Beykoz Kasrı / İstanbul

Beykoz Kasrı / İstanbul
4 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 352 kez okundu.

Beykoz Kasrı batı mimarisi ile Osmanlı geleneksel el sanatının harmanlayan dönemine ait eserler arasında en önemli konuma sahip olanıdır. İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alır. Başlangıcı deniz olan teraslar halinde yükselen bir peyzajın tepe noktasıdır. Bu tepe noktası ağaçlarla çevrilidir. Yalıköy semtinin Ünkar İskelesi denilen alanında güneyde kalır. Devlet erkanının ikamet ettiği Beykoz Kasrı aslında Sultan’ın ikamet etmesi için yapılmıştır. Burada elçilerin kabulü gerçekleştirilir.

Aradan geçen süreden sonra Daruleytam adı verilen Yetimler Yurdu olarak vazifesine devam etmiştir. Cumhuriyet döneminde burası Sağlık Ocağı olarak da görev yapmıştır. 1845 yılında mısır valisi olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmayan başlanmıştır. Ancak Mehmet Ali Paşanın ömrü tamamlanmasına yetmemiştir. Mehmet Ali Paşa öldükten sonra 1854 yılında beykoz Kasrı oğlu tarafından tamamlanmıştır kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın hediye etmeyi düşündüğü osmanlı padişahı Sultan mecit için yaptırmaya başlanan Beykoz Kasrı sultan mucidin ömrünün Vefa etmemesi sebebiyle oğlu sultan Abdulaziz e teslim edilmiştir. Yapımı yaklaşık olarak 11 sene sürmüştür. Dönemin en iyi mimarlarından olan Nigoğos ve Balyan i̇ki Mimar dizaynı için uğraşmıştır.

Beykoz Kasrı Mimari

Beykoz Kasrı iki katlı ve simetrik bir yapıdadır. Dönemin önemli sanat dallarından bir tanesi olan ahşap sanatının önemli incelikleri Yer almıştır. Beykoz Kasrı ortası sofalı şema tercih edilerek yapılmıştır. Yapının bahçesinin iç duvarları istiridye kabukları kullanıldığından dolayı dağ Hamamı olarak adlandırılan küçük bir köşede sahiptir. Dış cephesi gösterişli varak taşların kullanıldığı bir yapıdadır. Bu taşlar İtalya’dan getirilmiştir. Iç döşemelerini çoğu altın kaplamadır.

Bu tarz önemli özellikler nedeniyle meclisin illi saraylar İdaresi ne verilmiştir. Neo- klasik yapısının bozulmaması için uğraşılarak restore edilmiştir. Konumu nedeniyle sıcak yaz günlerinde serin bir ortam sağlaması devlet erkanının burada zaman geçirmesine neden olmuştur.

Beykoz Kasrı Fotoğrafları

Bu eşsiz ve Osmanlı döneminden gelen tarihi yer için fotoğraf sanatçılarının Uğrak mekânı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Beykoz kasrının fotoğraflarını web de bulmak mümkündür.

Beykoz Kasrı Ziyaret Günleri

Osmanlı döneminden gelen bu eşsiz yapı cumartesi günleri hariç geri kalan tüm günlerde misafirleriniz ziyaretlerine açıktır. Bir özelliği ise pazar günleri açık büfe kahvaltı hizmetinin sunulmasıdır. Bu hizmetin 25 Türk Lirası civarında bir ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Beykoz Kasrı Giriş Ücreti

Beykoz Kasrı na girmek için ise giriş ücreti olarak 5 Türk Lirası belirlenmiştir. Bu giriş ücreti müze kartı olmayanlar içindir. Müze kartı bulunan misafirlerin Beykoz hatırına girişleri ücretsizdir.

Beykoz Kasrı’nın bulunduğu bölgede ormanlık alanların bol olması o bölgeyi koşu, spor, yürüyüş gibi aktiviteler için uygun hale getirmiştir.

Beykoz Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Yalıköy, 34825 – Beykoz / İstanbul

Telefon: (0216) 424 1942

Nasıl gidilir: Beykoz Kasrı Kavacık da yer alır. Bu sebepten dolayı İstanbul içinden ulaşımı rahattır. Avrupa Yakası’ndan Mecidiyeköy otobüslerine binerek Kavacık’a ulaşılır. Burada bir dolmuş daha değiştirilerek servi burnu durağında inmek yeterlidir. Şahsi arabayla Avrupa Yakası’ndan Gelmek isteyen misafirlerin ise Fatih Köprüsü’nden geçerek Beykoz’a doğru ilerlemeleri gerekmektedir. Anadolu Yakası’nda kullanmak isteyen misafirler ise Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy gibi semtlerden Beykoz’a direk otobüsle ulaşabilirler.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git