Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 861 kez okundu.

Viral yada bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle şişen, kızaran, tahriş olan ve kaşınan boğaz rahatsızlıkları, yemek yemeği ve hatta konuşmayı zorlaştıran ağrılara bile sebep olabilmektedir. Sebebi ne olursa olsun boğaz ağrılarınızı hafifletmek ve boğazınızı yumuşatmak adına bitki çaylarını sizlere öneririz. Papatya, adaçayı ve okaliptüs gibi boğaz ağrısına iyi gelen çayları tüketmenizde fayda var. Ayrıca da boğazınızı tuzlu suyla gargara yapmak da iltihabın sebep olduğu ağrıyı azaltmak olursunuz. Oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.  Tuzlu suyu gargara haline getirmek için bir su bardağını ocakta ılıyıncaya kadar ısıtın. Yalnız su çok sıcak veya kaynar olmamasına dikkat ediniz.  Ilıyan suyunuzun içine bir çay bardağı normal tuzu ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı günde 3 kere 30 saniye süreyle boğazınıza gargara yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle boğaz ağrısına buhar tedavi yöntemi çok iyi gelmektedir. Sıcak su buharı hem boğaz ağrınıza iyi gelecek hem de kurumuş olan boğazınızı yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Orta büyüklükte olan bir tencerenizin içerisine 4 parmak kadar su koyarak kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra suyunuzu ocaktan alarak başınızı tencerenin üzerine doğru eğin ve 10-15 dakika boyunca çok derin nefes almadan su buharını içinize çekin. Bu yöntem rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bal ve Sirke Karışım

Sirkenin asitli içeriği sayesinde boğaz ağrısına neden olan bakterileri ortadan kaldırmasıyla birlikte ayrıca da bal yumuşatıcı etkisi ile tahriş olan boğazınızın yatışmasına yardımcı olmaktadır. Bal ve sirke karışımını içecek olarak tüketebilirsiniz. Şayet içmekten yana değilseniz o zaman bu karışımı gargara şeklinde boğazınıza uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Pastili

Sanırım “sarımsak” denilince herkesin aklına ilk gelen kötü kokusu oluyor. Yalnız en güçlü doğal antibiyotikleri arasında yerini alan sarımsak viral enfeksiyonların sebep olduğu boğaz ağrılarına birebirdir. 1 diş sarımsağı kabuklarından soyun ve iki parçaya ayırın. Bu yarım olan sarımsakları yanak içlerinize yerleştirerek suyunu emmeye çalışın. Ayrıca da sarımsakların suyunu bırakması için arada bir dişlerinizle sıkıştırabilirsiniz.

Domates Suyu

Boğaz ağrınızın geçmesi için domates suyu çok faydalıdır. Sıcak suyun içine yarım bardak domates suyunu ekleyerek daha sonra 10 damla acı biber sosu katarak iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı gargara şeklinde boğazınıza çalkalayabilirsiniz.

Kırmızı Biber

Yarım çay kaşığı kırmızı biber yarım su bardağı ılık su ile karıştırılarak boğaz gargara yapılır. Bu hazırlanan gargara boğaz ağrısının şiddetine göre günde 3-4 defa tekrarlanırsa daha hızlı iyileşme sağlandığı gözlemlenecektir. Bu yöntemde kırmızı biber miktarına dikkat edilmelidir.

Tuz

bir fincan ılık suya çay kaşığı tuz eklenip iyice karıştırılır. Bu gargara saat başı tekrarlanabilir. Tuzlu su gargarası antiseptik özellik taşıdığı için boğaz bölgesindeki mikropların ölmesini sağlar ve iyileşme süresi hızlanır.

Elma Sirkesi

Boğaz ağrısı tedavisi deyince akla ilk olarak elma sirkesi gelmektedir. Üstelik elma sirkesi pek çok evde mevcut olmakla birlikte bulunması da çok kolaydır.

  • Anti-bakteriyel özellikli elma sirkesi boğaz ağrısına neden olan mikroplarla savaşır.
  • Asitide etkiye sahip olan elma sirkesi, pH düzeyini dengelemeye ve boğaz ağrısına neden olan bakterileri önlemeye yardım eder.
  • Zengin prebiyotik insülin içeriği ile elma sirkesi, T hücreleri ve beyaz kan hücrelerini artırarak bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Boğaz ağrısı tedavisinde doğal balgam söktürücü etkidedir.

Boğaz ağrısı tedavisinde elma sirkesi çok farklı yollarla kullanılabilir.

  • Seyreltilmiş elma sirkesi: 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile su karıştırılır ve içine biraz bal eklenir. Günde 2-3 kez bu karışım içilebilir.
  • Elma sirkesi-limon çayı ve bal: Bir çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal, az limon ve karabiber sıcak su ile karıştırılır ve yudum yudum içilir. Bu karışım günde 4 kez içilebilir. Karabiber olmadan bal ve limon suyu, bir bardak sıcak suda karıştırılarak da içilebilir.
  • Elma sirkesi ve tuz: Elma sirkesi, tuz ve sıcak su karışımından elde edilen çözelti günde 3-4 kez gargara olarak kullanılır. Bu karışıma toz karabiber de eklenebilir.
  • Elma sirkesi ve bal: Boğaz ağrısı tedavilerinin başında elma sirkesi ve bal karışımı gelir. Bu karışım göğüs ağrısını önlemede de yardımcı olur. Elma sirkesi ve bal karışımından 1 yemek kaşığı kadar miktar 3-4 saat arayla tüketilebilir. Ayrıca sıcak suya karıştırılarak da içilebilir.
  • 2 çorba kaşığı elma sirkesi 1 bardak sıcak suya eklenir ve soğumaya bırakılır. Soğuyan bu karışım yine günde 1 defa gargara yapılarak boğazın rahatlaması ve iyileşmesi sağlanır.

Genellikle yan etkisi olmadığı için elma sirkesi boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı hastalıklarında tercih edilir.

Zencefil Çayı

zencefil çayı hem doğal zencefilden demlenerek hem de poşet çay olarak tüketilebilir. Zencefil çayını tüketirken çayın çok sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bitkisel çayları tüketirken içine şeker yerine bal koyulması boğaz ağrısı için oldukça iyi gelecektir.

Bal ve Limon

bu yöntem boğaz ağrısı için en bilinen yöntemdir. 1 bardak çayın içine 2 kaşık bal ve 1 limonun suyu sıkılarak tüketilmelidir. Yine tüketirken çayın ılık olması gerekmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk içecek ve yiyecekler boğazın ağrıdığı dönemde tüketilmemelidir.

Karanfil

Yutkunurken boğazda hissedilen ağrının giderilmesi için karanfil çiğnemek iyi gelecektir. Karanfil ayrıca antiseptik özelliği sayesinde boğaz ağrısı ve yutkunmada kolaylık sağlamaya yardımcı olur ve bu bölgedeki mikropların ölmesini de sağlar. Karanfil çiğnemenin yanında gargara olarak da kullanılabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git