Bıttım Sabunu Saç Çıkarır Mı ?

Bıttım Sabunu Saç Çıkarır Mı ?
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 29 kez okundu.

Bıttım sabunu saç çıkarır mı ? Bıttım sabunu Siirt ve Mardin yöresinde yoğun olarak yapılan bir sabun türüdür. Bu bölgelerde fıstığın yabani hali olan ve menengiç ismiyle yaygın olarak bilinen bir ağacın tohumlarının yağının elde edilmesiyle ortaya çıkan bir tür sabun türü olarak bıttım sabunu elde edilmektedir. Küçük koyu yeşil renginde olan tohumlarının yağının çıkarılmasıyla elde edilen bıttım sabunu birçok amaçla kullanılmaktadır. Saça da birçok faydası dokunan ve kişiler tarafından kullanılan bıttım sabunu saça faydaları ne yönde olmaktadır ?

Bıttım Sabunu Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi ?

Saçın dökülmesi kişiler tarafından en çok dert edilen konulardan birisidir. Sağlıklı bir saç normal zaman içerisinde de dökülmektedir ve yerinin yeni saç oluşumuna bırakmaktadır. Ancak bazı durumlar da yıpranan saç fazlasıyla tel dökülmektedir. Bıttım sabunu ise bu soruna çözüm olmakta ve saçın daha az dökülmesine kayıpların oldukça azalmasını sağlamaktadır. Peki bıttım sabunu saç dökülmesi önlenmekte iken saç çıkmasını da sağlar mı?

Öncelikle saç dökülmesinin ve kellik oluşmuşsa sebepleri bilinmelidir. Kellik genetik yatkınlıktan mı yoksa bir hastalığa bağlı olarak mı oluşmaktadır nedeni bilinmelidir. Eğer hastalığa bağlı ise hastalığın tedavisi sağlanmalıdır. Başka sebepler (ilaç kullanımı, aşırı yıpranmalar vs) nedeniyle oluşmuş ise dökülme nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Kafa derisindeki saç oluşumunu sağlayan hücreler hayatını kaybetmiş ise tıbbı tedavi alınmalıdır. Eğer ki saç oluşumunu sağlayan hücreler ölmemiş ise bıttım sabunu saç derisini besleyerek hücrelerin canlılığa kavuşmasını yeniden hücrelerin aktif duruma gelerek saç çıkmasını sağlayabilmektedir.

Bıttım Sabunu Saçta Nasıl Kullanılır ?

Tabi kullanım baştan savma olmamalı 2-3 günde bir yıkanmalı ve gelişim takip edilmelidir. Her gün saçı yıkamak saç oluşumu için gereken maddelerin uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden belirli aralıklarla yıkanmalıdır. Sabun uygulanırken yavaş yavaş saç derisine masaj yaparak uygulanmalı ve kullanım sonrası bol su ile yıkanmalıdır.

Bıttım sabunu saç çıkarır mı ? Peki, bıttım sabunu saç uzatır mı hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git