Böbrek Sancısına Hangi Bölüm Bakar ?

Böbrek Sancısına Hangi Bölüm Bakar ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Böbrek sancısına hangi bölüm bakar ? Böbrek sancısı için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Böbrek sancısı hangi bölüme girer öğrenin.

Böbrek Sancısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Böbrek sancısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda böbrek sancısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Böbrek Sancısı Nedir ?

Böbrekler vücut açısından bakıldığı zaman bir hayli önemli olan organlardır. Bu organların da her organ gibi hastalık kapması ya da bir sorun çıkarması normal bir durumdur.  Bu hastalıkların en başında ise böbrek sancısı gelmektedir.

Böbrek sancısı, genel olarak arka kısımdan başlayan ve kasıklara kadar inebilen sızı şeklinde başlayan ağrıları kapsamaktadır. Bu ağrıların bazı sebepleri de vardır.

Böbrek Sancısı Nedenleri Nelerdir ?

Özellikle ve en bilineni böbrek taşıdır. Böbrek taşları ilk başta sızı şeklinde başlayıp daha sonra ise şiddetlenerek devam eden ağrılara sebep olabilmektedir. Başka bir sebep ise böbreklerde oluşan bazı apselerdir. Bu apseler de şiddetleri ağrı yapabilir. İdrar yolu enfeksiyonu da böbrek çevresinde ağrıya sebep olabilen etkenlerdendir. Damar sertleşmesini de böbrek hastalıklarına bağlayabiliriz.

Böbrek Sancısı Belirtileri Nelerdir ?

Genel olarak bakıldığı zaman böbrek sancısının belirtileri arasında ilk olarak yine adı üzerinde sancı şeklinde başlayan ağrıları sayabiliriz. Bunun yanı sıra bazı durumlarda midenin bulanması ya da sürekli idrarın gelmesi de sayılabilen belirtiler arasındadır. Genel itibari ile bakıldığında böbrek sancısının altında yatan nedene göre belirtileri ayrılabilir. Halsizlik, idrardaki değişiklikler yani bu değişiklikler sararma, kan görme ya da bulanıklaşma gibi değişiklikler olabilmektedir. Bunların yanı sıra kaşıntı da bir belirti olarak sayılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bağlamda çoğu böbrek hastalığının sancısız ve belirtisiz olmasıdır.

Böbrek Sancısı Tedavisi

Tedavi olarak ilk yapmanız gereken şey, su içmek olmalıdır. Böbreklerin asıl dostu sudur. İçtiğiniz su miktarını artırarak böbrek hastalıklarının önüne geçebilirsiniz. Limon da sudan sonra gelen dosttur. Taze sıkılmış limonu içmeniz böbreklerinize büyük ölçüde yarar sağlayacaktır. Sıcak su torbaları ile yapacağınız pres de bir hayli işe yarayan diğer tedavi yöntemidir.  Bazı bitkiler de böbrekler için gayet yararlıdır. Çoban kesesi, fasulye taneleri, sarı sedef otu ve buna benzer olan bitkiler ile böbreğinize gayet iyi bir şekilde bakabilirsiniz. Böbreklerin asıl dostu olan su unutulmamalı ve bu bağlamda bakıldığında doktorlar tarafından önerilen günde 2,5 litredir. Çok şiddetli ağrınız olursa mutlaka doktora başvurmayı da ihmal etmemelisiniz.

Böbrek sancısına hangi doktor bakar ? Böbrek sancısı için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız nefroloji bölümüne gitmelisiniz.

Böbrek sancısına hangi bölüm bakar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git