Bodrum Kalesi / Muğla

Bodrum Kalesi / Muğla
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 475 kez okundu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde iki liman arasındaki kayalık alan üzerine kurulu olan Bodrum Kalesi, günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan kalelerden bir tanesidir. Bu güzel yapının gezilecek yerlerini, tarihini ve nasıl gidileceğini merak edenler bu yazımızdan bütün detayları öğrenebilirler. Bodrum Kalesi, 1400’lü yılların sonunda 1500’lü yılların başında inşa edilmiş olup o dönemlerde kale, St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi olarak kullanılmaktaydı. Kale, günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak da kullanılmakta olup bu müzenin içerisinde Türk Hamamı, Amphora sergilemesi, Cam Salonu, Sikke, Cam Batığı, Doğu Roma Gemisi, Mücevherat Salonu, Karyalı Prens Salonu, İşkence ve Katliam Odaları gibi bölümler yer almaktadır. Avlu bölümlerinde ise bazı eserler ziyaretçilerin beğenisine sunulmakta olan Bodrum Kalesi, 1995 yılında yapılan Yılın Müzesi yarışmasında ‘Özel Övgü’ ödülünü de almaya hak kazanmıştır.

Bodrum Kalesinde Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesine yaklaştıkça deniz kokusuyla karışmış tarih sizleri karşılıyor. Kale içerisinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında;

DipNot: İç kale içerisinde yer almış olan kuleler farklı ülkelerin adlarını almıştır ve adları İtalyan, Alman, Yılanlı ve İngiliz kuleleridir. Kuleler arasında en yüksek kuleye olan Fransız Kulesi 47.50 metre yüksekliğe sahiptir. İç kaleye ulaşmak için kapılar üzerinde farklı armalar bulunan 7 kapıyı geçmeniz gerekmektedir. Kapılar üzerinde yer almış olan armalar üzerinde, haçlar, aslan figürleri, ejder, düz ve yatay bantlar bulunmaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Girişte sizi Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ile Heredot’un büstlerinin karşılayacağı müzeye giriş, Bodrum Limanından yapılmaktadır.

Kale

Kaleye girdiğinizde dar merdivenli tünelde ilerleyerek kalenin içerisine giriş yapabiliyorsunuz. İç kaleye ulaşmak için ise üzerinde çeşitli armalar ve yazılar bulunan farklı kapılardan ve birde köprüden geçiş yapmanız gerekiyor. 15. yüzyılda Rodos Şovalyeleri tarafından yaptırılmış olan kale, St. Peter adına yaptırılmıştır. Osmanlılar döneminde ise kale içinde bulunan kiliseye minare ilave edilerek kilise cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca buraya birde Türk Hamamı inşa edilmiş, toplamda 5 kuleden oluşan kaledeki kulelere, Fransız, İngiliz, Alman, İtalyan ve Yılanlı Kule adı verilmiştir.

İç kaleye ulaştıktan sonra koridorun hemen alt tarafında yer almış olan sarnıçları göreceksiniz. Bu sarnıçlar, kalenin kuşatıldığı zamanlarda kalede bulunanların su ihtiyaçlarını karşılıyormuş. Günümüzde bu sarnıçlardan bazılarının su ihtiyacını karşılamak için kullanıldığı söylentiler arasında.

İç kalenin geniş alana sahip bahçesinde çeşitli türden ağaçlar ile birlikte çeşitli hayvanlar yer almaktadır. Burada oturup dinlenebileceğiniz ve bir şeyler yudumlayabileceğiniz kafede yer almaktadır. Dinlenip geziye kaldığı yerden devam etmek isteyen ziyaretçiler, yön veren taşlardan oluşturulmuş okları takip edebilir.

Amphora Sergilemesi

Amphora, tarihte gıda maddelerinin saklamış olduğu, iki kuptan oluşmuş olan sivri testidir. Sünger avlamak için su altında avlanan halk tarafından çıkartılıp müzeye teslim edilmiş olan testiler, dünyadaki en büyük amphora tarihi eseri olma özelliğine sahiptir. Ancak bu müzede yer almış olan testilerin çok azının ziyaretçilere gösterilmesine izin verilmektedir.

Şapel

Avlunun sağ tarafında yer almış olan Gotik tarzının en güzel örnekleri arasında yerini alan bu yapı, şövalyelerin şapelidir ve bu şapelde, ön cephede bulunan şapelin onarılmasına yardım eden İspanyol şövalyelerin adları yer almaktadır. İlerleyen yıllarda kalenin Türkler tarafından ele geçirilmesinin ardından şapele minare eklenmiş ve camiye dönüştürülmüştür. Minareye çıkabilmek için ise, ön cephe kısmına merdiven inşa edilmiştir

Yassıada Doğu Roma Batığı

M.S. 7. Yüzyıl gemisi olan bu eser, ortalama 1000 amfora taşıyabilen, 20 metre uzunluğa, 5 metre genişliğe sahiptir. 60 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olan bu gemi,  Bizans İmparatorluğu döneminde kayalıklara çarparak alabora olmuştur. Yassıada Doğu Roma Batığı, 1961 – 1964 yıllarında arkeolog George Bass ve arkadaşlarının gerçekleştirmiş olduğu 3533 dalış sonucunda gün yüzüne çıkarılmıştır.

Hamam

1991 yılında restore edilerek ziyaretçilerine kapısının açan hamamda, 19. yüzyılda kullanılan klozetler ve geçmiş çağdan günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan lazımlıklar da sergilenmektedir. Ayrıca bu hamamın bahçesinde geçmişten kalan küçük bir çeşmede bulunmaktadır.

İngiliz Kulesi

Kalenin kuzeydoğu köşesinde yer almış ve temelleri ana kaya üzerine atılmış olan İngiliz Kulesi, geziniz sırasında sizi en çok etkileyecek olan yerlerden bir tanesidir. Kule üzerinde Arkaik dönemine ait olan aslan kabartması bulunmaktadır ve bu sebepten ötürü halk tarafından bu kule, Aslan Kulesi olarak da anılmaktadır. Aslan kabartmasının üzerinde İngiliz Kralı IV. Henry’nin kraliyet arması da yer almaktadır.

Zindan

Dönemin kule komutanlarından Jacques GAtineau tarafından inşa edilmiş olan zindan, sizleri çok ürpertmeyi ve bir o kadar da heyecanlandırmayı başaracak. Çok karanlık olduğu için aydınlatılmaya çalışılmış ancak başarılı olunamamış olan zindan da, 23 basamak bulunmaktadır. Kapının girişinde yer almış olan balkondan işkence odasını görebilme şansına sahipsiniz. Zindanın sol ve sağ duvarlar içerisinde ikişer tane hücre yer almaktadır.

Bodrum Kalesi Giriş Saatleri ve Giriş Ücreti

Bodrum Kalesi’ni Pazartesi günleri hariç diğer günlerde 09: 00 – 12:00, 14:00 – 19:00 saat dilimleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti kişi başı 20 TL olup, müzeye girişte müze kartı geçerlidir.

Bodrum Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Bodrum Kalesi, Çarşı Mah. 48400 – Bodrum / Muğla

Telefon: 0252 316 25 16

Nasıl Gidilir?: Bodrum’a yurdun her tarafından düzenli olarak gelen seferler yer almaktadır. Otogardan kalkan otobüs servisleri ya da minibüsler ile Bodrum merkeze rahatlıkla varabilirsiniz. Otogar – Bodrum arası mesafe oldukça kısadır. Datça, Didim ve Dalyan’dan Bodrum’a gelmek isteyen kişiler deniz yolunu kullanmalıdır. Bodrum Kalesi, Bodrum Merkeze veya Milas Bodrum Havaalanına 36 km uzaklıkta olup buraya yaklaşık olarak 40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git