Bellapais Manastırı / Girne Kıbrıs

Bellapais Manastırı / Girne Kıbrıs
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 460 kez okundu.

1158 – 1205 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Bellapais Manastırı, Kıbrıs’ın Girne ilçesinde yer almaktadır. Kuzey sahilini bütün çıplaklığı ve güzelliğiyle gözler önüne seren ve dağ manzarası ile gotik tarzın izlerini taşımış olan manastır, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Manastır içerisinde konser salonu olarak kullanılan bir salon mevcut olup bu salon savaş yıllarında kurşuna dizilmiştir. Bu salon hala kurşun izlerini duvarlarına taşımaya devam etmektedir. Adının anlamı Barış Manastırı olan bu manastır, Beşparmağın yamaçları üzerine kurulmuştur.

Manastır bir kapı ve ön avlu ile başlamakta olup kapının kulesi daha sonra inşa edilmiştir. Bu avlunun öteki ucunda yer almış olan kilise, manastırın günümüze en iyi durumda ulaşmış olan kısmıdır. Bu kilise günümüze 13. yüzyıldan itibaren gelmiştir. Manastırın ön yüzünde görülmüş olan İtalyan üslubundaki freskler 15. yüzyılda yaptırılmıştır. Bellapais manastırının ortasında bir avlu bulunmakta olup bu avlunun köşesinde üst üste duran Roma döneminden kalma lahitler yer almaktadır. Bu lahitler bir zamanlar rahiplere lavabo vazifesi görmüştür. Manastırdaki lahitlerin arkasındaki kapı yemekhaneye doğru açılır. Kapının mermer üst sövesinin üzerinde sırasıyla Kıbrıs, Kudüs, ve Lüzinyan krallıklarının armaları yer almaktadır ve kapı açıldığında yemekhane kısmında gotik sanatının kusursuz bir örneği karşınıza çıkmaktadır. Geniş, dikdörtgen şeklinde tonozlu bir salon olan bu yemekhane, gündüz deniz tarafındaki altı büyük ve doğu duvarındaki günpencereden ışık almaktadır. Papazlara yemek yedikleri sırada vaaz vermek amacı ile kullanılmış olan kürsü hala yemekhanede ki yerini korumaktadır. Alt kattaki mutfak, tuvalet ve mahzenlere inen merdivene yemekhanenin batı duvarındaki kapıdan ulaşılır. Rahiplere ayrılan yerler ve meclis orta avlunun doğusunda yer almaktadır.

Bellapais Manastır’ı gezilecek tarihi ve oldukça ihtişamlı bir yer olması dışında, tüm Girne gözler önüne seren, herkesi büyülemeye yetecek güzellikte bir manzaraya sahiptir. Manastır çevresinden yiyecek ve içecek almak isteyenler için oldukça güzel mekanlar manastırın çevresinde yerini almıştır. Kıbrıs gezisinin olmazsa olmazı olan manastır da yaz mevsimlerinde konserler olmaktadır. Geziniz esnasında bir konsere denk gelme fırsatını yakalarsanız bu konseri mutlaka dinlemenizi tavsiye ederiz. Manastır çevresinde yer almış olan kafelerden soğuk içecekler alarak manastırın ve manastırın sunmuş olduğu manzaranın keyfini doyasıya çıkarın. Ayrıca manastır yazın çölde bir vaha tadında, gölge ve serin bir alandır. Olabildiğince yeşil bir çevre ve heyecan verici deniz manzarası size huzur verecek. Ballapais Manastır’ına çıktığınız anda tüm Girne ayaklarınız altına serilecek. Çevrede yer alan daracık sokaklar ise güzelliği ile sizi çok şaşırtmayı başaracak.

Dip Not: Ortalama Gezi Süresi: 20 – 30 dakika arasıdır.

Bellapais Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Beylerbeyi Köyü – Girne / Kıbrıs

Nasıl Gidilir?: Doğanköy’den Beylerbeyi tabelalarını takip ederek Ballapais Manastırı’na ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git