Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir ?

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir ?
15 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 500 kez okundu.

Bıttım sabunu çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılan bir sabundur. Bıttım sabunu genel olarak bölgede bıttım adıyla bilinen veya fıstığın yabani hali olan menengiç ağacının tohumlarından elde edilmektedir. Menengiç ise genel olarak meyvelerinden elde edilen menengiç kahvesi olarak birçok hastalığın iyileşmesinde yararı dokunan bir kahve çeşidi olarak tüketilmektedir. Bıttım sabunu genel olarak deri hastalıklarında, cilt lekelerinin giderilmesinde ve saçlarda meydana genel kepek oluşumunu önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Bıttım Sabunu Rengi Nasıldır ?

Yapımında herhangi bir kimyasal madde bulundurmayan bıttım sabunun rengi bıttım meyvelerinin taneleri genel olarak koyu yeşil bir renge sahip olduğu için sabunun rengi de ilk başlarda koyu yeşil renge sahiptir. Tabi bu renk genel de kendini koruyamamakta ve zaman geçtikçe içerisindeki suyun buharlaşmasıyla oluşan kayıpla birlikte sabunun rengi açık yeşil rengini almaktadır. Açık yeşil renkteki ve koyu yeşil renkteki bıttım sabunları normal renkleridir. Bazı bıttım sabunlarının rengi ise sarı tonlarında olmaktadır. Bunun sebebi genelde bıttım sabunu içeriğine zeytinyağı katılıyor olmasıdır. Tabi bıttım sabunu yapımında zeytinyağı genel olarak yer almamaktadır. Ancak zeytinyağının içerisindeki yararlı ve besleyici özellikteki omega yağ asitleri sayesinde sabunun işlevliğini ve yararlarının artırmaktadır. Bazı üreticiler ise defne yağı ilavesi de yapmaktadır.

Farklı renkteki bıttım sabunları ise boya katılmış olanlardır. Doğal yollarla elde edilmiş boyalar kullanılabilir. Ancak sentetik olarak üretilmiş ve ucuza mal olan boyaların kullanıldığı sabun kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü bunların yapılarında kimyasal maddeler bulunmaktadır. Kimyasal madde içeren bu renk boyaları ilave edilmiş bıttım sabunları kişinin derisinde alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bu tür sabunlar ise kişiye yarardan çok zarar vermektedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Bıttım sabunu, adından anlaşılabileceği gibi bıttım adı verilen kahverengi ufak kabuklu yabani fıstık bitkisinin yağı ve menengiç olarak çitlembik ağacının yağından elde edilen bol faydalı doğal bir sabundur.

Mantar, egzama ve kepek gibi cilt sorunlarının çözülmesinde etkilidir. Bıttım sabunu ilk kez Mardin Botan bölgesinde elde edilmiş olsa da zamanla Siirt’le özdeşleşmiştir. Üretildiği bölgelerde botan sabunu olarak da bilinen bıttım sabununun deri dökülmelerini engellediği de bilinmektedir. Birçok faydası olan bu sabunun kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Çünkü saç derisini tahriş etmeden amacına yönelik sonuç alabilmek için kullanım şartları önemlidir.

Bıttım sabununu saça uygulamadan önce saçlarınızı ılık veya ılığa yakın soğuk suyla yıkayıp arındırın. Burada sıcak su kullanmamanız önemli çünkü sıcak ve aşırı sıcak su deri dökülmelerini tetikleyecek ve uyguladığınız yöntemin faydasını yok edecektir. Yıkayıp arındırdığınız saçınızın tamamen ıslandığından emin olun. Sonra bıttım sabununu bir miktar su ile ıslatın. Daha sonra bıttım sabununu saçınızda köpürtün. Çok fazla köpürtmemenizde fayda var ne kadar fazla sabun kullanırsanız sonrasında o sabunu saçınızdan arındırmak o kadar zor olacaktır. Bıttım sabununu saçınızda köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Bu uygulamayı 3-5 dakika devam ettirin. Uygulama esnasında saç derinizi hafifçe kaşıyın. Çok fazla tırnaklamadan kaşımalısınız yoksa saç derisini zarar verebilirsiniz. Sonrasında yine ılık suyla güzelce durulayın ve sabunu tamamen saçınızdan akıtın.

Bıttım sabununun kullanımında bilinmesi gereken bir nokta var ki oldukça mühim; bıttım sabunu tek başına kullanıldığında en çok faydayı sağlayan bir sabundur. Bu sebeple bıttım sabunu kullanırken yanında başka bir kimyasal ürün ya da başka bir sabun kullanmayınız. Eğer bıttım sabununu kullanmayı düşünüyorsunuz ancak düzenli kullanımda sonuç alacağınızı bilerek kullanmaya başlayın. Çünkü ancak düzenli kullanımda faydaları açığa çıkacaktır. Mümkünse bıttım sabunu kullandığınız zamanlarda şampuan kullanmayınız. Bıttım sabununu saçlarınıza uyguladıktan sonra 2 gün boyunca saçlarınızı yıkamayın. Çünkü bıttım sabunu oldukça yağlı yapısı ile saçı fazlasıyla besleyip tek başına saç derisi sorunlarını çözmeyi başaracaktır.

Gerçek Hakiki Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır ?

Başta saç dökülmesi ve deri hastalıkları olmak üzere çözümü çok uzun zaman alan hastalıkların iyileşmesine çok büyük oranda katkı sağlar. Bu tarz rahatsızlıkların ilaçları-ünlü markaların sunduğu diğer ürünler çok pahalı iken bıttım sabunu hem doğal hem de ucuz bir üründür. Fakat bu ürün ile ilgili de dikkatli olmak gerekir. Ne yazık ki günümüzde her şeyden kar elde etmeyi amaçlayan insanlar bu doğa mucizesinin de sahtesini üretip satışını gerçekleştirmektedir. Bilinçli bir tüketici olarak burada sizler çok büyük görevler düşmektedir. Öncelikli olarak bıttım sabunu hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bıttım sabunu rengi, kokusu piyasadaki fiyatı ve nerede üretildiğini bilmeli ve sahte ürün satan insanların sizi yanıltmasına engel olmalısınız.

Bıttım Sabunu Rengi ve Kokusu Nasıl Olmalıdır ?

Böyle değerli bir sabunun orijinal olup olmadığını bilmek için ilk olarak rengine ve kokusuna bakmak gerekir. Peki, bıttım sabunu rengi ve kokusu nasıl olmalıdır ? Bıttım sabununu hiç bilmeyenler beyaz peynirle karışması kuvvetle muhtemeldir. Orijinal bıttım sabunun rengi koyu yeşil veya koyu altın sarısı bir renktedir. Bazen bu renkler kullanıma bağlı olarak biraz solabilir. Bunun yanı sıra bıttım sabunun kokusu oldukça ferahlatıcıdır. Aromatik bir kokuya sahip olması ise başka bir güzelliğidir. Ayrıca bu sabunlar birazcık pahalıdır. Çünkü kullanılan yağlar oldukça değerlidir.

Bıttım Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir ?

Evet son zamanlarda oldukça sık sorulan bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz…

Bıttım sabunu yüksek oranda antiseptik içerdiği için cilde oldukça iyi gelmektedir. Özellikle egzama, mantar, ergenlik sivilcesi, sivilce izleri, akne, geniş gözenekler gibi birçok cilt sorununa adeta hızır gibi yetiştiğini söyleyebiliriz. Ayrıca deride oluşan pullu görünümü de engellemektedir. Ciltteki yağ oranının azaltılmasında da önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Cildi nemlendirmesi, sabunun cilde sağladığı faydalar arasında yer almaktadır. Güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılan bıttım sabunu ciltte oluşan kızarıklıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Cildin daha parlak, pürüzsüz ve canlı görünmesine yardımcı olur. Varisli bacakların rahatlamasını sağlar.

Peki, bıttım sabunun başka ne gibi özellikleri var ? İlk olarak saçlarda oluşan kepeklenmeyi azaltır. Saç dökülmesini engeller. Saçların daha sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olur. Saçlarda keçeleşmenin olmamasını sağlar. Hacim ve dolgunluk verir saçlara. Saçların beyazlamasını önler.  Saçlarda yağlanmayı önler. İçeriğinin doğal olması ve geleneksek yöntemlerle üretilmesi sayesinde ciltte herhangi bir tahrişe neden olmamaktadır. Siirt’te botan isimi ile de bulunan bıttım sabunu genellikle koyu yeşil veya koyu sarı renkte olmaktadır. Oldukça ferahlatan bir kokusu bulunan bıttım sabunun saçların parlaklığını da artırdığını söyleyebiliriz.  Kıvırcık saçların kolay şekil almasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca cilt üzerinde yer alan yara ve tahrişlerin hızla iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

Bıttım Sabunu Cilde Nasıl Kullanılır ?

Sedef hastalığına da oldukça iyi gelen bıttım sabununu kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Şöyle ki cildinize uygularken masajla sabunun derinin en alt tabakasına ulaşmasına yardımcı olmalısınız. Ardından tazyikli su ile yıkamalısınız yüzünüzü. Aynı işleme 3 dakika ara verdikten sonra devam etmelisiniz.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır ?

Sırasıyla bittim sabununu tanıyalım. İlk bilmemiz gereken nokta bu sabunun nerede üretildiğidir. Bıttım sabunu genellikle Siirt ve çevrelerinde yaşayan köylüler tarafından bağlarda yetiştirilen Siirt fıstığı verilen bitkide bulunan Bıttım meyvelerinin toplanması ile oluşturulur. Bu meyveler küçük taneciklidirler. Bıttım meyveleri genellikle eylül ayı başlarında köylüler tarafından hasat edilmektedir. Renkleri ise koyu yeşildir. Ve çok sert kabuklara sahiptirler. Toplanan bu meyveler bir araya getirildikten sonra ise güzelce yıkanır ve temizlenir. Yıkama işlemi bittikten sonra evlerin çatılarına bu meyveler serilir ve kuruyana kadar güneşin altında bekletilir. Kuruyan meyvelerin yağı çıkarılması için meyveler pres makinesinden geçirilir. Ve yağı çıkmış olur. Bu yağ mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Artık sıra bu yağı sabun haline getirmekte. Yağı büyük kazanlara döküp içerine bir miktarda kül suyu ilave edilir ve kaynatılarak sabun haline getirilir. İşte bıttım sabunumuz artık hazır. Hazırlanan bu bıttım sabunu koyu yeşil renktedir. Bekledikçe rengi açık yeşil sonrasında da sarı renge dönüşebilir.

 

Bıttım Sabunu Egzamaya İyi Gelir Mi ?

Egzama pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen, deride kızarıklık, morluk, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Son dönemlerde oldukça yaygın olarak görülen egzamada yaygın bir yanma ve su toplayan kabarıklıklar söz konusudur. Egzama tedavisi ise özen isteyen bir durumdur. Özellikle kaşıntının durdurulması gerekmektedir. Bu dönemde kesinlikle inek sütü içilmemeli ve çiçek aşısı olunmamalıdır. Bunun yanı sıra kremler ve ilaçlar doktor kontrolü dahilinde sürülmelidir. Bunun haricinde dermo kozmetik ürünlerden de yararlanılabilir. Bu ürünlerden en bilineni olan bıttım sabununu bu yazımızda sizler için ele aldık.

Saçları besleyip yumuşak bir halde getirdiğini de söyleyebiliriz. Bazen genç yaşta görülen beyaz saçların köklerine bu sabunla masaj yapılırsa saçın kendiliğinden siyahlaştığı da görülecektir. Eğer bu durum isteniyorsa kesinlikle kozmetik içeren maddeler kullanılmamalı. Eğer saç diplerinde bir egzama söz konusu ise bıttım sabunu ile masaj yapılmalıdır bu bölgeye. Defne sabunu ile de karıştırılabildiğini belirtmemiz gerekir. Bu sebepten güvenilir yerlerden satın alınan bıttım sabunlarının daha çabuk sonuç vereceğini de eklememiz gerekmektedir. Ayrıca bıttım sabunu içerisinde bulunan yirmi yedi değişik element saçların yeniden onarılmasını sağlayarak saçların kırılmasını engeller.

Son dönemlerde değerinin iyice anlaşılması üzerine popülaritesinin hızla yükseldiğini söyleyebileceğimiz bıttım sabunun kullanım şeklini ise şu şekilde tarif edebiliriz. Eğer cilt üzerinde yer alan egzama için kullanılacaksa masaj yaparak cilde iyice yedirildikten sonra bıttım sabununu bir iki dakika sonra tazyikli bir su ile durulanmalıdır. Ancak bu işlemi yapmadan önce cildinizle uyumunu test etmelisiniz sabunun. Eğer test etmezseniz cildiniz tahriş olabilir.

Saç diplerinde yer alan egzama için kullanılacaksa saç diplerine iki aşamada uygulanmalıdır bu sabun. İlk adımda masaj yapılarak elementlerin deriye geçişi hızlandırılmalıdır. Sıcak su ile durulanmalıdır bu işlemden sonra saçlar. Ardından ikinci adımda saçlar iyice köpürtülmelidir bu sabunla. Daha sonra soğuk su ile durulanmalıdır. Saç uzaması içinde bu işlemleri tekrarlatabilirsiniz. Sivilce ve sivilce izleri için kullanılacaksa ilk olarak gül suyu ile cilt arındırılmalıdır. Ardından bu sabun ile cilt yıkanmalıdır. Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizi çok amaçlı yağlar ile nemlendirmelisiniz.

Bıttım Sabunu Saça Faydaları Nelerdir ?

Bıttım sabunu Siirt ve Mardin yöresinde yoğun olarak yapılan bir sabun türüdür. Bu bölgelerde fıstığın yabani hali olan ve menengiç ismiyle yaygın olarak bilinen bir ağacın tohumlarının yağının elde edilmesiyle ortaya çıkan bir tür sabun türü olarak bıttım sabunu elde edilmektedir. Küçük koyu yeşil renginde olan tohumlarının yağının çıkarılmasıyla elde edilen bıttım sabunu birçok amaçla kullanılmaktadır. Saça da birçok faydası dokunan ve kişiler tarafından kullanılan bıttım sabunu saça faydaları ne yönde olmaktadır ?

Bıttım Sabunu Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi ?

Saçın dökülmesi kişiler tarafından en çok dert edilen konulardan birisidir. Sağlıklı bir saç normal zaman içerisinde de dökülmektedir ve yerinin yeni saç oluşumuna bırakmaktadır. Ancak bazı durumlar da yıpranan saç fazlasıyla tel dökülmektedir. Bıttım sabunu ise bu soruna çözüm olmakta ve saçın daha az dökülmesine kayıpların oldukça azalmasını sağlamaktadır. Peki bıttım sabunu saç dökülmesi önlenmekte iken saç çıkmasını da sağlar mı?

Öncelikle saç dökülmesinin ve kellik oluşmuşsa sebepleri bilinmelidir. Kellik genetik yatkınlıktan mı yoksa bir hastalığa bağlı olarak mı oluşmaktadır nedeni bilinmelidir. Eğer hastalığa bağlı ise hastalığın tedavisi sağlanmalıdır. Başka sebepler (ilaç kullanımı, aşırı yıpranmalar vs) nedeniyle oluşmuş ise dökülme nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Kafa derisindeki saç oluşumunu sağlayan hücreler hayatını kaybetmiş ise tıbbı tedavi alınmalıdır. Eğer ki saç oluşumunu sağlayan hücreler ölmemiş ise bıttım sabunu saç derisini besleyerek hücrelerin canlılığa kavuşmasını yeniden hücrelerin aktif duruma gelerek saç çıkmasını sağlayabilmektedir.

Tabi kullanım baştan savma olmamalı 2-3 günde bir yıkanmalı ve gelişim takip edilmelidir. Her gün saçı yıkamak saç oluşumu için gereken maddelerin uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden belirli aralıklarla yıkanmalıdır. Sabun uygulanırken yavaş yavaş saç derisine masaj yaparak uygulanmalı ve kullanım sonrası bol su ile yıkanmalıdır.

Bıttım Sabunu Saçı Gürleştirir Mi ?

Bıttım sabunu, adından anlaşılabileceği gibi bıttım adı verilen kahverengi ufak kabuklu yabani fıstık bitkisinin yağı ve menengiç olarak çitlembik ağacının yağından elde edilen bol faydalı doğal bir sabundur. Mantar, egzama ve kepek gibi cilt sorunlarının çözülmesinde etkilidir. Bıttım sabunu ilk kez Mardin Botan bölgesinde elde edilmiş olsa da zamanla Siirt’le özdeşleşmiştir. Üretildiği bölgelerde botan sabunu olarak da bilinen bıttım sabununun deri dökülmelerini engellediği de bilinmektedir. Saç bakımında özel bir yere sahip olan bıttım sabununu kullananlar ve kullanmayı düşünen kişilerin aklına şu soru gelmektedir: bıttım sabunu saçı gürleştirir mi ?

Bıttım sabunu özellikle saç gürleştirmek için kullanılan bir sabun değildir. Özellikle saç gürleştirmek amacıyla kullanılan başka sabunlar bulunmaktadır. Ancak bıttım sabunu saçı kökten uca mucizevi bir şekilde beslediği için düzenli kullanımda saçı gürleştirdiği bir gerçektir. Bıttım sabunu içinde bulunan bitkisel besin bileşenleri sayesinde saç derisini güçlendirmekle birlikte yeni saç oluşumunu da destekler. Özellikle içinde bulunan vitamin ve vitamin türevleri sayesinde saç derisine nüfuz ederek saç köklerinin beslenmesini yeniden deri yüzeyine çıkmasını sağlar. Bu sayede saçı gürleştirir.

Bu konuda bilinmesi gereken bir nokta var ki bıttım sabunu ancak düzenli kullanılırsa sayılan bu olaylar gerçekleşir ve saçı gürleştirebilir. Aksi takdirde tek kullanımda ya da kısa süreli kullanımlarda bıttım sabunu saçını gürleştirici etki göstermeyecektir. Eğer saçınızın daha gür olmasını istiyorsanız ve bıttım sabununu kullanmayı düşünüyorsanız kendinize bir söz vermelisiniz. Düzenli kullanacağınızın sözünü kendinize verdiğinizde ve bu sözü hayata geçirdiğinizde bıttım sabunu saç sağlığınız için faydalı olacaktır. İradeli ve tutarlı bir şekilde yola çıkarsınız bıttım sabunu ile saçlarınızı gürleştirmeniz mümkündür.

Bıttım Sabunu Saç Beyazlamasına İyi Gelir Mi ?

Saçlarımız, hepimiz için çok değerli. Onların güzel, sağlıklı ve kusursuz görünmesini isteriz. Saçlarımızın beyazlama ihtimali bile moralimizi bozmaya yeter, kuşkusuz. Hele bir de aynaya bakıp saçlarımızın aralarında beyaz tek tük saçlar belirmeye başladığında onları kapatmak için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Beyazlar daha da yoğunlaştığında bu sorunu ortadan kaldırmak için her çareye başvururuz. Kadın ya da erkek fark etmez beyaz saçlar istenmeyen saçlardır. Tabi saç beyazlamasını sadece yaşa bağlamak doğru olmaz. Cinsiyet, genetik faktörler de saç beyazlamasında etkilidir. Öncelikle saç beyazlamasının nedenlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Saç Neden Beyazlar ?

  • Yaşın ilerlemesi ile birlikte ve özellikle de belirli yaşlardan sonra saçlarda beyazlar görünmeye başlar.
  • Yaşanan ani stres, üzüntü, keder neticesi saçlarda beyazlama artar, saçların tümü ya da bir kısmı beyazlar.
  • Melanin eksikliği sebebiyle saçlarda beyazlama olur.
  • Saçların, saç boyası ile boyanması saçlarda beyaz oranını arttırır.
  • Yanlış beslenme ya da yetersiz beslenme saçların beyazlamasında etkilidir.
  • Genetik faktörler gibi nedenlerle saçlar beyazlamasına nedendir.
  • Hormonal bozukluklar, kalsiyum, C, B12,D vitamini eksikliği, hava kirliliği, güneşin UV ışınları, kullanılan ilaçların yan etkileri, alkol kullanımı ve sigara alışkanlığı da saçların beyazlamasının nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Genetik faktörler gibi nedenlerle saçlar beyazlamaktadır.

Saç Boyasının Zararları

Saçlarımız beyazlamaya başladığı anda ilk yaptığımız saç boyalarına başvurmak olur. Ancak, saç boyalarının belli zararları mevcuttur. Bilindiği gibi saç boyalarında kimyasal madde bulunmaktadır ve bu kimyasallar bir çok rahatsızlığa neden olabilir. Saç boyalarının yan etkileri vardır. Beyazlaşmış saçlar için kullanılacak diğer ürünlerde de dikkat etmek gerekir. Bu tip ürünlerin yan etkileri iyice araştırılmalı ve bu ürüne ait bilgi edinilmelidir. Beyazlara fayda sağlayabilir, ancak cilde zararı olabilir, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Saçları yıpratabilir. Buna benzer bir çok yan etki saymak mümkün. Ayrıca, bu ürünlerin kimyasal içerdiğini unutmamak gerekir.

Saç Beyazlamasına Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu beyaz saçlar için mucizevi bir çözüm oldu. Bıttım sabunu doğal ve bitkiseldir. Peki bu şifa kaynağı sabun saçların beyazlamasını nasıl önlüyor ? Bıttım sabunu içinde yağ özü bulunmaktadır. Yağ özü, saçların doğallığını korur ve doğal yapısında kalmasını sağlar. Bıttımın özünde renk pigment koruyucu bir özellik vardır. Bu özelliği sayesinde saçların beyazlamasını önler. Beyazlaşmış saçların da rengini tekrar kazanmasını sağlar.

Bıttım sabunu her yaşta ve her cinsiyette insanın kullanması için uygundur. Diğer ürünler gibi her hangi bir yan etkisi yoktur. Saça ya da cilde zarar vermez. Bir tehlike içermez. Bu nedenle rahatlıkla uygulanabilir. Saç beyazlamasını önleyen bıttım sabununu saçlarda düzenli kullanmak gerekir. Hemen etki göstermesini beklemek yanlış olur. Bitkisel çözümlerde sabırlı olmak önemlidir. Doğal ürünlerin iyileştirici özelliği belli süreyi alabilir ancak, kalıcı ve doğal çözümler getirir. Bıttım sabunu beyazlarınızı ortadan kaldıracak aynı zamanda saçlarınıza canlılık ve parlaklık kazandıracaktır.

Bıttım Sabunu Saça Nasıl Uygulanır ?

Saça faydaları oldukça fazla olan bıttım sabunu hakkında birkaç bilgi vererek yazıma başlamak istiyorum. Bıttım, fıstığın yabani hali olarak bilinen menengiç ağacıdır. Dolayısıyla bıttım sabunu da menengiç yağından elde edilir. Bu sabun, başlı başına bir şifa kaynağıdır. Bitkisel ve doğal olduğu için bıttım sabunu saça faydası oldukça fazladır.

Saçlara canlılık, parlaklık verir. Saçlardaki kepeği önler, kepek oluşumunun önüne geçer. Saç dökülmelerini durdurur. Saçlarda beyazlaşmayı yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Hafif kırlaşmış saçlara uygulanırsa 7 ile 9 ay arası gibi bir sürede saçların asıl rengine dönüştüğü görülür. Ayrıca saçı besler, çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saçta yağ dengesini düzenler, saçı yumuşaklaştırır, böylece saçın kırılmasını önlemiş olur. Saça kattığı gürlük, dolgunluk ve hacim bir diğer özelliğidir. Şunu belirtmek gerekir ki bıttım sabununun kullanım önerilerini dikkate almak gerek. Bıttım sabununun saçlarda nasıl uygulanması gerektiğine bir göz atalım.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; bu sabunu kullanıyorsanız başka hiçbir ürün kullanmamanız gerekir. Şampuan ve saç kremi gibi. Saçlarını ılık su ile iyice yıkayın. Saçınızda kuru yer kalmamalı. Saçın suyu emmesini sağlayın. Bıttım sabununu elinize alın ve ılık su ile yıkayın. Bıttım sabunu bolca köpürttükten sonra parmak uçlarınızla saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Sabunun saç derisine temasını sağlamanız gerek. Yaptığınız masajı en az 3 ile 5 dakika süre arasında devam ettirmeniz gerek. Bıttım sabununu uygularken başınızı kaşır gibi saç derinizi hafifçe kaşıyın. Bu işlemler bitikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Belli bir süre kullanmaya devam edin.

Önemli not, bıttım sabununun göz yakıcı etkisi vardır. Bu nedenle saçınıza uygularken gözünüze temas ettirmeyin. Bıttım sabununu oda sıcaklığında ve kuru yerde tutmaya özen gösterin.

Yine saçlar için kullanacaksanız saçınızı ilk etapta ılık suyla ile iyice yıkamalısınız. Daha sonra masajla ile sabunu uygulayın. Soğuk su ile durularsanız kırılmaların önüne geçmiş olursunuz. Eğer bıttım sabunu kullanıyorsanız kesinlikle şampuan, yüz temizleme jeli gibi ürünler kullanmayın. Aksi takdirde elde edeceğiniz sonuçlar pek de istediğiniz gibi olmayabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git