Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir ?

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir ?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.203 kez okundu.

Biberiye bitkisi, yaprak dökmeyen çok küçük bir ağaca benzer. Çam kokusunu andıran bir kokusu vardır ve et ve balık yemekleri başta olmak üzere mutfakta pek çok yemeğe lezzet katmanızı sağlar. Genellikle baharat olarak tüketilen biberiye, yıl boyu taze kalır ve nanenin de içinde bulunduğu ‘’Labiatar’’ ailesinin üyelerindendir. Yaprak dökmeyen küçük çalı şeklinde bir görünümü bulunan biberiye, çam ağacına benzeyen yapraklara sahiptir. Biberiye bitkisi pek çok sağlık sorununa da iyi gelen bir baharattır. Biberiye bitkisi en çok da kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara çözüm olur. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Bitki çayları arasında yer alan biberiye çayı neye iyi gelir ?

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir ?

Biberiye, tazelik ve canlılık veren kokusu ile yemeklere hoş bir tat katan bir bitkidir. Farklı kültürlerde binlerce yıldır kullanılan bu bitki sağlığa faydaları sayesinde birçok sorunun giderilmesi için kullanılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir, astım belirtilerinin hafifletilmesini sağlar, iltihap önlenmesini ve kan dolaşımını hızlandırır.

  • Biberiye bitkisi, hafızayı güçlendirir, unutkanlığa karşı direncinizi arttırır.
  • Konsantrasyonu arttırır ve toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.
  • Kabızlığın giderilmesinde ve hazımsızlığın düzenlenmesinde oldukça etkilidir.
  • Toksinlerin vücuttan atılımını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır. Kalp ve beyin gibi hayati organlara daha çok oksijen taşınmasını sağlar.
  • Stresi azaltır, baş ağrısı ve migrenin önlenmesini sağlar.

biberiye çayının yararları

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Biberiyeyi farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Hazırlanışı en kolay bitki çayları arasında yer alır.Biberiyenin içinde bulunan antioksidanlar ve vitaminler vücuda oldukça faydalıdır. 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını bir fincan suya atıp kaynatarak biberiyenin çayını kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Çayın daha iyi demlenmesi için kaynattıktan ve ateşin üzerinden aldıktan 10 dakika sonra demliğin kapağını kapatarak iyice demlenmesi için beklemelisiniz. Biberiye çayını tatlandırmak için organik bal tercih edebilirsiniz. Günde 2 bardak biberiye çayı içmek, hazımsızlığın ya da kabızlığın önlenmesini sağlar.

Biberiye Çayının Yan Etkileri

Biberiye alerjiye neden olan nadir bitkiler arasında yer alıyor. Özellikle de alerjiye karşı hassas olan kişilerin, hamile ve emziren annelerin kullanmadan önce doktora başvurması gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git