Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir ?

Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir ?
19 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 331 kez okundu.

Dünya üzerinde birbirinden farklı meyve ve şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bu otlar kimimiz için şifa özelliği barındırırken bazılarımız için de sadece yemek özelliğini barındırır. Baharat olarak, sebze olarak, şifalı ot olarak veya evimizde sadece bir çiçek olarak kullanırız. Fakat tüm bunların dışında bitkilerin yağları çıkarılarak da kullanıldığını bilmek gerekir. İşte yağı çıkarılan bu eşsiz bitkilerden biridir biberiye. Mutfaklarda ete çok yakıştırdığımız bir baharat türü olarak bilmekteyiz çoğumuz fakat yağının da olduğunu, hayatımızda bulundurmamız gerektiğini de bilmemiz gerekiyor.

Birden fazla etkisi ve kullanım şekli olan biberiye yağı, bağırsak fonksiyonlarının düzelmesinde, kabızlığın giderilmesine, obezite sorunu yaşayan bireyler için zayıflamaya, bağışıklık sistemi kuvvetlendirmeye, saç derisinde görülen sorunların giderilmesine, saç dökülmesine, deride oluşan kaşıntı vb gibi alerjik etkenlere, kızarıklıklara, hassasiyete ve son olarak selülitin son bulmasına yardımcı bir yağ çeşididir. Ayrıca vücutta ürik asit oranının dengesizliği sonucu meydana gelen gut hastalığının tedavisinde kullanılabilir.

İş hayatında, sosyal çevrenizde herhangi bir kaza ile oluşan yara ve çiziklerin zamanla kaybolması için biberiye yağı kullanılabilir. Bu kazalara ek olarak, çarpma, darp, kavga, burkulma vb gibi durumlarda meydana gelebilecek morlukların görünümü oldukça can sıkıntısı yaratacak bir hal almaktadır. Hem moraran bölgelerde oluşan doku hassasiyeti hem de o bölgede yaşanan ağrı günlük yaşamı oldukça güçleştiren bir durumdur. Bu gibi kazalar sonucu oluşan morarmalar ve hassasiyetin tedavisi için de biberiye yağı kullanılabilir pekala. Etkisi birçok alanda klinik olarak kanıtlanmış bir yağ çeşididir. Migren, astım, bronşit gibi hastalıkların dahi tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle alternatif tıp alanında oldukça sık tercih edilen bir yağdır.

Biberiye Yağı Nasıl Elde Edilir ?

Biberiye bitkisinin yaprakları buhar yoluyla distile edilir. Daha sonra distile edilen bu yapraklar yağ salınımı yapar. Böylelikle biberiye yağı elde edilmiş olur.

Biberiye Yağı Selülite İyi Gelir Mi ?

Kadınların genellikle şikayetçi olduğu, bel, basen ve bacaklarda ortaya çıkan portakal kabuğu görünümü veren bir kusurdur selülit. Yaz sezonunda bikini giymek isteyen hanımlar için bir kabus niteliği görmektedir. Böylelikle bundan kurtulmak için farklı yollar ve büyük bütçeler ayrılmaktadır. Oysaki düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile bu sorun alt edilebilir. Fakat zamanı kısıtlı olan hanımlar için;

  • Eğer bulabilirler ise biberiye yağı kremi, bulamazlar ise 2 tatlı kaşığı biberiye yağı
  • Yarim cay bardağı süt
  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı karanfil yağı
  • Bir tatlı kaşığı beyaz kil

Yukarıda verilen malzemeleri, belirtilen oranlarda karıştırın. Streç film ile sarıp yaklaşık olarak 30 dakika boyunca dinlendirin. Daha sonra dinlendirdiğiniz bu karışımı masaj yaparak selülit oluşumu gözlenen bölgeye uygulayın. Vaktiniz ve imkanınız var ise eğer, bacaklarınızı streç film ile sarıp 15 dakika bekletin ve durulayınız. Bu işlemi haftada bir yapmanız ile selülite veda edebilirsiniz. Unutmadan şunu da belirtmek gerekir, streç film ile sarılan bölgeler yağın deriye nüfuz etmesini sağlar ve sizin hızlı bir şekilde incelmenize de yardımcı olur. Çünkü streç ile sarılan bölgelerde biberiye yağı tam etki göstereceği için sarılan bölgelerde incelmeye rastlanacaktır.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Zamanla çevre şartlarının ağırlığı saçlarımızda yıpranmaya neden olup, kırılmasına ve dökülmesine yol açar. Ve bu durum devam ettikçe kafa derisinde açılmalar gözlenir. Tabi zaman içinde dökülmeleri engelleyemezseniz, saçlarınız incelecek ve sağlıksız bir hal alacaktır. İşte tüm bu sorunların olmaması için, eğer olmuşsa çözümü için biberiye yağı kullanılabilir. Saç dökülmesi üzerinde mucizesi kanıtlanmış bir etkiye sahip olan bu yağı, saçlarınıza güvenle uygulanabilirsiniz. Saç dökülmelerinin durması ve eski sağlıklı saçlarınıza kavuşmak için yapmanız gerekenler:

Öncelikle

  • Bir tatlı kaşığı Biberiye yağı
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağını temin ediniz.

Daha sonra listede verilen bu yağları belirtilen oranlarda karıştırın. Karışan homojen sıvıyı biraz ılık olacak şekilde ısıtın. Isınan yağ karışımını saç diplerinize minik masaj hareketleri yaparak uygulayın. Tüm saçı yağladıktan sonra yaklaşık 60 dakika boyunca bekletin. Bu bekleme süresince 4 defa olacak şekilde 15 dakikada bir masaj yaparak saç derinize iyice nüfuz etmesini sağlayın. Son olarak duşa girmeden son 15 dakikada saçınıza sıcak bir havluyu sarın. Bu duş sonrası ipeksi bir yumuşaklık kazandırır saçlarınıza. Bekleme süresinin ardından saçlarınızı durulayarak saç bakımı sağlayabilirsiniz.

Biberiye Yağı Kas Ağrısına İyi Gelir Mi ?

Sık sık kas ve eklem ağrıları yaşayan biri iseniz, romatizmal ağrılarınız varsa, merdiven çıkarken zorlanıyorsanız vb sorunlar yaşıyorsanız biberiye yağını kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgelere birkaç damla biberiye yağı damlatılarak minik masaj hareketleri ile ağrının dinmesi sağlanır. Aynı şekilde migren için de kullanılabilir bir yağ çeşidi olduğundan dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde ağrı yaşadığınız bölgeye sürmeniz ve masaj yapmanız gerekmektedir. Böylelikle kas ağrısı sorununa veda edebilirsiniz.

Biberiye Yağı Zayıflatır Mı ?

Fazla kilolarınız, sarkmış bir göbeğiniz, şişkinlik, hazımsızlık veya kabızlık sonucu artan kilolar ile başınız mı dertte ? O zaman çarenin biberiye yağı olduğunu söylemek gerekir. Kilo vermek, fit bir vücuda sahip olmayı istemek her kadının hakkıdır. Eğer her yolu denedim ama fayda etmiyor diyorsanız bu yağı kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan bu mucizeyi sizin de yaşamanız gerekmektedir. Öncelikle kilo vermek için bilmeniz gereken en önemli şey, sağlığınızı riske koymadan nasıl kilo vereceğiniz. Daha sonra ise kilo vermenize mani olacak sorunların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin kabızlık varsa onu gidermek gibi.

Herhangi bir yan etkisi olamamasına karşın, siz yine de kullanmadan önce doktorunuza başvurarak kullanmalısınız. Doktor onayından sonra günde iki defa yemeklerden en az yaklaşık 35-45 dakika sonra bir çay kaşığı biberiye yağı ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp bu karışımı tek seferde tutmanız. Bu işlemi bir gün yapıp bir gün yapmayın. İki günde bir yaparak 2 hafta ile 4 hafta arasında devam ettirin. Böylelikle vücudunuzdaki değişime bizzat şahit olacaksınız. Hem bağırsakların çalışmasını sağlayacak hem de metabolizma üzerine doğrudan etki ederek zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Bu küre başladığınız takdirde sonuç alana kadar devam ettirin. Unutmayın, disiplin ve azim ile istediğiniz noktaya varabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git