Belim Ağrıyor Ne Yapmalıyım ?

Belim Ağrıyor Ne Yapmalıyım ?
24 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 383 kez okundu.

Bel ağrısı halk arasında çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Her birey hayatının belli bir döneminde mutlaka bel ağrısı sorunuyla karşılaşır. Ama çoğu hastada bu durum cerrahi bir operasyon gerektirmez. Konservatif tedavi denilen yardımcı tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Bel ağrısı sorunun temelinde belli sorunlar bulunmaktadır. Bunlar romatizmal rahatsızlıklar, kemik erimesi, kanal daralması, diğer organlardan kaynaklanan ağrılar ya da bel fıtığı olabilir. Peki, belim ağrıyor ne yapmalıyım ? Bel neden ağrır ? Tedavi yöntemleri nelerdir ?

belde oluşan ağrı için ne yapılmalı
Çoğunlukla genetik olarak geçen romatizmal rahatsızlıklar uyandıktan sonra dört beş saat sürebilir. Bunlar diğer ağrı tiplerinin tersine hareket ettikçe rahatlayabilir. Erken teşhis edilmesi önem taşır. Fizik tedavi doktorları tarafından verilen ilaç tedavisi ya da fizik tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün olabilir.

Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi kemiklerin zayıflaması ile oluşan kemiklerdeki deformasyonlara neden olur. Kadınlarda sıklıkla görülür ve özellikle de menopoz dönemindeki kadınlarda yaygındır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilmesi hastalığın ilerlemesini ya da durdurulması için önemlidir. Bu hastalığa yönelik ilaç tedavisi, kemiğin içini doldurma ile yapılan cerrahi müdahaleler ya da konservatif tedavi ile tedavi edilir.

bel ağrısına ne yapılmalı
Kanal daralması ya da kireçlenmesi bel omurlarının kireçlenmesi ile ortadan geçen omuriliğin sıkışması durumu ile ortaya çıkabilir. Bunun belirtileri kişinin yürüdükçe bacaklarında uyuşma ya da yürüdüğü zamanlarda kısa süre sonra dinlenmeye ihtiyaç duymasıdır. Cerrahi yöntemler ile tedavisi mümkündür. Daralan yerlerin mikroskobik olarak açılması ile sinirlerin rahatlatılması sağlanır ya da omurganın daralma durumuna göre vidalama işlemi de yapılabilir.

İç organlarda oluşan rahatsızlıklar ya da enfeksiyon gibi durumlar da bel ağrısı nedenlerinden olabilir. Böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar bu duruma sebebiyet verebilir.

Bel fıtığı durumu çevremizden duyduğumuz en fazla bel, bacak ağrısına neden olan durumlardan biridir. Bu durum bel omurları arasındaki disk materyalinin omurilik kanalına taşmasıyla oluşur. Taşan materyal hangi seviyedeyse oradaki sinirleri sıkıştırır ve bu da ağrının oluşmasını sağlar. Bu durumlar fizik tedavi, istirahat, ilaç tedavisi ya da belden yapılan iğnelerle tedavi edilebilir.

Bu gibi durumlar da mutlaka bir doktor muyahane etmeli, yapılan testler ve değerlendirmeler sonucu tedavi yöntemi belirlenmeli ve hastalık tedavi edilmelidir.

Belim ağrıyor ne yapmalıyım ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git