Birdenbire Canım Bunu Neden Çekti ?

Birdenbire Canım Bunu Neden Çekti ?
16 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 929 kez okundu.

Gün içinde midemiz tıka basa dolu olduğu halde çeşitli yiyecekleri ve içecekleri çeker. Sabahleyin çok iyi bir kahvaltı etmişizdir. Karnımız da doymuştur. Göbek bölgeniz iyice şişmiştir. Kilo almamak içinde öğle yemeğine kadar hiçbir şey yiyip içmemeyi göze almışsınızdır. Öyle ki öğle yemeğine yakın canınız acayip bir tatlı veya kola çeker. Kolayı çok aramayan bir kişisiniz, sofranız da olsa içersiniz, olmasa da niye yok demezsiniz. Ama günlük hayatta yemekten önce olsun yemekten sonra olsun canınız birdenbire asitli bir şeyler  içmek ister. Peki, birdenbire canım bunu neden çekti ?

Birdenbire beliren isteklerimizin altında bilimsel bir gerçeklik yatmaktadır. Bilim insanları vücudun birdenbire bir gıdayı tercih sebebi saymasının altında vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklandığını ortaya koymuşlardır.

Bu vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanan durumlardan bahsedecek olursak, örneğin canınızın buz yemek istemesi. Canınızın buz yemek istemesi, birçok kişinin kulağına tuhaf gelebilir ama çevremiz de bazı insanların yaz olsun kış olsun canı buz  yemek isteyebiliyor. Buzları gözlerinizin önünde katur kutur yiyebiliyor. Kişilerin canlarının buz yemek istemesi araştırmalar da demir eksikliği anemisiyle bağdaştırılmaktadır. Araştırmalar buzla demir eksikliği arasındaki ilişkiyi tam anlamıyla çözememiş olsalar da buzun demir eksikliğinde ortaya çıkan ağızdaki iltihaplanma ve dil ağrılarını azalttığını düşünüyorlar.

Olmadık zamanda olmadık yerde canınız asitli içecekler mi çekiyor ? Büyük ihtimalle az su tüketiyorsunuz. Araştırmalar vücudun asitli içeceklere ihtiyaç duymasının sebebinin vücudun, kalsiyumu kemiklerden attığı anlamına geldiğini söylüyor. Asitli içeceğe yönelmekle de vücuda yine aynı tahribatı da verebilirsiniz. Asitlik içecek almak yerine su içmeyi deneyin. Bunların yanında vitamin anlamında güçlü olan az yağlı süt ve ürünleri tüketebilirsiniz.

Öğle yemeğini yemişsiniz, akşam yemeğine saatler var ve canınız deli gibi tatlı çekiyor. Kilo ve sağlığınıza dikkat eden biri iseniz çok can sıkıcı bir durumla karşı karşıyasınız. Canınızın tatlı çekmesinin sebebi ise kan şekeri dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu kan şekeri dengesizliğin sebebi ise uzmanlar tarafından rafine nişastaları tüketmenizden yani çok ekmek tüketmenizden kaynaklandığını belirtirler. Bu gıdalar çabuk sindirildiğinden dolayı kan şekeri seviyesini hızlandırır ardından da enerji artışını sağlar. Vücudun dengesinde ise bir şey ne kadar çok yükseğe çıkarsa, o kadar çok aşağı düşer. Ardından kişi yorgun, sinirli ve kendini gün içinde verimsiz hisseder, tekrardan yemek yemeğe yönelir ve yine aynı durumlarla karşılaşır. Tüm bunların yerine kişi yemek zamanlarında az yağlı etler tüketmeli örneğin tavuk ya da protein tüketmeli yani peynir, lifli yiyeceklerde tüketebilir bulgur ya da yulaf ezmezi kişinin kan şekeri dengesizliğini ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunlara karşın yine de şekerli yiyecekler tüketmek istiyorsanız kırmızı meyve kurusu ya da elma tüketin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git