmamasıyla beraber basketbol boy uzaması için bilinen spor aktivitelerinden en başta gelen ve en çok bilinenidir. Sürekli olarak esnek hareketlerin yapıldığı bu spor kişinin potaya zıplaması ve basket atması sırasın da meydana gelen ve kasların esnek hale gelmesi ve omurlar arasında yer alan ve yer çekimiyle baskılanan bu kısımlar zıplama ve eli kolu ileri atma hareketleriyle boyun uzamasını sağlayabilmektedir.

Voleybol

Voleybol da basketbol gibi sürekli olarak zıplamalar, el ve kolları ileri atma hareketlerinin fazla oluşu bu uzuvların ve omurga aralarındaki boşlukların esnemesi ile boy uzunluğunun artışın da yarar sağlamaktadır. Bu sporun içinde zıplama eylemi olduğu için boy uzatmasına etkisi çoktur.

Yüzme

Yüzme etkinliği tüm kasların aynı anda çalışmasını sağladığı için, kolların ileri atılması ve yine kol ve bacaklardaki hareketlerden dolayı ve bel kaslarındaki hareketler de dahil olmak üzere boyda uzamaya ve artışa yardım sağlayabilmektedir. Haftada 2 kere yüzmek, boyunuzu gözle görülür derecede uzatabilir. Yazın mevsim gereği sıkça yapılan bir spordur. Kış mevsiminde ise kapalı havuzlarda bu spora devam edilmesi gerekir.

Barfiks, plates ve çeşitli germe hareketleri

Barfiks çekmek, plates hareketlerindeki gerilmeler, uzamalar sırt ve bel hareketleri de aynı etkileri yaratarak ve aynı mantıkla düşünülerek boyun uzamasına yardımcı olmaktadır.

Bisiklet

Herkes tarafından sevilen bir spordur. Üstelik bisiklet kullanmak çok zevkli bir spordur.  Çoğu ülkede bisikletin oldukça önem taşıdığını bilirsiniz. Bisiklet, hem sağlıklı yaşamanızı sağlamak hem de boyunuzu uzatmak için oldukça etkili bir alettir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, bisiklet üzerinde tamamen dik durmanız gerektiğidir. Bisiklette sürekli olarak bacaklar zorlanır ki bu da boyun uzamasını kolaylaştırır. Düzenli olarak bisiklete binilmesi tavsiye edilir. İlk zamanlar bacakları zorlayabilir. Ancak zamanla bu zorlanmanın bittiği görülecektir.

İp Atlamak

Yapılan test sonuçlarına göre; kişinin düzenli olarak ip atlaması da boyunun uzamasını sağlar.

Koşu

Koşu, kasların gelişimi ve sağlık açısından önemlidir. Günün uygun bir saatini mutlaka koşu için ayırmak gerekir.

Boy Uzamasını Engelleyen Sporlar

Peki boyda kısalığa sebep olabilecek spor aktiviteleri de var mıdır? Omurgalara baskılardan dolayı oluşabilecek boy kısalığı ise bazı spor dallarının uzun süreli yapılmasında oluşabilmektedir. Bu aktiviteler nelerdir?

Özellikle, halter, futbol, güreş gibi sporlar boy uzamasını önler. Bunun yanı sıra boy uzunluğunu kısaltabilecek spor türlerindendir. Bu sporla ilgilenen kişi ve sporcuların boylarının kısalığı örnek gösterilebilir.

Ne kadar boy uzunluğu kadar boy kısalığı da genetik faktöre bağlı olsa ve çok az miktarda etkisi olan sporda bir etki yaratmaktadır. Halterciler veya çok ağır kaldıran işçiler de omur aralarındaki boşlukların azalmasın da etkilidir. Çok az etkisinden dolayı olsa bile sürekli olarak ağırlık kaldırmak boy kısalığına sebep olabilmektedir.

Boy Uzaması İçin Egzersizler

Boy uzamasını sağlayan egzersizleri inceleyelim:

Asılma ve gerilme hareketi: Bir barfiks demirine yapılan asılma hareketiyle omurga vücudun ağırlıyla gerilmeye başlar ve eklemlerin uzamasını sağlar. Bu egzersiz boy da aşağı yukarı 1-2 cm’lik kadar uzama sağlar. Fakat sonuç alabilmek için bu egzersizi hemen hemen sürekli yapmanız lazım mesela 2-3 ay kadarlık bir süre. Bu boy uzatma egzersizi diğer egzersizlere göre daha iyi bir sonuç verebilir.

Ters asılma hareketi: Bu hareketi düz ve ters şeklinde yaparak vücudumuzda 2 bölgeyi çalıştırmış oluruz. Hareketi düz olarak yaptığımızda kollarımızı ve omurgalarımızı, ters olarak yaptığımızda ise bacaklarımızı çalıştırmış oluruz. Düz hareket için günde 5 dakika, ters hareket için ise günde 10 dakika yapmak yeterli olabilir.

Kobra hareketi: Bu hareketi yapmak için avuç içlerinizi omuz seviyesi hizasında yere bakacak şekilde yüz üstü pozisyon pozisyon almanız gerekir. Çeneniz yukarı bakacak şekilde göğüs kafesinizi itmeye çalışın. Bu harekette yine aynı şekilde boy uzatmada oldukça etkili olabilir.

Süper kobra hareketi: Bir önceki harekette anlatılanlar gibi kobra pozisyonuna girin ve kalçanızı yukarı doğru itmeye başlayın. Hareketi hızlı yapmaya çalışmayın. Vücudunuzu oldukça germeniz gerekmekte. Hareketi ortalama 20 saniye kadar yapmanız yeterli.

Köprü hareketi: Bu hareket için sırt üstü yere yatın ve dizlerinizi bükün, gövdenizi yukarıya doğru itmeye çalışın. Bunu yapmak için kendinizi çok zorlamayın sadece gerilmeye çalışın.

Kedi esneme hareketi: Avuç içleri yere bakacak şekilde kalçanız ve bacaklarınız dik olacak şekilde, yerde pozisyon alın ve kafanız kollarınızın arasında bulunsun. Daha sonra derin nefesler alarak kafanızı yukarı kaldırıp geriye doğru itmeye başlayın. Her hareketin arasına 3 saniye koyun ve kendinizi çok sıkmayın.

Bacak germe hareketi: Yere oturun ve bacaklarınızı olabildiğince açın. Önce sağ başınızla birlikte sağ bacağınıza doğru gerilmeye, daha sonra iste sol bacağınıza doğru gerilmeye başlayın ve bu hareketi yaparken gerildiğinizi hissedin. Burada ki asıl amacımız gerilerek disklerin açılmasını sağlamak.

Masa hareketi: Köprü hareketinde olduğu gibi yere sırt üstü uzanın. Vücudunuz yere paralel paralel biçimde durmasını sağlayın. Bu hareket boy uzatma hareketleri arasında bulunan en zor hareketlerden biridir. Ortalama 10-12 kez yapmanız yeterli.

Yay hareketi: Ayakta dik bir biçimde durarak ellerinizi belinize koyun ve başınızı eğebildiğiniz kadar öne eğin. Bu hareketi yaparken dizlerinizi bükmemeye çalışın. Eğer yapamıyorum veya yaparken zorlanıyorum diyorsanız hafif bükerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Başınızın dizlerinize değmesi önemli. Bu hareketi 4-7 saniye aralıklarla yapmalısınız.

Esneme hareketi: Ayakta dik durma pozisyonunu alın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Başınızı zorlamadan geri ve yukarıya doğru eğmeye başlayın. Bu harekette en önemli kural dik durmanız. Hareketi 5-10 saniyeler arasında tekrarlayabilirsiniz.

Süper esneme hareketi: Ayakta dik pozisyonunu alın ve ellerinizi birleştirip olabildiğince yukarıya doğru itmeye çalışın. Bu hareketi yaptığınızda sırt bölgenizin yani omurganızın gerildiğini hissetmelisiniz. Bu hareket için ayakta duramıyorum diyorsanız uzanarak da yapabilirsiniz. Bu egzersizi 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Eller ensede yay hareketi: Ellerinizi ensede birleştirip olabildiğince öne eğilmeye çalışın fakat dizlerinizi bükmeden. Bu egzersizi 4-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Duvar esneme hareketi: Ayak parmak ucunuzda durmaya çalışın ve ellerinizi yukarı kaldırıp olabildiğince yukarıya doğru itmeye başlayın. Omurganızın dik durmasına dikkat edin. Bu egzersizi 4-6 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Kıvrılma hareketi: Kollarınızı açabildiğiniz kadar açmaya çalışın ve açıkken sağa sola dönmeye, kıvrılmaya başlayın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Temel germe hareketi: Ayakta dik durma pozisyonunu alarak kollarınızı yukarı kaldırın ve dizlerinizi bükmeden ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Sopa ile esneme hareketi: Bu hareket için bir sopanızın olması gerekiyor. Çubuğu omuz genişliğinde tutarak kollarınızı yukarıya doğru kaldırmaya başlayın. Bu pozisyonu aldıktan sonra sağa ve sola doğru esnemeye başlayın. Bu hareketi 4 saniye aralıklarıyla tekrarlayabilirsiniz.

Kase hareketi: Yere yüz üstü uzanın ve kollarınızı olabildiğince ileriye doğru itmeye başlayın. Her tekrarı 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Diz üstü germe hareketi: Vücudunuzun dik durmasını sağlayacak bir şekilde yere çökün. Başınızı öne eğmeye ve daha sonra ters yöne eğmeye başlayın. Bu hareketi 6-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 

 

Boy Uzaması İçin Ne Yemeliyiz ?

Bu yaşlarda beslenmenin önemi çok büyüktür. Vücut gelişimi için gerekli olduğu gibi boy uzaması için beslenmeye gereken önemin verilmesi yararlı olacaktır.

Proteinler

Bilindiği üzere, proteinler vücudun yapı taşlarıdır. Proteinler, büyüme hormonu için gerekli aminoasitleri içerir. Kemik, doku ve kıkırdakların gelişimi için çok önemlidir. Dolayısıyla, proteinler boyun uzaması için olmazsa olmazlardandır. O halde, beslenmede protein kaynağı besinler tüketilmesi kesinlikle önerilir. Kırmızı et, tavuk, baklagiller, yoğurt, süt, yumurta, peynir, badem gibi besinler tüketilmelidir. Proteinler tüketilirken, bol karbonhidrat ve yağ içeren gıda ve besinlerden uzak durulması gerek. Çünkü, bu gıdalar protein yapılarını bozar.

Vitaminler

Kemiklerin gelişmesi, güçlenmesi, uzaması için vitamin şart. Özellikle D vitamini kemik gelişiminde önemlidir. D vitamininin eksikliği kemiklerin zayıflamasına yol açtığı için kemiklerde gelişim, uzama yavaşlar. Bunun yanı sıra A vitamini ,B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, C vitamini alınması gereken vitaminlerdir. Bu vitaminleri almak için taze meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.

Mineraller

Fosfor, flor, magnezyum, iyot, kalsiyum, demir gibi mineraller içeren gıda ve besinler boy uzamasında oldukça etkilidir. Özellikle kalsiyum, kemiklerin yapı taşıdır. Kemikleri güçlendirir. Kalsiyum kaynağı besinler, fındık, dondurma, tereyağı, incir, badem örnek verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nota, kahve, aşırı tuz ve şeker kalsiyumu azaltır. Bu nedenle bunların kullanımını en aza indirmek doğru olur. Söz gelimi yemeklere fazla tuz atmamak, günde bir fincan kahve sınırını aşmamak, çay ya da benzeri içeceklerde şeker miktarını belirlemek önemli.
Bunların dışında, boy uzamasına destek sağlayacak besinler;

 • Süt, harika bir kalsiyum deposudur. Boy uzaması için kalsiyum şart olduğundan süt tüketimine önem verilmelidir. Süt ürünleri de ihmal edilmemelidir.
 • Nişasta ve hububatlar, enerji kaynaklarıdır. Kalori yönünden yüksek oldukları için gelişim açısından önem taşırlar. Mısır, kahverengi pirinç, ayçiçeği, tam buğday içerikli gıdalarda unutulmamalıdır.
 • Soya, saf protein içerir. Boyun uzaması için gün içinde 50 gram soya tüketimi önemle tavsiye edilir.
 • Yulaf, protein zenginidir. Ayrıca yulaf, kas kütlesini arttırır ve yağ kütlelerini azaltır. Boy uzamasında etkilidir. Günde 50 gram kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.
 • Balık tüketiminin kesinlikle olması gereken besinler arasındadır. Deniz ürünlerinde bol vitamin ve bol protein bulunur. Haftada en az iki kez balık yenmelidir. Boy uzamasına katkısı çoktur. Torik, kefal, palamut, somon önerilen balık çeşitlerindendir.
 • Kırmızı pancar, işlenmemiş çikolata, karpuz, ahududu, muz, domates, ananas, bakla tüketilmesi önemle tavsiye edilir.
 • Kahvaltı, herkesin bildiği üzere günün altın öğünüdür. Her sabah düzenli ve sağlıklı kahvaltı yapılmalıdır.

Bütün bu beslenme önerilenin dengeli şekilde yapılması önemlidir. Aynı zamanda yetersiz ve eksik beslenme boy uzamasını olumsuz etkiler.

Çocuğa Beslenme Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklarda beslenme konusunda anne ve babalar dikkat etmeli çocukları yemekten uzaklaştıracak davranışlar da bulunmamalıdırlar. Bu davranışlar;

 • Çocuğa yemek yemediği için kızmak ve bağırmak,
 • Çocuk yemek yemeğinde ısrar etmeler ve dayatmalar,
 • Çocuğa şeker ve asit içeriği yüksek, hazır gıdalar ve içeriği bilinmeyen ürünlerin verilmesi,
 • Çocuğun yemek yemesi için sürekli peşinden koşturma, yalvarma
 • Yemek saatlerinin düzensiz ayarlanması,
 • Çocuğa sürekli anne babanın yemek yedirmesi ve çocuğun yiyemeyeceği düşüncesinin aşılanması başlıca nedenlerdir.
 • Çocuklarda beslenme saatleri düzenli olmalı 3-4 saatten aç kalmamalıdır. Dışarıdan alınan ve şeker, katkı madde içeriği yüksek besinlerin alınması çocukların beslenme düzenini bozmakta ve diğer yemeklere olan ilgilerini azaltmaktadır.

Çocukların özellikle sevdiği gazlı içecekler kemiklerin gelişimi açısından önem arz eden kalsiyum mineralinin kemikler de kalmasını engellemekte ve gelişim – boy uzamasını engelleyici etkilerde bulunmaktadır. Boy uzaması genel olarak kemiklerdeki büyüme kısmı olarak da nitelendirilebilecek kıkırdak kısmı tarafından sağlanmaktadır. Bu yüzden kemik gelişimi önem taşımakta ve kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi sağlanmalıdır. Sebze, et, süt, ekmek ve türevleri hepsi dengeli bir şekilde beslenme uzmanının takibinde ilerletilmeli ve çocuğun besin değeri açısından bir eksik bulunmaması sağlanmalıdır.

Boy Uzatma Ameliyatları

Hastanın kemik yapısı uygun olduğu taktirde, kişinin ameliyatla boy uzatması mümkün olan bir durumdur ve kişi 10-15 cm kadar uzama sağlayabilir. Genelde 5 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinler için uygun görülür. Bunun sebebi, 5 yaşından önce çocukların kemik ve kıkırdak yapılarının tamamıyla oluşmamasıdır. Bilinen 3 çeşit boy uzatma ameliyatı vardır.

Bunlardan ilki, kombine teknik olarak adlandırılan ameliyat çeşididir. Bu yöntem oldukça zorlu ve uzun süren bir ameliyattır. Kişi ameliyatın etkilerini hemen atlatamaz. Bu yüzden, daha çok yetişkinler için uygulanan bir yöntemdir. Bacağın içine ve dışına cihaz yerleştirilip uygulanan bu teknik, oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Kişi, 2-3 ay sonra normal yaşamına devam edebilir.

İkincisi, External fiksatör adı verilen ameliyat çeşididir. Yalnızca 10-12 yaş arası çocuklarda kullanılır ve çok eski bir yöntemdir. Bu yöntem uygulanırken, bacağın bir kısmı kesilir ve bacağın dışına bir halka yerleştirilir ve bu halka kemiğe sabitlenir. Bu yöntem, kişinin 5 gün boyunca 1 mm aralıklarla uzamasını sağlar. Bu işlem uygulanırken, kişinin yaşı ve kemik sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Kişi 50 cm uzama gösterebilmek için yaklaşık 50 gün boyunca cihazı taşımak zorundadır. Ameliyatın etkisi, iyileşme süreci ve cihazın kalma süresi kişinin yaşına göre değişmektedir.

Sonuncusu ise motorlu çivi yöntemidir. Kesilen kemiğin içine çivi yerleştirilerek (fit bone ve manyetik çivi gibi esneme özelliği bulunan çiviler) uygulanan bu yöntem, çocuklar için önerilmez. Çünkü bu yaştaki bir çocuğun kıkırdak ve kemik yapısı gelişmediğinden zarar görebilir. Kişi, gün içinde verilen egzersizleri yaparak çivilerin harekete geçmesini sağlar ve bu çiviler de, kişinin günde 1 mm uzamasına etki eder. Yaklaşık 3 buçuk saat süren bir ameliyattır ve iki bacağa da fazla yük bindirmemek için bacaklar sırayla ameliyata alınır.

Boy Uzatan İlaç Var Mı ?

Boyunuzun uzaması elbette güzel bir şey fakat bunun yanında sağlıklı uzaması şart. Boy uzatıcı ilaçlardan sağlığınız açısından uzak durun kullanmayın. Ülkemiz ortalaması bayanlar için 160 ile 165 arası. Erkekler için ise 170 ile 175 arası. Eğer boyunuz bu standartlarda ise boşuna kendinizi mutsuz hissetmenize gerek yok çünkü gayet normal sayılar. Motivasyonunuzu düşürmeyin bir anda 10 cm uzamayı beklemeyin çünkü böyle bir şey imkansız. Bu yüzden 1 haftada 5 cm boy uzatan adı altındaki ilaçlara kanmayın ve sakın kullanmayın. O ilaçlar tamamen sağlığınızı bozmaya yönelik hazırlanmakta ve boy uzatmakta faydası olmamakta. Boyum neden uzamıyor benim diye düşünüp kendinizi strese sokmayın dediğim gibi her şey genetik özelliklerden geçer. Boy uzamasında yaş olarak bir genelleme yapsak da kişiden kişiye göre değişen bir şeydir aslında. Ergenlik dönemine girme yaşıyla doğrudan orantılıdır. Kızlar mesela ergenlik dönemine erkeklerden daha önce girer. Erkeklerin ergenlik döneminde uzamaları bir süre durur ve sonra bir anda boy atmaya başlarlar. Bol bol süt içilmesi ve olabildiğince basketbol oynanmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git