Beyaz Balgam Nedenleri ve Tedavisi

Beyaz Balgam Nedenleri ve Tedavisi
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.049 kez okundu.

Nefes aldığımızda burnumuzdan soluduğumuz hava akciğerlerimize dolar ve vücudumuzun gerekli yerlerine taşınır. Soluduğumuz havanın niteliğine göre kirli ve temiz olması, ön hava temizliği burnumuzda ki görevli elemanlar sayesinde yapılır. Akciğer kaynaklı öksürükle ağzımızdan çıkan salgılara balgam denir. Çeşitli renkte olan balgam, bazı durumlarda zararlı olabilir.  Yemek borusunda ağzımıza gelen yapışkan sıvıdır balgam. Tek başına bir hastalık belirtisi değildir fakat sıklığı, rengi, miktarı göz ardı edilmemelidir. Çıkardığımız balgamda enfeksiyon belirtisi ya da akciğer hastalığı belirtisi olabilir. Buna karar verebilmek için, balgamın rengi miktarı önemlidir.

beyaz-balgam

Beyaz Balgam Neden Olur ?

Balgam beyaz renkli ise ve sürekli tekrarlanmıyorsa endişe etmemize pek gerek yoktur. Fakat balgam koyu ve rengi siyah, yeşil, gri ve ya kırmızı ise derhal doktora başvurmakta fayda olacaktır. Beyaz balgam dahi olsa dikkat etmemiz gereken noktalar elbette ki vardır. Beyaz balgamı sürekli olarak zorlanarak atıyorsak ve balgam çıktıktan sonra rahatlama hissediyorsak bu bizim için sorun teşkil edebilir ve balgamınız astım belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra balgamınız beyaz renkli ve su gibi bir balgamsa akciğer ödemi atıyor olabilirsiniz. Bu balgam çeşidi bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda bazen köpüklü bir şekilde görülebilir. Beyaz balgamı sorun olarak yaşıyorsanız yani sürekli ve sizi zorlayacak sıklıkta oluyorsa doktor kontrollerinizi çok sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Bu sorunu yaşayan hastaların balgamı iyice araştırılmalı balgam sıklığı yoğunluğu köpüklü olup olamadığı gözlenmelidir.

Çoğu insan balgam problemini çok fazla önemsemez normal karşılar ve doktora gitmeyi gerekli görmez. Lakin balgam sorununu sürekli yaşıyorsak ihmal etmemeli ve doktora gitmeliyiz. Balgamın rengini iyi takip etmeliyiz. Balgamın rengi bize hastalığımızla ilgili ipucu verecektir. Farklı hastalıklar beyaz balgama neden olduğu gibi boğaz ya da solunum yolu hastalıkları da beyaz balgama etki eden faktörlerdendir. Beyaz balgam zatürre ve bronşit hastalığının da nedeni olabilir. Balgamınıza neden hava kirliliği ise balgamınızın rengi beyazdan griye dönecektir. Tedavi için öncelikle bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Detaylı araştırma sonunda enfeksiyon belirtisi tespit edilirse antibiyotik tedavisi uygulanır. Balgamı daha kolay atabilmek için bolca sıvı tüketimi önemlidir. Her durumda doktor gözetiminde olunması önem arz eder.

Balgamın beyaz olması aynı zamanda kişinin sigara içmediği anlamına da gelir. Çünkü sigara içen kişilerde balgam sigara dumanının etkisiyle sarı ya da kahverengine dönüşmektedir. Uzun bir süredir beyaz balgam sorunuyla karşılaştıysanız bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü beyaz balgam başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Günümüzde ilerleyen teknoloji tıp alanında da kendisini göstermiş ve balgamın laboratuvarda incelenmesiyle vücuttaki asıl sorunun tespiti mümkün hale gelmiştir. Eğer beyaz balgamınız varsa ve bu balgam köpüklüyse enfenksiyon kaynaklı bir rahatsızlıktan şüphe edebilirsiniz. Ya da beyaz olduğu için balgama karışan kanı görmenin daha kolay olduğu durumlarda ise derhal doktora başvurmalı ve şikayetinizi paylaşmalısınız. Çünkü balgamda kan görülmesi ciğerlerden kaynaklanan büyük ya da küçük bir sorunun göstergesidir.

Beyaz balgam çok daha farklı nedenlerle oluşabilir. Fakat en büyük nedeni balgamın yalnızca bir belirti olduğu başka başka rahatsızlıklardır. Düşünülmesi gereken bir diğer şüpheli ise boğaz ya da solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Ayrıca zatürre ya da bronşit gibi ağır atlatılan hastalıklar da beyaz balgam oluşumuna neden olabilir. Günümüzde en büyük dertlerden biri olan ve insan hayatını tehlikeye atan hava kirliliği de balgam oluşumunda etkilidir. Ancak hava kirliliği nedeniyle oluşan balgam rengi tam olarak beyaz olmaz. Bu durumda balgam genellikle griye yakın bir renkte olur.

Beyaz Balgam Nasıl Geçer ?

Beyaz balgam atma şikayeti çeken kişi öncelikle doktora giderek altta yatan nedenlerin belirlenmesini sağlamalı ve tedavi yöntemine başvurmalıdır. Geciktirilen tedaviler sonrasında farklı sorunlara yol açabilir bu yüzden sağlığınız önemseyip hemen önlemlerinizi alın. Bulunduğunuz ortamın hava almasına özen gösterin ve nemli olmasını sağlayın bunu odaya ıslak bir bez asarak sağlayabilirsiniz. Mikroplardan uzak durmak için ağızlık takıp mikroplardan korunabilirsiniz. Gün içerisinde sıvı almaya özen gösterin. Özellikle de bol miktarda su almanız gerekir. Balgamlı öksürük için ; bir litre suyun içine adet elmayı dilimleyin (kabuğuyla) 10 dakika kadar haşlansın ve bu karışımı çay şeklinde için. Dilerseniz içerisine tarçın, ıhlamur, zencefil de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde göğsünüz yumuşayacak ve rahat nefes alıp verdiğinizi fark edeceksiniz. Bu karışımı günde iki kere içmeniz de fayda var.

Beyaz Balgam Nasıl Atılır ?

Şeffaf ya da beyaz balgam astımın habercisi olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus balgam çıkarma sıklığınız, balgam çıkardığınızda midenizin rahatlaması ve öksürükle atılan balgam. Herhangi şikâyetin olduğu durumda mutlaka doktora başvurmalı balgam incelemesi yaptırmalısınız. Balgamı kolay atabilmeniz için doktorunuz size balgam söktürücü verebilir bunu doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalı günlük içtiğiniz su miktarınız arttırmalısınız. Bunlar size beyaz balgamı atmanızda yardımcı olacaktır.

Beyaz balgamı atmak için uygulayabileceğiniz kürlerde mevcuttur fakat bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Beyaz balgam söktürücü sıcak kür tarifini hazırlamak için öncelikle: bir elma kabuğu, bir tatlı kaşığı zencefil, karanfil ve tarçını iki bardak suda on dakika kaynatın biraz dinlendirip mümkün olduğunca sıcak içiniz. Bu sıcak kür boğazınızı yumuşatacak ve beyaz balgam sökmenizde faydalı olacaktır. İkinci olarak da size önerebileceğim yarım tatlı kaşığı meyan kökünü bir su bardağı kaynamış su da karıştırarak on dakika kadar dinlendirmeniz. Ve sonrasında süzgeçten geçirerek sıcak bir şekilde içmenizdir. Bu balgam söktürücü kür de beyaz balgam atmanızda size yardımcı olacaktır. Elbette ki dikkat etmemiz gereken en önemli husus öncelikli olarak doktor reçetesine uymak ve bu kürleri doktorun bilgisi dahilinde yardımcı olarak kullanmak. Geçmiş olsun.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git