Böğürtlen Çayının Faydaları Yan Etkileri ve Nasıl Hazırlanır ?

Böğürtlen Çayının Faydaları Yan Etkileri ve Nasıl Hazırlanır ?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 729 kez okundu.

Böğürtlen çayının faydaları nelerdir ? Böğürtlen, Kuzey ve Güney Amerika’da, Asya, Avrupa gibi önemli ülkelerde doğal olarak yetişir. Ahuduhu ve çilek ile aynı ailedendir. Çok eski zamanlardan beri başta Avrupa olmak üzere farklı kültürlerde de çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi için kullanılıyor. Böğürtlen en çok da Sırbistan, Rusya, ABD, Almanya, Polonya gibi ülkelerde yetiştiriliyor. Böğürtlen özellikle de sindirim sistemi sorunlarına karşı oldukça etkili bir bitkidir. Aynı zamanda kalp sağlığından kansere kadar pek çok hastalığa karşı korunmanızı sağlar.

Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir ?

  • Böğürtlen, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.
  • Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Boğaz ağrısının geçirilmesinde etkilidir ve ishale iyi gelir. Basurun geçirilmesinde oldukça etkilidir ve varis tedavisinde çok tercih edilir.
  • Kansere karşı korunmanızı sağlar, kan dolaşımını düzene sokar.böğürtlen çayının yararları

 

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Farklı şekillerde böğürtlen çayı hazırlanabilir. En bilinen böğürtlen çayı hazırlama yöntemlerinden birisi ise böğürtlen yaprakları ile hazırlanır. Kurutulmuş 2 böğürtlen yaprağı ile bir bardak çay hazırlayabilirsiniz. Kaynattığınız suyu ocaktan aldıktan sonra ateşten alarak böğürtlen yapraklarını da atarak 5-10 dakika çayın demlenmesini bekleyebilirsiniz. Böğürtlen çayı yapmak için ikinci yol ise, taze böğürtlen ile çayı hazırlamaktır. Taze böğürtlenleri kaşıkla ezmeli ve suyunu çıkartmalı daha sonrada posalı suyu kaynatarak suyun içine atmalısınız. Çayı, 10 dakika kaynattıktan sonra posayı süzerek çayınızı içmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Böğürtlen Çayının Sağlığa Faydaları

Bitki çayları arasında yer alan böğürtlen çayı diyabet hastalarının şeker seviyesini korumaya yardımcı olur. Böğürtlen de çözülebilir lifli gıdaların içinde yer alır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda böğürtlen, kanser hücrelerinin de yayılmasını önler. Günlük c vitamini ihtiyacınızın yüzde 35’ini karşılamaya yardımcı olur. İçinde bulunan E vitamini, K vitamini, niasin, magnezyum, çinko, bakır, fosfor ve potasyum sağlığınızın korunmasınu sağlar.

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri

Böğürtlen çayı ishale karşı çok etkili bir bitkidir. Fakat aşırı tüketilmesi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Yine çok süre tüketilmesi karaciğer hasarlarına neden olabilir ve karaciğer hastalığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı tüketmemesi gerekir.

Böğürtlen çayının faydaları ile ilgili eğer sizin de eklemek istediğiniz bilgiler var ise konumuza yorum olarak yazabilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git