Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır ?

Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır ?
7 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 633 kez okundu.

Evlilik; iki insanın aynı evde kalarak aynı sorumlukları paylaşabileceklerini ömür boyu hastalıkta sağlıkta yan yana olmayı yan yana ölmeyi söz verip mutluluğa adım atmayı düşündükleri çok güzel bir olgudur. Ama bazen her şey yolunda gitmeyebiliyor. İnsanlar zamanla değişiyor hata yapıyor, işin kötüsü hatalarını tekrarlıyor sorumluluklarını aksatıyor yani artık aynı düzen içerisinde evlilik diye adlandırdıkları bağlılıklarını saçma bulmaya hatta bu durum daha çekilmez hale geldiğinde yaptıklarının hata olduğunu düşünüp karşıdaki insanın düşündüklerini önemsemeyip söz verdikleri evlilik bağlamını bitirmeyi kararlaştırıp boşanma gereği duyuyorlar. Peki, boşanma psikolojisi nasıl atlatılır ?

Bu iş o kadar kolay olmuyor tabi önce kafasında bitiriyor iki taraftan biri. Ona artık evlilik hayatı sıkıcı, sıradan çok fazla sorumluluk gerektiren bir şey haline geliyor. Bu durum eşini rahatsız ediyor tabi ki bir de işin içinde çocuk olunca işler daha karmaşık hale geliyor.

Çocuğun psikolojisi alt üst oluyor ve evlilikleri iyi gitmeyen ebeveynlerini gördükleri zaman evlilik onlara ürkütücü ve anlaması zor bir durum haline geliyor. Çocuk aile ortamının sıcaklığını görmediği için çok yanlış şeylere yönelip ailesin de bulamadığı huzuru dışarıda arayabiliyor. Bu da karşısına çıkacak insanların onun sevgi ihtiyacını düşünmeyip kendi çıkarları için aile sevgisi görmemiş çocuğun duygularını istismar edebiliyor. Bu da topluma kazanılmış olumsuz kötü davranışları olan bir çocuk oluyor bunun tek sebebi ailesinin boşanmasının olumsuz etkileri oluyor.

bosanma-travmasini-atlatmanin-yollari

Anne baba ve ya çocukları yoksa eşler bu boşanma konusunda karşılıklı sevgi ve saygı içerisin de olumlu şekil de kırmadan üzmeden küsmeden yollarını ayırmaları iki taraf için en hayırlısı olur. Belki bir taraf boşanmayı istemeyip karşı taraf istediği için boşanabilir, ama bu o insana düşmanlık kin beslemesini gerektirmez iki medeni insan gibi yollarını ayırmak, ilerde bir gün yolda karşılaştığı zaman gülerek selam vermek hal hatır sormak en doğrusu. Olmayabilir mutlu bir evlilik sürmeyebilir ama insanlar boşandıktan sonra da artık hayatına yeni yön vermeli hemen başka bir ilişkiye başlamamalıdır. Aksi takdir de yine aynı şekilde sonu hüsran olarak bitebilir. Boşandıktan sonra iki taraf da bir süre sessiz kalmalı işine ailesine odaklanmalıdır. Sevdiği şeyleri yapmalı hobi edinmeli yeteneklerini keşfetmeli ve kendini geliştirmelidir. Bu gibi şeylerle kafasını meşgul ederek biten bir ilişkinin ardından çok düşünmemeli kendini yıpratmamalıdır. Bu konu da arkadaşlar ve aile destekçi olmalı hiçbir zaman yalnız bırakmamalıdır.

Kişi de kendine zarar vermemeli eski eşini hatırlatacak anılara çok göz gezdirmemeli her şeye olumlu bakmalı bir süre sadece iç karartıcı hüzünlü şeylerden uzak durmalı alkol vb. şeylerle teselli bulmamalıdır. Hayatın kısa olduğunu dört mevsimin de ayrı güzel olduğunu hatırlamalı, dolu dolu yaşamalıdır kırmadan dökmeden küsmeden çünkü insanın en çok kahrolduğu şey pişmanlıktır. Bir gün pişman olmamak için pişman ölmemek için iki defa düşünüp öyle hareket etmeli ve empati kurmalıyız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git