Bebeklerde ve Çocuklarda İshal Nasıl Geçer ?

Bebeklerde ve Çocuklarda İshal Nasıl Geçer ?
28 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.177 kez okundu.

İshal, aşırı sıvı kaybı ile görülen ve dışkının çok sulu olduğu bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta dikkatli olmak ve beslenmeye dikkat etmek oldukça gerekli ve zorunludur. Çocuklarda ishal da özenle takip edilmelidir,uzun süren ishal durumları farklı komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden mutlaka bir uzman çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Bunun yanında daha kısa süren ve genel olarak arada sık sık tekrar eden ishallerde ise bazı tafsiyeler işinize oldukça yarayacaktır.

cocuklarda-ishal-nasıl-gecer

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir ?

İshal ile beraber yoğun su kaybı görülür. Bu nedene su ve besin değeri düşük besinlerden kaçınılmalıdır. Emilimi zor olan kabuklu ve sert meyveler sebzeler yerine su bakımından zengin sulu meyveler yenilmelidir.

İki üç saatte bir iyi pişmiş sağlıklı besinler, yiyecekler alınmalıdır. bu şekilde sıvı kaybı dengelenmeye calışılmalıdır.

Pişirilmiş patates, bol sulu meyveler, haşlanmış yumurta, yoğurt tüketilmelidir.

Kahve ayrıca ishale çok iyi gelmektedir.

İshal olanlar için bir de size çok faydalı bir tarifim olacak. İçiniz rahat olsun, bizzat denedim ve çok faydasını gördüm. Yoğurt ile bir miktar kuru toz siyah çayını karıştırın. ve yiyin. Biraz zorlanacaksınız ama inanın kısa süre içinde ishal geçecektir. Çocuklarınıza güvenle yedirebilirsiniz.

Elma püresi ishal çocuklarda hem çok etkili olup hem de büyük bir zevkle size hayır demeden yiyebilecekleri bir tarif. Bu tarifimi sevdiğiniz herkese anlatın zira çok işinize yarayacak. Çocuklarınız hem elma gibi iyi bir meyve yiyecek hem de ishal sorunundan kurtulacaktır.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ishal olayı dışkılama olayının normalden fazla ve sulu bir kıvamın olma durumudur. Ama sadece anne sütü ile beslenen ve sağlıklı olan bebeklerin dışkı sayısı 5-6 defa olunabileceği unutulmamalı. İshal olayı; özellikle mide ve bağırsak sisteminin bakteri, virüs, ya da parazitlerle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu tür enfeksiyonların çoğu çocukların tükettikleri enjekte yiyecek ve içeceklerin çok fazla tüketilmesi sonucu oluşur. Çocuklarda ishal belirtileri kusma, ateş ve karın ağrısı şeklinde görülür. İshalin çok nadiren de olsa enfeksiyona bağlı olmayan sebepleri de vardır.

Çocuklarda su kaybını önlemek ya da en aza indirmek için 6 aydan büyük olan bebekler de tuzlu su ya da şerbet vermeyin. Bunların yerine eczaneden temin edeceğiniz ve aynı ihtiyacı karşılayan GE-ORAL alıp bunu tüketmesini sağlayın.

İshal zamanlarında beslenmeye daha fazla özen gösterin. Bebekler bu dönemlerde daha fazla gıda kaybedeceği için özellikle sıvı gıda tüketimine özen gösterin. Çok fazla su kaybedeceği için kaybettiğini tekrardan kazandırmak için anne sütü verilmelidir. Anne sütünü emmeyi bırakan bebeklere suyu kaynatılıp verilmelidir. İshal olayı sudan kaynaklı olabilir. Bebeğinizin geceleri rahat etmesi için altının sık sık değiştirilmesi gerekir. Ayrıca koruyucu krem kullanmak gereklidir. 6 aydan büyük bebeklerde şeftali, patates, muz, pirinç yiyecekleri verilmeli. Öğünlerde kesinlikle azaltma yapılmamalı bunun yanı sıra şeker ve yağ azaltılmalı. Emziren anne sık sık emzirmeli ve az süt verilmeli. Eğer çocuğunuza ya da bebeğiniz inek sütü tüketiyorsa bir süre süt verilmemeli.

Özellikle ishal olan bebeklerde sıvı tüketimine özen gösterin. Sıvı gıdalar; meyve suyu, anne sütü ya da su olmalı. Eğer bu içecekleri tüketirken kusarsa içeceklerin az az ve sık sık verilmesi daha uygun olur. İçeceklerin verilmesinin yanında katı gıda tüketimine dikkat edin.

Haşlanmış patates verilmesi çok uygun bir yiyecek olur. Bebeğinize yoğurt vererek ishalin önüne geçebilirsiniz. Havuç, katkı maddesi içermeyen makarna da ishalin engellenmesi için gayet uygun gıdalardır.

Zencefil, tarçın, arpa, ahududu, bademyağı bebeklerde ishale iyi gelen bitkiler arasındadır. 2 çorba kaşığı tuz ile 5 su bardağı dolusu suyu karıştırın. Eğer çocuğunuz 2 yaşından büyük ise ishal olduğu zaman ve ya kusma oluyorsa hazırladığınız bu sıvıdan bir bardak içirin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git