Belgrad Ormanı – Bahçeköy / Sarıyer

Belgrad Ormanı – Bahçeköy / Sarıyer

Kent yaşamından ve yoğun çalışma koşullarından sıkılan kişilerin İstanbul gibi bir şehirde yeşil alan bularak nefes alması için sınırlı sayıdaki özel yerlerden biride Belgrad Ormanı’dır.

İstanbul’un Avrupa Yakasında yer almakta ve Çatalca Yarım Adasının en doğu ucunda kalmaktadır. Doğal oluşumlu bu bölge isminden de anlaşılacağı üzere ağaçlık bir alandır. Osmanlı ve Bizans dönemlerinde İstanbul’un içme suyu kaynağı olarak kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, Sırbistan Seferi dönüşünde buraya Belgradlıları yerleştirmiştir. Bu nedenle burası da adını Belgrad Köyünden almaktadır. Bu alan içerisinde 1956 yılında düzenleme yapılmış ve o zamandan beri rekreasyon bölgesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Orman, Orta Asya ve Akdeniz iklimlerinin ikisine de maruz kaldığından dolayı içerisinde farklı bitki ve ağaç türlerini barındırmaktadır. Ayrıca bir çok canlıya da ev sahipliği yapan ormanın içerisinde kuş, sürüngen ve memeli hayvanlar yaşamaktadır. Belgrad Ormanına yönelik av yasağı oluşturulmuş ve nesli tükenmekte olan hayvanların rahatlıkla üreyebilmelerine olanak sağlanmıştır.

Neler Yapılabilir?

 • Kahvaltı

Bu doğal ve yemyeşil ormana gittiğinizde muhtemelen sizin de karnınız acıkacak, iştahınız da açılacaktır. Eğer sabah saatlerinde gitmeyi tercih edecekseniz bu ormanın içerisinde güzelce kahvaltı yapabileceğiniz bir çok mekan bulunmaktadır. Bu mekanların yanı sıra yanınızda getireceğiniz yiyecekler ile de burada kahvaltı yapabilme imkanınız mevcuttur. Bunun için orman içerisinde yer alan tahta piknik masalarını kullanabilir ve dilerseniz de göl kenarında kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kahvaltı için bir başka seçenek olan Belgrad Ormanı etrafındaki börekçileri de tercih edebilirsiniz.

 • Kamp

Buraya gittiğinizde çok sevebilir ve biraz daha kalarak kamp yapmak isteyebilirsiniz. Fakat burada kanunlar gereği çadır kurulması ve kamp yapılması yasaktır. Bu isteğinizi Belediyeye ya da mesire alanı sahiplerine bildirerek izin alırsanız böyle bir olanağınız olabilir. Bu noktada izin almadan kamp yapmanın yasal cezası bulunduğunu da belirtmek isteriz. Kamp için izin almadan önce 5.500 hektar yer kaplayan bu büyük orman içerisinde yaşayan hayvanlardan tedirgin olmayacağınıza da emin olmalısınız.

 • Koşu ve Yürüyüş Parkuru

Sağlıklı bir yaşam için koşu ve yürüyüş yapacak bir yer arıyorsanız Belgrad Ormanı tam da size göre. Burada sizler için yapılmış kısa ve uzun mesafeli olmak üzere bir çok yürüyüş ve koşu parkuru bulunmaktadır. Gölün etrafında koşu ya da yürüyüş yaparken doğa ile iç içe olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez olacaktır. Bu anlamda İstanbul sınırları içerisinde spor yapmak isteyen kişiler için güzel bir alternatiftir.

 • Bisiklet Kiralama

Orman içerisinde bisiklet parkurları bulunmakta ve hatta zaman zaman bisiklet yarışları düzenlenmektedir. Dilerseniz bu alana kendi bisikletiniz ile gelebilir ya da burada bulunan bisikletlerden kiralayarak bu anın keyfini çıkartabilirsiniz.

 • Mangal

Hafta sonları sevdikleri ile birlikte gelen misafirler genelde buraya mangal yakma isteği ile geliyorlar. Elbette ki mangal yakmaya izin veren mesire alanları bulunmaktadır. Fakat tüm mesire alanları izin verir diyemeyiz. Ne yazık ki mangal yakmaya izin verilmeyen bölgelerde mangal yakanlar büyük cezalar ile karşılaşabilmektedir. Bu nedenle girişindeki tabelaları ve ok işaretlerini takip ederek mesire alanlarına ulaşabilir ve izin verilen bölgelerde sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilirsiniz.

Ne Zaman Gidilmeli?

İnsanlar genellikle yaz ve bahar aylarında gelmeyi tercih etmektedirler. Hafta sonları orman içerisinde bulunan mekanlar daha canlı olduğu ve keyifli aktiviteler yapıldığı için hafta sonu gelmeyi tercih ederek buradan keyif alabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde Belgrad Ormanı dökülen yaprakların yarattığı görüntü ile adeta tabloları andırmaktadır. Fakat bu mevsimde gelirken üzerinizi sıkı giyinmeniz de fayda vardır.

Gezilecek Yerler

Belgrad Ormanı başlı başına gezilip görülmesi gereken doğal bir ortamdır. Ancak içerisinde de görülmesi gereken bazı yapılar vardır. Bu yerlere örnek olarak bentleri (su kemerleri), otomobil müzesini, ve tabiat parkını verebiliriz. İçerisinde altı adet bent yer alan su kemerleri burayı ziyaret eden misafirlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Burası 1600 ile 1800 yılları arasında oluşturulmuş bir yapıdır. Ayrıca tarihi dokuyu da içerisinde barındıran çok sayıda mesire alanı da Belgrad Ormanı içerisinde yer almaktadır.

Orman yaklaşık olarak 5.500 hektarlık bir büyüklüğe sahiptir. Bu nedenle ulaşımın sorun olacağı düşünülmüş ve bir çok mesire alanı oluşturulmuştur.

 • Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri

Kemerburgaz ve Belgrad ormanları içerisinde bulunan, bitki örtüsü, oturma mekanları ve yürüyüş parkuru ile ilgi çekici olan bölgede çocuklar için oyun bahçesi de bulunur. Aile olarak gelecek kişiler için gayet ideal bir ortamı vardır. Ayrıca dinlenebileceğiniz kafeterya da bulunmaktadır.

Son Osmanlı dönemlerindeki savaş sonrası bölgeye sığınan aç ve susuz askerleri için bölük komutanı binbaşı, sabaha kadar açtığı kuyu ile su ihtiyacını karşılamayı başarır. Bölge adını buradan almaktadır.

Kemerburgaz’ı ve Bahçeköy’ü birbirine bağlayan yol üzerindedir.

 • Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

Sarıyer’e yakın olan bölge, oturma alanları ile kalabalık gruplar için idealdir. Toprak zeminli futbol sahası bulunan mesire yeri adını İstiklal Marşı yazarımızdan almıştır.

Araç ile Maslak’tan 10 dakika, Sarıyer’den ise 7 dakikada ulaşabileceğiniz bölge Bahçeköy’ün sağ tarafından Sarıyer’e inen Çayırbaşı Caddesi üzerindedir.

 • Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Adını ünlü edebiyatçı Falih Rıfkı Atay’dan alan bölge, iki yüz dönüm alana kurulu olup, ahşap oturma yerlerine sahip piknik yerleri ile ilgi çekmektedir. Su kaynaklarının bol olduğu bölgede, futbol sahası da bulunur.

Kemerburgaz – Göktürk – Kurtkemeri takip ederek ulaşabileceğiniz mesire yeri, Bahçeköy girişinden sonra Neşet Suyu ile yakındır.

 • Bentler Mesire Yeri

Osmanlı zamanında su ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılan Topuzlu, Valide Bande ve Mahmut bendinin olduğu 3 adet bent mesire alanı içerisinde yer almaktadır. Ayrıca burada bisiklet ve koşu parkurları, çocuk parkları ve alışveriş yapmak için de bir adet büfe bulunmaktadır. Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinde bulunan sağ taraftaki asfalt yolu kullanarak ulaşabilirsiniz.

 • Kömürcübent Mesire Yeri

Birçok canlıya ev sahibi olan bölge 1620’de Topuz Dereceği üzerine inşa edilmiş olup, uzun ağaçlarla iç içe olan piknik alanları ile dikkat çekmektedir. Bölgede bulunan geyik üretim tesisini de gezebilirsiniz.

Bahçeköy girişinden sonra, Neşet Suyu ve Falih Rıfkı Atay mesire yerlerini takip ederek ulaşabilirsiniz.

 • Kurt Kemeri Mesire Yeri

Su kaynakları, piknik alanları ve canlı flora ile çevrili mesirede doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ortasından geçen toprak yol ile Belgrad Ormanı’na ulaşabilirsiniz.

Kemerburgaz’dan gelirken, Belgrad Ormanları’na ulaşan noktadadır.

 • Kirazlıbent Mesire Yeri

1800lü yıllarda II. Mahmut tarafından yapılan, yerden yüksekliği 11.25 m, tepe uzunluğu 59.45 cm olan bu bölge mimarisi ile gelenleri büyülemektedir. Toprak yolları ile doğa gezileri için uygun olan bir bölgedir.

Bahçeköy içinden sola dönüp Kemerburgaz’ a giden yol üzerinde, Irmak Mesire Yeri karşısındadır.

 • Ayvad Bendi Mesire Yeri

1765’te yapılan, yerden yüksekliği 13.45m, tepe uzunluğu 63 metre olan Ayvat Deresi, Kağıthane Deresi kıyısındadır. Bünyesinde bulunan Kurtkemeri su halkası ile bu su toplama havzası, güzel manzarası ile piknik ve dinlenme yeri olarak kullanılır.

Kemerburgaz’dan Belgrad Ormanları’na giriş yapılabilen Kurtkemeri Mesiresi’nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşabilirsiniz.

 • Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Bu mesire alanı Fatih Sultan Mehmet çeşmesinin bulunduğu alanda yer almaktadır. Burada hizmet eden bir restoran bulunmaktadır. Ayrıca kuş ve sincapların yoğun olarak bulunduğu ormanlardan bir tanesidir. Bahçeköy – Kemerburgaz yolu üzerinde bulunmaktadır.

 • Irmak Mesire Yeri

Mesire alanı ortasından geçen büyük ve berrak bir dereye sahip olmakla birlikte içerisinde koşu parkuru bulundurmaktadır. Ayrıca bu alanda rahatlıkla ormanın derinliklerinde bir gezintiye çıkılabilir. Maslak – Bahçeköy girişinden sola dönerek, 4 km. sonra sağ tarafta bulabilirsiniz. Kemerburgaz tarafından ise sağa girince, Binbaşı ve Fatih Çeşmesi’nden sonra ulaşabilirsiniz.

Irmak Mesire Alanı, belediye tarafından işletilen bir bölümdür ve çocuklu aileler için uygun koşulları bulunmaktadır. Çocuklar için oyun alanlarının bulunmasının yanı sıra yetişkinler için voleybol, futbol ve basketbol sahaları da bulunmaktadır. Bu bölgede çeşitli hayvan türlerini görmek de mümkündür.

 • Neşet Suyu Mesire Yeri

Adını Müderris Neşet Bey’den alan; su kaynakları, otopark, piknik alanlarının yanı sıra spor kulüpleri için nefes açma, kros çalışmaları yapılabilecek bölgede koşu parkurları da bulunmaktadır.

Levent – Maslak – Bahçeköy veya Kemerburgaz yönünden Belgrad Ormanları’na gelirken 3 km’lik mesafededir.

Giriş Ücreti

 • Şahıs: 5 TL
 • İndirimli Şahıs: 2.5 TL
 • Bisiklet ile: 5 TL
 • Motosiklet ile: 10 TL
 • Otomobil ile: 10 TL

Nerede, Nasıl Gidilir ?

Maslak’tan Sarıyer’e doğru giderken sol tarafta bulunan ‘Bentler’ tabelasından içeri doğru saparak, kemerlere vardığınızda düz devam ederek Belgrad ormanına varabilirsiniz.

Adres:  Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği – Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy / Sarıyer

Tel: 0212 226 13 14

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.