Binbirdirek Sarnıcı – Fatih / İstanbul

Binbirdirek Sarnıcı – Fatih / İstanbul
4 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 352 kez okundu.

Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul’un tarihi güzelliklerini anlatmakla bitiremeyiz. Bunlardan bir tanesi de Binbirdirek Sarnıcı adı verilen İstanbul’un en büyük ikinci Sarnıcıdır. Bu yazımızda sadece İstanbul’da yaşayan insanların ilgi odağı olmayan aynı zamanda ülkenin ve dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli turist kabul eden bu Muazzam tarihi eser hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler Binbirdirek Sarnıcı’nın nerede olduğu, tarihi yapısı, genel bilgileri ve giriş ücretinin ne kadar olduğu gibi soruların cevapları olacaktır. Günübirlik olarak tarihi eser gezmenin değerini bilen insanlar açısından ve trafikten bir nebze de olsa uzaklaşmak isteyen insanların uğrak yerlerinden bir tanesidir.

Doğu Roma Bizans Tan alınan kaynaklara göre dördüncü yüzyılda inşa edilmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi İstanbul’un en büyük ikinci Sarnıcıdır. İçerisinde yaklaşık olarak 224 adet sütun bulunmaktadır. 3584 metrekarelik bir alan üzerindedir.

Zaman içerisinde kurulmuş ve 16.Yüzyıldan sonra atölye olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sarnıç’ta 2 gövdeden oluşan sütunlar vardır.Üzerinde herhangi bir işleme olmayan ve Birbirlerine piramide benzeyen başlıklar tarafından birleştirilen sutünlar üzerinde yapıldığı dönemde inşaatında çalışan işçilerin bıraktığı işaretlere benzer semboller bulunmaktadır. Tarihi Hipodromun batısında yer alan binbirdirek Sarnıcı yakın tarihte temizlenerek tekrar ziyarete açılmıştır. 4. Yüzyıl bizans döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran nadir eserlerden bir tanesi olan binbirdirek Sarnıcı gezmesi Bir Hayli ilginç yapılardan bir tanesidir. Sarnıç’ta bulunan 224 adet sütunun 212 si günümüze kadar ulaşmıştır. Sarnıç içerisinde Cafe, sergi alanı gibi birçok etkinlik ve Hizmet noktası vardır.

Binbirdirek Sarnıcı Tarihçe

Roma’da bulunan bazı Senato üyeler İmparator Konstantinin şehri yeniden inşa etmeye karar verdiğinde İstanbul’a göç etmeye zorlanmıştır. Bu senatörlerden bir tanesinin evinin su ihtiyacını karşılamak için yapıldığı düşünülen Binbirdirek Sarnıcı Bizans kaynaklarına göre İşte bu sebepten inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Binbirdirek Sarnıcı üzerine büyük konaklar inşa edilmiştir. Sarnıcın üzerinde bulunan birçok konak zamanla yangın sebebiyle ortadan kalkmıştır. İlerleyen dönemlerde sarnıcın üstü boş arsa olarak kullanılmış ve semt pazarı burada kurulmuştur.

Günümüze gelindiğinde Binbirdirek Sarnıcı ziyarete açılmış ve çeşitli etkinlikleri ev sahipliği yapar hale gelmiştir. Yaklaşık 3000 kişilik kapasitesi olan binbirdirek Sarnıcı bu sebepten dolayı etkinliklerin tercih edilen noktalarından biridir. Burada düğün, nişan, defile ve Parti gibi etkinlikler düzenlenmiştir. Yazımızda belirteceğiniz iletişim numaralarından Parti veya organizasyon için Fiyat almak mümkündür.

4.yüzyıl Bizans Döneminden kalmış olan ve İstanbul’un en büyük ikinci Sarnıcı fotoğraf sanatçılarının ilgi odağı olmuştur. Yerli ve yabancı bir çok turist Binbirdirek Sarnıcına gelerek burada fotoğraf çektirmiştir. Bu fotoğrafları ve sarnıcın diğer fotoğraflarını web de bulmak mümkündür.

Binbirdirek Sarnıcı Ziyaret Saatleri

Sabah 8 ile akşam 21 saatleri arasında ziyaretçilerine ev sahipliği yapan Binbirdirek Sarnıcı sadece istanbulluların değil aynı zamanda bütün ülkeden gelen turistlerin mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerden bir tanesidir.

Binbirdirek Sarnıcı Giriş Ücreti

Giriş ücreti için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya yabancı turist şeklinde belirlemeler yapılmıştır. Bu duruma göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Binbirdirek Sarnıcına giriş ücreti 5 Türk Lirası iken yabancı turistin bu sarnıca girme fiyatı 10 Türk lirasıdır.

Binbirdirek Sarnıcı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: İmran Öktem Caddesi Binbirdirek Mahallesi Binbirdirek Sarnıcı – Sultanahmet – Fatih/İSTANBUL

Telefon: 0533 204 10 01 – 0212 518 10 01

Nasıl gidilir: Toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşılabilen Binbirdirek Sarnıcına tramvayla ya da İETT otobüsleriyle ulaşmak mümkündür. Tramvaya Gelmek isteyen misafirlerin Sultanahmet Tramvay durağında inerek yaklaşık 100 metre girmeleri gerekmektedir. İETT otobüsleri ile Gelmek isteyen misafirlerin ise Çatladıkapı otobüs durağında inerek yaklaşık 600 metre yürümeleri gerekmektedir. Binbirdirek Sarnıcı ne Marmaray kullanılarak da gitmek mümkündür. Bunun için Marmaray’ın Sirkeci durağında inerek yaklaşık 1 kilometre kadar yürümek gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git