Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.

Bel fıtığı için hangi doktora gidilir ? Bel fıtığına hangi poliklinik bakar ? Bel fıtığı için hangi bölüme gidilir ?

Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Bel fıtığı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda bel fıtığına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Bel Fıtığı Nedir ?

İnsan vücudunda yer her yapı mucizevi şekilde yaratılmıştır ve birinin eksikliği yaşam kalitesini düşürmeye yeter de artar bile. Neredeyse tüm vücudu ayakta tutarak günlük yaşamımıza devam etmemizi sağlayan belimiz ve omurlarımız en çok dikkat etmemiz gereken organlarımız arasında yer alır. Özellikle de bel fıtığı gibi ağır hastalıklardan korunabilmek için eğilip doğrulurken bile sağlığımızı düşünmeliyiz. Bel fıtığı; omurgayı oluşturan sistemin bozukluğu demektir. Bel bölgesinde yer alan 5 adet omurun hasar görmesi demek günlük aktivitelerimizin aksaması ve yaşamımızı sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz hareketleri yapamamak demektir. Her yaşta insanın yakalanma riski olan fıtığın birden fazla nedeni vardır günümüz teknolojisi sayesinde tedavisi çok daha mümkün hale gelmiştir. Bel fıtığının sebepleri, belirtileri ve tedavisi hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir ?

Dünya genelinde en çok 30 ila 60 yaş aralığındaki kişilerin risk altında olduğu bel fıtığına aslında her yaş grubunda insan yakalanabilir. Çünkü bel fıtığının birçok temel nedeni vardır. En büyük etken ise obezite ve stres olarak bilinmektedir. Obezitenin en büyük risk kaynağı olmasının sebebi ise elbette ki bedenimizin tüm yükünü bel kısmının çekmesidir. Vücut ne kadar ağır ise bele o kadar fazla yük biner. Üzerindeki yük sayesinde omuriliğin dış kısmı hasar görür ve işlevini yitirir. Omuriliğin içerisinde yer alan ve hareketi kolaylaştıran sıvı ise dış kısma taşmaya başlar. Bu taşmalara fıtık adı verilir ve zaman içerisinde hareketlerde kısıtlanmanın yanı sıra dayanılmaz ağrılarla kişinin hayatını kabusa çevirir.

Bel fıtığına neden olan en önemli etkenlerden bir diğeri ise ağır nesneleri kaldırmaktır. Ağır nesneler kaldırmak aslında her insanın yaptığı bir iştir fakat bu iş sırasında tüm yükü bel kısmına bindirmek çok yanlış bir harekettir ve bel fıtığına neden olan asıl şeydir. Yükü belinizden çok bacaklarınıza bindirirseniz bel fıtığından büyük oranda korunmuş olursunuz. Eğer işiniz gereği sürekli ağır nesneler kaldırıyorsanız bel fıtığına yakalanma riskiniz doğal olarak yüksektir. Sigara içmek ve sürekli araba kullanmak da bel fıtığı nedenleri arasında yer alır fakat hareketsiz bir hayat daha büyük bir nedendir. Egzersiz yaparken hareketlerimize özen göstermez ve ani hareketler ile omurgamızı zorlarsak farkında olmadan bel fıtığına davetiye çıkartmış olabiliriz.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir ?

Bel fıtığının en büyük belirtileri arasında bel ağrısı değil de bacak ağrısı olması nedeniyle ilk başlarda insanlar tarafından yorgunlukla karıştırıldığı doğrudur. Fakat günümüzde artık bel fıtığı hastalığı olmayan insanlar bile bu hastalığın en büyük belirtisinin bacak ağrısı olduğunu bilmektedir. Hatta bu ağrı sadece tek bacakta değil her iki bacakta da belirebilmektedir. Zaman zaman ağrılara eşlik eden yürüme zorlukları, ayak uyuşmaları ve hareketlerde kısıtlanmalar ise diğer belirtilerdir.

Bel Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hastalık henüz oluşma aşamasındaysa ve ilerlememiş ise bel fıtığı tedavisi ameliyatsız da mümkün olabilmektedir. Bacaklarda ağrı ve uyuşma söz konusu değilse hasta uzun süre kas gevşetici kullanıp bol bol istirahat ederek bel fıtığından korunabilir. Tabii ki bu arada hareketlerine iki kat daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Fıtığın ilerlemiş safhalarında ise mutlaka fizik tedavi desteği alınmalıdır. Eğer doktor tarafından kesinlikle ameliyat öneriliyorsa kişi asla bu süreci uzatmamalıdır. Özellikle de idrar kaçırmaya kadar varan ciddi belirtiler söz konusu ise ameliyat kaçınılmaz olabilir. Halk asında ameliyat olunduğu zaman sakat kalma riski vardır gibi inanışlar mevcut olsa bile günümüz koşullarında hasta çok kısa sürede eski hayatına dönebilmektedir.

Bel fıtığı için hangi doktora gitmeyelim ? Bel fıtığı hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git