Black Mirror İzlemeye Başlamak İçin 10 Neden

Black Mirror İzlemeye Başlamak İçin 10 Neden
28 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 252 kez okundu.

Black Mirror dizisnin ilk bölümünü 4 Aralık 2011 yılında yayına girmiştir. Teknolojinin karanlık yüzünü anlatan bu dizi aslında isminin hakkını veren içeriklere sahiptir. Bir yönüyle hayatı oldukça kolay kılacak teknolojik özellikleri sunmakta iken bir anda ters köşe yapması izleyenleri derinden etkilemektedir. Henüz 4. sezonu yayınlanan dizinin 5. sezonu ise yapım aşamasındadır. Bu bakımdan dizi izlenmeye değer bazı özellikler taşımaktadır. İşte sizlere izlenmeye değer olduğunu kanıtlayan bazı nedenler:

Bir Film Kadar Etkili İçerik Üretmesi

Dizi ilk bölümünden itibaren sanki bir sinema yapımı hissi vermektedir. Aynı zamanda dizinin bölümleri ortalama olarak 1 saat seviyesinde tasarlanmıştır. Bu bakımdan direk olarak olaya girilmesi diziyi izlemeye kapılmanıza neden olmaktadır. Ayrıca her bölümünün bir birinden farklı konuda olması, her bölümde yeni oyuncular ve yeni müzikler üretilmesi dizinin film havasında izlenmesin sağlamaktadır.

Dizinin Gerçek Hayatı Teknoloji İle Yansıtması

Aslında diziyi izlerken üretilen teknolojilere bakılarak insan hayatının bu sayede ne kadar kolay yaşanabileceği düşünülmektedir. Bu bakımdan insanlar diziyi izlerken “Bu teknoloji gelecekte mutlaka üretilmeli” demekten kendini alamamaktadır. Diğer yandan ise teknolojinin olumsuz etkisi insanlara yansıtılmaktadır. Bu olumsuz gelişmeler neticesinde insan ürpertiye kapılmakta ve muazzam şekilde ilerleyen teknolojik gelişmeler insanın tedirgin olmasına neden olmaktadır. Diziye kara ayna isminin verilme nedeni de bu durumdan kaynaklanmaktadır. Teknoloji sayesinde gerçek hayattaki insanların ne uğruna birbirlerini sevdiklerini veya ne uğruda birbirleri ile ilişkiler kurduklarını daha iyi anlamak mümkün hale gelmektedir.

Kaliteli İçerik

Dizinin esasen en ilgi çekici yönünün içerikleri olduğu söylesek yanılmış olmayız. Çünkü teknolojik gelişmeleri maceralı şekilde anlatması birçok etkenin bir arada işlenmesini sağlamaktadır. Mesela dizinin bir bölümünde askerlerin gözlerine yerleştirilen bir çift yazılım düzenlemeli göz vardır. Bu gözler düşman olarak kabul edilen insanları zombi gibi algılamaya nende olmuştur. Askerler düşmanlarının çığlıklarını dahi duyamaz hale gelmiştir. Ancak o gözler bir sebepten dolayı çıkarılınca veya işlevini yitirince insanların silahsız ve sıradan vatandaş oldukları dikkat çekmektedir. Bu süreçte işlenen askeri bir macera ise bölümü daha aktif izlemenize nenen olacaktır.

Gerçekler Acıdır

Dizide işlenen konuların aslında insanların geçek yüzünü anlatması bakımından cesurca bir yönü olduğu düşünülebilir. Çünkü dizi karakterleri belki de en yakınınızda bulunan dostlarınızın bir tezahürü olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan gerçek hayatın acımasız yönlerini ilgi çekici bir konu ile yansıtmayı başarmış bir dizi olarak nadir bulunabilecek bir özelliktedir. Eşlerini aldatanların, çocuk istismarcılarının, hayvan tecavüzcülerinin, çıkarları uğruna insani değerleri hiçe sayabilecek insanların, ırkçılığın ve daha pek çok konunun teknoloji ile yüzümüze vurulması hayatın aslında ne çok kötülüğünün olduğunu göstermektedir. Bir bakıma bu insanların her yerde var olduğunu anlatan dizi büyük bir risk almış bu konularına rağmen tutunmayı başarmıştır. Bu dizi adeta insanların bunlarla yüzleşmeye ihtiyacı olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü insanlar diziyi izleyerek bu yüzleşmenin gerekli olduğunu hissetmektedir.

İMDB Puanı

Dizinin tüm bölümleri İMDB sıralamasında bir yere sahiptir. Bu sıralamayı oluşturanların diziyi izleyenler olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle dizi hakkındaki kullanıcı yorumlarını bu sayede irdelemiş olmak mümkün. İMDB’de 8.9 gibi oldukça yüksek bir puanla zirvelere oynayan dizi izleyicilerinden tam not almayı başarmıştır.

Benzersiz Oluşu

Dizi hem işlediği konular bakımından hem de konuyu ele alış bakımından oldukça benzersiz bir özelliğe sahiptir. Çünkü her bölümde farklı bir yönetmenle çalışmaları, alışılmışın dışında kalan ve mutsuz olarak biten bölüm sonları gibi özellikleri dizinin ilginç yanlarıdır. Bir bakıma dizinin bir bölümü bittiği zaman mutlu olmakla sevinmek arasında bir seçenekte kalıyorsunuz. Bu yönüyle pek çok diziden ve filmden farklıdır. Ayrıca dizi karmaşık gibi görünüp bir anda anlaşılır olabilmesi haliyle de dikkat çeken bir özelliktedir. Dizideki pek çok şeyi izlerken anlamayabilirsiniz. Verilen mesajlar basit ancak derin bir ima yöntemi ile işlenmektedir. Bazen ne kadar basit bir konu işlenmiş havası sunan bir bölüm hakkındaki yorumlar ve açıklamalar daha sonra o bölümü çok daha iyi kavramanızı sağlayacaktır. Aslında konu bakımında teknoloji işlendiği için bilim kurgu kategorisinde değerlendirilen bu dizi bir hiciv amacı taşımaktadır. Bu bakımdan aynı özellikte bir diziyi bulmak imkansız gibidir.

Tekrar Tekrar İzlenebilir Olması

Dizinin Özellikle bazı bölümleri tekrar tekrar izlenebilecek bir film niteliğindedir. Özellikle 4. sezon 6. bölümü örnek vermek gerekirse bu bölümde 3 farklı konu ele alınmış. Yani yapımcı istese bu bölümden 3 farklı sinema filmi dahi çıkarabilirdi. Fakat o üç konu öyle bir işlenmiş ki birbiri ile bağlantılı ve spontane ilerlemesi seyir keyfinizi zirvelere ulaştıracaktır. Konu olarak da zihin aktarımı ve kişinin tüm özelliklerinin bir bilgisayar ortamında yeniden canlandırılması gibi seçeneklerle karşımıza çıkması insanlara “benden bir tane daha olsa nasıl olurdu” sorusunu sorduruyor. Bu bakımdan özellikle yılbaşı özel ve 4. sezon 6. bölüm gibi bölümleri tekrar tekrar izlemek mümkündür.

İstediğin Bölümü İzleyerek Başlamak

Dizinin en güzel yanı beğenilmeyen bir ölümün yarıda bırakılabilmesidir. Bu nedenle dizinin herhangi bir bölümü hakkındaki yorumları okuyarak konusunu ve içeriğini beğenmeniz halinde o bölümü izleyerek diziye başlayabilirsiniz. Diğer yandan bir diziyi baştan beğenmemeniz halinde o diziye devam etmeme kararı alabilirsiniz. Ancak Black Mirror için aynı şey geçerli değildir. Çünkü bir bölümü ilgi çekici olmazken diğer bölümü bambaşka bir yerde değerlendirilebilmektedir. Bu bakımdan ne izlesem kaygısı taşımadan Black Mirror en sevilen bölümlerini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Görsel Kalite

Dizinin her bölümünde renkli ve cıvıl cıvıl içeriklere sahip sahneleri göreceksiniz. Bu yönüyle dizinin insanın içini ferahlatan bir yanı da bulunmaktadır. Aslında burada insanlık adına bir umut olduğuna dair mesajlar verilmektedir. Bu görseller aynı zamanda fazla abartılmadan içeriği en güzel yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca montaj ekibindeki çalışanların kaliteli işler çıkardığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü özellikle 3. sezon 2. bölümde dikkat çeken detaylar oldukça kaliteli işlenmiş. Bunu diğer bölümlerde görebilmek de mümkündür. Diğer yandan dizideki dekorların harika yerleştirildiği bir gerçektir. Çünkü diziye canlılık katan pek çok detay diziyi daha da izlenir kılmaktadır.

Gelecek Tehlikede

3. sezon 6. bölümde ilginç bir konu ele alınmıştı. Bu konuya göre yapay arılar üretilmiş ve gerçek arıların yerini almıştı. Bu arılar güneş paneli ile çalışmakta ve gerçek arıların yaptığı işlevden hiçbir farkı olmamaktadır. Ancak işler sanıldığı gibi ilerlemez. Spoiler vermemek adına devamını izleyicilere bırakalım. Fakat yakın zamanda yapay arıların olduğu bir teknoloji üretilmeye başlandı. Bu durum diziyi izleyenler için geleceğe dair bir tehlike olabilir mi sorusunu akıllara getirmektedir. Çünkü bahsedilen konu gerçekten dehşet vericidir. Öte yandan 3. sezonun 1. bölümü için de benzer bir durum geçerlidir. Çünkü bu bölümde insanlar bir mobil cihaz üzerinden derecelendirilmektedir. Yani bir insanın davranışı hoşunuza giderse 5 puan verirsiniz. Eğer küfür ederse 1 puan verirsiniz. Fakat bu durum insanların yapmacık olmasına ve hiçbir insanın kendi gibi davranmamasına neden olmaktadır. Oysa biliyoruz ki günümüzde de insanlar bu duruma yakın bir seviyede hayat sürmekte. Çünkü çoğu insan olmadığı gibi pozlarla İnternet ortamına fotoğraf yüklemektedir. Bu da gelecek açısından kaygı vericidir.

Her Bölümde Şaşırtması

Dizi her bölümde daha ne üretilebilir veya daha ne kadar güzel bir bölüm olabilir, dedirtse de her seferinde yeni bir içerikle karşımıza çıkmayı başarmaktadır. Üstelik konuları kolay kolay kimsenin aklına gelmeyecek kadar etkileyicidir. Örneğin suçluların suçunu itiraf etmesi için beyinden kurabiye isminde bir teknolojiyi alarak itiraf için kullanmak kolay kolay akla gelmez bir senaryodur. Üstelik hem bu kadarı da olmaz dedirtip hem de sanki gerçek hayatta üretilebilecek bir teknolojiyi konu almaları gerçekten izlemeye değer bir dizi olduğunu kanıtlamaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git