Böbrek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Böbrek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Böbrek ağrısı için hangi doktora gidilir ? Böbrek ağrısına hangi poliklinik bakar ? Böbrek ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Böbrek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Böbrek ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda böbrek ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Sırtınızda oluşan bir ağrının böbrek ağrısı olup olmadığını kesin bir şekilde belirlemek zordur. Ancak böbrek ağrısı çoğu zaman sırtın tamamında değil yalnızca bir tarafında hissedilen bir ağrıdır. Sırtınızda kaburgalarınızın bittiği noktada ağrı, ateş ve halsizlikle birlikte değişik idrar belirtileriyle de kendini gösterebilir. Hareket ettikçe ya da belirli bir pozisyonda ağrıda azalma görülmesi, böbrek ağrısını sırt ağrısından ayırt etmeyi zorlaştırır. Ancak sırt ağrısında idrar yollarıyla ilgili bir sıkıntıya pek rastlanmaz.

Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Öncelikle tıp dilinde piyolonefrit olarak adlandırılan böbrek enfeksiyonundan şüphelenebilirsiniz. Bu enfeksiyon, idrar yollarında ortaya çıkarak böbreklere kadar ilerleyebilen bir idrar yolu enfeksiyonudur aslında. Ancak böbreklerde ağrı hissedilmesine neden olur. Her enfeksiyon gibi böbrek enfeksiyonu da tedavi edilmediği zaman hayati tehlikeler doğurabilir. Doğru antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilecek bu enfeksiyon, tedavi edilmediğinde böbreklerde ağrı ve vücutta ateş yapabilir. Kadınların idrar yolları erkeklere oranla daha kısa olduğu için bu enfeksiyon, kadınlarda daha hızlı ilerler. Böbreklerde ağrıya neden olan bir diğer şey ise böbrek taşıdır. Ancak şiddetli ağrının nedeni taşın böbrekte oluşmuş olması değil, zamanla böbreklerden çıkarak idrar yolunda ilerlemesidir. Böbrek taşının nede olduğu böbrek ağrısı süreklilik arz etmez. Zaman zaman kişi, yoğun ve şiddetli bir ağrı hisseder. Bazı durumlarda bu ağrıya bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Böbrek taşının dışında damar sertliği de eğer böbreklerle ilgili damarlarda meydana gelmişse ağrıya neden olabilir. Damar sertliği, her ne kadar kalple alakalı olarak bilinse de vücudun herhangi bir yerindeki damarlarda da setlik meydana gelebilir. Böbreklerle ilgili damarlarda sertlik oluşması böbreğe giden kan akımını azaltacağı için birçok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Bütün bunların yanı sıra tüm organlarda olabileceği gibi böbreklerde de kist oluşumu söz konusu olabilir. Böbreklerde kist grupları oluşması kalıtsal bir durumdur. Sürekli bir ağrı hissedilmesine neden olsa da bu ağrı çok şiddetli bir ağrı değildir. Bu kistler zamanla böbrek yetmezliğine yol açabilir. Belirtileri ise hemen değil zamanla ortaya çıkar. Saydığımız bu nedenlere ek olarak böbreklerde kanama meydana gelmesi, böbrek büyümesi ve böbrek kanseri de böbreklerde ağrıya neden olabilen diğer etmenlerdir.

Böbrek Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bunun için yapılması gereken en temel şey bolca sıvı tüketmek, özellikle su içmektir. Tuzlu gıdalardan uzak durmak, sebze ve meyve tüketimini arttırmak da gereklidir. Alkol ve sigara kullanmamak, tansiyonunuza dikkat etmek ve sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı egzersizleri de düzenli olarak yapmak sağlıklı bir böbrek ve dahası sağlıklı bir vücut için şarttır.

Böbrek ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Böbrek ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız nefroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git