Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.006 kez okundu.

Boğaz şişmesi; vücudumuzda hızlı bir şekilde artan mikropların sebep olduğu bir hastalık olmasıyla birlikte, bir basamak gelişimi halinde vücut direncimizi düşürmesinin yanında aynı zamanda beslenme problemlerine de neden olmaktadır. Vücudumuzdaki yabancı maddelere karşı savunma gösteren maddelerin, vücut direncimizin eksi haline getirebilmesi için bademciklerimizin tam anlamıyla çalışması ve görevini yerine getirmesi gerekir. Boğaz şişmesiyle birlikte kızarıklık ve yanma hissi oluştuğu vakalarda ağrının azaltılabilmesi ve şişkinliğin giderilmesi için birtakım boğaz şişliğine iyi gelen şifalı bitkilerden yararlanılabilir. Örneğin; kara duttan doğal olarak yapılan şurup ağız ve boğaz iltihaplarına, şişkinliklerine çok iyi gelmektedir. Anında iyileştirdiğini idea ederiz.

Ayrıca da gül yapraklarından yapılan çayla boğazınıza gargara yapmak boğaz şişkinliğinizi giderebilirsiniz. Bununla birlikte Hint yağı boğaz şişkinlikleri hallerinde 20 gram kadar içilip bir gün de oruç tutulduğunda boğaz şişkinlik sorunun ortadan kalktığı söylenir. Kırmızı üzüm sirkesi ve papatya kurusunu bir kapta iyice karıştırın ve en az 24 saat boyunca arada karıştırarak bekletin. Papatyalarınız lapa halini alınca sirkeli suyun içerisinden eliniz papatyaları sıkın. Sıktığınız papatyalarınızı temiz bir tülbendin içine koyarak şişen boğazınıza sarın ve en az yarım saat üstünde bekletin. Bu uygulama boğaz şişkinliğinizin dinmene yardımcı olacaktır.

bogaz-sismesine-ne-iyi-gelir-

Boğaz şişkinliğine iyi gelen doğal yöntemler;

  • Ada çayı boğaz şişmesine karşı oldukça fayda sağlayıcı bir bitki çayıdır. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adayı çayı yapraklarının içine 1 bardak kaynatılmış su ekleyerek 10-15 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra demlenen ada çayınızı süzerek boğazınıza gargara yapabilirsiniz.
  • Bir miktar kaynamış suyun içine kuru yaban mersinini ilave ederek demlemeye bırakın. Ardından suyun içerisine yabanmersinlerini süzerek alın. Elde etmiş olduğunuz suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar dut pekmezi ekleyerek şurup halini alıncaya kadar karıştırın. Hazırlamış olduğunuz doğal şurubunuzu boğaz şişkinliğiniz dinene kadar günde 3 yemek kaşığı kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.
  • Bir miktar kurutulmuş papatya ile hatmi çiçeğini kaynamış suyun içine alarak demlemesi için yaklaşık olarak 2 saat kadar bekletin ve daha sonra biraz üzüm suyu ile tatlandırabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün 1 fincan şeklinde tüketmeniz halinde boğaz şişkinliğinize çok iyi gelecektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git